17. 6. 2019

Společný nákup elektřiny a plynu pro obyvatele Kopřivnice s podporou města se dostává do své další fáze. Elektronická aukce se konala 11. června 2019. Za město a všechny přihlášené ji sledoval energetik města Roman Beneš. Nyní přijde na řadu klasické uzavírání smluv. Ty se budou s jednotlivými přihlášenými účastníky podepisovat na obvyklém kontaktním místě, tedy v budově radnice v místnosti číslo 165. Smlouvy na dodávku plynu a elektřiny bude za vítězného dodavatele bude uzavírat společnost Marandis, s. r. o, v termínu od 17. června do 3. července 2019, každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin. Smlouvy se uzavírají na dobu určitou, tedy na 2 roky. Pro ty, kteří se do společného nákupu elektřiny a plynu zaregistrovali, není povinnost smlouvu s vítězným dodavatelem z aukce uzavřít. Nicméně po zkušenostech z tří předcházejících společných nákupů elektřiny a plynu bývají jak vysoutěžená cena, tak podmínky velice příznivé. Do probíhajícího společného nákupu elektřiny a plynu pro občany Kopřivnice s podporou města Kopřivnice se již nelze přihlásit. Město tuto akci zopakuje opět za dva roky ve stejnou dobu.

 

Marek Havlíček a Petr Holeček přišli s nápadem vydat se znovu s tatrou na cestu kolem do světa. Expedice – Tatra kolem světa 2 by měla odstartovat v únoru 2020 z Prahy a předpokládaná délka je tři roky. Cestovatelé plánují s Tatrou najet na 270 000 km okolo celého světa. Rozsáhlá výprava navazuje na stejnojmenný projekt, který se uskutečnil před 30 lety. Pořadatelé na crowdfundingu HITHIT vybrali 3 016 922 korun. Největší zájem byl o spolujízdu. Této expedice by se tak může zúčastnit až 600 lidí, kteří se prostřídají v různých úsecích. Trasa bude jedinečná, ale v některých bodech se protne s trasou původní expedice z roku 1987. Pro expedici se připravuje speciální TATRA 4×4, která svým vzhledem naváže na původní vůz TATRA T 815 GTC.

 

Léto začalo akorát včas, aby plavci místo na krytý bazén mohli zamířit na koupaliště. Krytý bazén totiž čeká přes léto rekonstrukce. Oprava cirkulace vody bude trvat zhruba na dva měsíce. Protože hrozilo praskání potrubí a tím havárie, rozhodla se správa sportovišť rekonstrukci provést letos o prázdninách. Ještě v neděliv16. 6. si mohou lidé přijít zaplavat, v pondělí 17. června začnou práce na opravě potrubí. Do rekonstrukce potrubí město Kopřivnice ze svého rozpočtu investuje cca dva miliony korun.

 

V pořadí čtvrté setkání starosty a zástupců města s dobrovolnými dárci krve a plasmy se konalo 12. června ve Vile Machů. Za rok 2018 bylo celkově odměněno 62 osob, z toho 26 dárců bylo oceněno úplně poprvé. Nejvíce osob a to 27 dosáhlo v minulém roce čtyřiceti odběrů, 200 a více odběrů bylo zaznamenáno u pěti osob, s tím že 280 jich má na svém kontě Josef Orság. Přítomní dárci se na památku slavnostního dne zapsali do pamětní knihy města, dostali poděkování starosty a dárkové balíčky v hodnotě od 400 do 1000 Kč podle počtu odběrů. Celkem v Kopřivnici evidujeme 185 dárců, ale ani toto číslo nemusí odpovídat skutečnosti. Není totiž výjimkou, kdy dávat krev a plazmu chodí manželé nebo celé rodiny.

 

Původně do prázdnin měla mít Kopřivnice další dvě radarová stanoviště, která by měla zklidnit dopravu v kritických lokalitách. Stacionární radary pro měření rychlosti budou stát u silnice I/58 v Lubině a na ulici Obránců míru v Kopřivnici až po prázdninách. Zpoždění nezapříčinil dodavatel radarových stanovišť, ale je dán lhůtami pro vybudování přípojných míst pro elektřinu. Za další dvě radarová stanoviště by město mělo zaplatit 408 tisíc korun. První měřicí místo se stacionárním radarem bylo na ulici Záhumenní je v provozu od srpna 2018, vloni tu radar zachystil téměř 10 000 přestupků, letos si řidiči dávají větší pozor, do 11. června je v evidenci 5986 oznámení.

 

Do konce června musí být uhrazen poplatek za odpad, dle platné vyhlášky jej hradí všichni občané s trvalým pobytem na území města a je stanoven na 498 korun na osobu a rok. O třicet korun méně zaplatí majitelé vlastní popelnice, kteří tuto skutečnost ohlásili a osvobozeny od poplatku jsou děti do jednoho roku. Poplatek za odpady lze uhradit bezhotovostním převodem nebo v pokladně městského úřadu hotově či kartou. Každá osoba má přidělen jiný variabilní symbol, proto musí být poplatek uhrazen samostatně v případě bezhotovostní platby s příslušným variabilním symbolem. V případě dotazů mohou občané kontaktovat pracovníky odboru financí

 

Na sklonku minulého týdne proběhla také v našem kraji velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté zkontrolovali 2 715 vozidel. Zjistili 297 dopravních přestupků, přičemž 268 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přesahující 131 000 korun). 14 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů a u 5 řidičů byly zjištěny návykové látky. Překročení povolené rychlosti zjistili policisté v 47 případech. Nevyhovující technický stav mělo 29 vozidel.

 

Společnost Jóga v denním životě připravuje Cvičení jógy pro veřejnost u příležitosti 5. ročníku oslav Mezinárodního dne jógy. 17.- 21. 6. je volný vstup do všech kurzů jógy v Kopřivnici, 21. 6. od 17.00 do 18.30 je v plánu cvičení jógy v parku.

 

Vila Machů zve 18. 6. na diskuzi na témata: Co to je vizuální/reklamní smog? Jak je na tom Kopřivnice? Jak může město bojovat s vizuálním smogem? Od 18. hod.

 

Cyklus Ladislava Cvíčka s názvem Spisovatelé pro radost pokračuje 19. 6. ve vile Machů- postavou semináře tentokrát bude Zdeněk Svěrák.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice