18. 3. 2015

 

V novojičínské nemocnici byl před nedávnem hospitalizován muž s chřipkou typu A (H1N1), který jí nakonec podlehl. V Moravskoslezském kraji se letos jedná už o několikátý případ tohoto zákeřného viru, v novojičínské nemocnici jde letos o jediný případ pacienta postiženého tímto virem. V minulém týdnu došlo k navýšení akutních respiračních infekcí o téměř 9 procent a nemocnost dosáhla 1219 případů na 100 tisíc obyvatel. Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách, nejvíce u starších lidí nad 60 let. Nejvyšší nemocnost přetrvává na Opavsku.

 

 

Přesně před rokem byla v Mniší zahájena výstavba nového chodníku podél komunikace II/486, který výrazně přispěje k bezpečnosti pěších v této místní části. Úpravami prošla i točna autobusů, pod níž byla zrekonstruována kanalizace. Především díky technicky náročné stavbě opěrných zdí ve svahu pod školou přesáhly náklady projektu 16 milionů korun. Aktuální druhá etapa řeší pokračování chodníku od mostu směrem do Vlčovic až po areál firmy Vágner – výroba nábytku. Jelikož stavební činnost vyvolá dopravní omezení, bude provoz v dotčeném úseku dočasně řízen semafory a přechodným dopravním značením. Veškeré práce budou ukončeny nejpozději 30. června.

 

 

Na republikové finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství ve florbalu dohlédne i kapitán české reprezentace. Prvním vrcholem tohoto ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství bude republikové finále starších žáků a žákyň ve florbalu. Pořadatelem závěrečného turnaje se stane ve dnech 26. a 27. března Základní škola Emila Zátopka v Kopřivnici. V Kopřivnici se v kategorii starších žáků představí týmy: Gymnázium Opatov Praha, 33. ZŠ Plzeň, Jiráskovo gymnázium Náchod, ZŠ Janouškova Brno, ZŠ Mánesova Otrokovice. Mezi staršími žákyněmi budou usilovat o prvenství celky: ZŠ a MŠ Litvínov, ZŠ Malá Strana Týn nad Vltavou, ZŠ Dobiášova Liberec, ZŠ Havlíčkova Moravské Budějovice, ZŠ Pod Vinohrady Uherský Brod. V obou kategoriích je doplní družstva hostitelské ZŠ Emila Zátopka Kopřivnice.

Časový program republikového finále – čtvrtek 26. 3.: ve 13:45 hod. slavnostní zahájení (hala ZŠ E. Zátopka), zápasy ve skupinách – chlapci ve 14:30 hod. (hala ZŠ E. Zátopka), dívky v 15 hod. (hala VOŠ, SOŠ a SOU), pátek 27. 3.: obě semifinále v 7:45 hod. (obě haly), finále dívky v 10:15 hod., finále chlapci ve 11:15 hod. (vždy hala ZŠ E. Zátopka).

 

 

Burianova výstava prodloužena, další tři začínají. Již více než měsíc zdobí galerii Lašského muzea výstava věnovaná 110. výročí narození známého kopřivnického malíře Zdeňka Buriana. Jelikož se setkala s velkým zájmem návštěvníků, rozhodli se ji pracovníci muzea o týden prodloužit. Ilustrace k dobrodružné literatuře, náčrty pravěkých rekonstrukcí, portréty i další méně známé Burianovy práce z kopřivnických depozitářů tak budou v Šustalově vile k vidění až do 29. března. Mimo to se třetí březnový týden v Kopřivnici nese ve znamení několika nových výstav. V K-Galerii budou od 17. března k vidění fotografie Stanislavy Slovákové, v Muzeu Fojtství proběhne 19. března vernisáž studentských prací soukromé střední umělecké školy AVE-ART a ve vestibulu radnice si mohou příchozí prohlédnout nevšední snímky Jaromíra Vrtělky nazvané Kopřivnické panely.

 

 

Valašský vojvoda v přímém přenosu na Českém rozhlase Ostrava. V letošním prvním folklorním cyklu Zpěvem k srdci se představí soubor písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic. Cimbálová muzika pod uměleckým vedením Zdeňka Tofla vystoupí v hudebním Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava ve středu 18. března od 18.00 hodin. První hodinu koncertu odvysílá ČRo Ostrava tradičně v přímém přenosu.

 

 

Kopřivničtí policisté vedou trestní řízení ve věci spáchání přečinu poškození cizí věci, kterého se měl dopustit neznámý pachatel, jenž měl způsobit víc než 130tis škodu. Dne 15. března roku 2015, v dopoledních hodinách, neznámý pachatel v Kopřivnici za použití otevřeného ohně měl iniciovat požár v dřevěném pojízdném včelíně. V důsledku požáru došlo k celkové devastaci včelína včetně včelařského vybavení.  Na místě požáru zasahovalo několik jednotek HZS, které požár uhasili. Osmačtyřicetiletému majiteli včelína, neznámý pachatel způsobil škodu převyšující částku 130tis. korun a za tento přečin tomuto hrozí odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

 

Rok 2015 byl vyhlášen Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Jednou z aktivit jsou Kopřivnické dny techniky.

Třetí ročník Kopřivnických dnů techniky se uskuteční 6. a 7. června na zkušebním polygonu společnosti Tatra Trucks. Základem akce budou opět statické a dynamické ukázky strojů a technických zařízení, ale chybět nebudou ani doprovodná kulturní vystoupení, bohaté občerstvení a atrakce pro děti i dospělé. Letos poprvé budou mít návštěvníci také jedinečnou možnost prohlídky vybraných provozů slavné kopřivnické automobilky, v jejímž areálu se přehlídka koná. Hlavními hudebními hvězdami budou Věra Špinarová a Xindl X.

 

 

Policisté se zaměřili v týdnu do 16. 3. 2015 na kontrolu používání bezpečnostních pásů. Během trvání akce policisté na vytipovaných stanovištích zkontrolovali 3 491 vozidel. Povinnost použít během jízdy bezpečnostní pásy porušilo 217 osob, přičemž 212 z nich byli řidiči nebo spolujezdci na předních sedadlech a 7 cestujících na zadních sedadlech. Na pováženou je také skutečnost, že 2 děti nebyly přepravovány v zádržných bezpečnostních systémech, tzv. autosedačkách. V konečném důsledku zjistili celkem 502 přestupků, z nichž 469 vyřešili na místě uložením blokových pokut a 33 oznámili příslušných správním úřadům. Celková výše pokut se vyšplhala na částku 152 408,- Kč. Kromě nepoužití bezpečnostních pásů (217 osob) byl dalším nejčastějším přestupkem nevyhovující technický stav vozidel (91 vozidel) a porušení maximální povolené rychlosti (30 řidičů). Třem řidičům, u kterých policisté předpokládali, že se budou vyhýbat správnímu řízení, uložili kauce v celkové výši 20 000,- Kč.

 

 

Do ulic Kopřivnice vyrazí zametací stroje. 21. března zahájí pracovníci firmy Slumeko komplexní čištění místních komunikací a parkovišť. Nejprve bude uklizeno centrum, následně se bude postupovat podle hustoty osídlení.

Souběžně bude probíhat také jarní úklid průtahových komunikací ve správě kraje, a tak by mělo být celé město čisté již začátkem května. Pokud plánované práce přeruší počasí, budou takto dotčené úseky vyčištěny později, bezprostředně po navrženém harmonogramu. Na čištěných ulicích bude dočasně zakázáno stání motorových vozidel, o čemž bude minimálně sedm dní před plánovaným úklidem informovat přechodné dopravní značení. Automobily, které budou mechanizovanému zametání i přesto překážet, čeká odtah, v ceně 1 050 korun a navíc pokutu za provedený přestupek. V roce 2014 bylo ve veřejném zájmu odtaženo 115 vozidel, z toho 47 muselo být vráceno zpět na místo odtahu.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice