18. 9. 2023

Starosta města svolává na čtvrtek 21. září 2023 6. zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice, které se uskuteční na městském úřadě v konferenční místnosti (10. patro, č. dv. 1084), Štefánikova 1163/12, Kopřivnice. Zahájení zasedání je stanoveno na 16.00 hodin.

 

Provoz veřejných WC v suterénu komerčního objektu naproti hotelu Tatra v centru Kopřivnice nebude obnoven. Radní po více jak 13 letech rozhodli o výpovědi smlouvy na základě které mělo město prostor někdejších veřejných WC vypůjčen od privátního vlastníka budovy. Centrum města však bez veřejných WC v budoucnosti nezůstane. Pracuje se na studii, která počítá s vybudováním veřejných záchodů v suterénu kulturního domu v místech někdejšího výměníku vpravo od hlavního vchodu, ty budou bezbariérové. K realizaci by mělo dojít v průběhu příštího roku. Do doby realizace nových veřejných záchodů v centru města jsou v provozu záchody v sadu E. Beneše.

 

Lékařská fakulta Ostravské univerzity obdržela akreditaci pro Studijní program Zubní lékařství. Poprvé v historii tedy budou studovat v Moravskoslezském kraji budoucí zubaři. Fakulta má v plánu vyhlásit přijímací řízení v co možná nejkratší možné lhůtě a zahájit výuku ještě letos v říjnu. Přijmout může prvních 20 budoucích stomatologů. Zájem už nyní převyšuje kapacitu ročníku.

 

V pátek 8. září proběhlo slavnostní otevření zrekonstruované budovy bývalého výměníku pro potřeby českého centra signálních zvířat. To se jim podařilo zrekonstruovat již koncem loňského roku, nicméně veškeré práce v té době ještě hotové neměli. Dle jejich slov by toto centrum nevzniklo bez pomoci sponzorů, podporovatelů, psovodů, rodiny a samozřejmě psích doktorů. Po pátečním slavnostním otevřením centra proběhl v sobotu také den otevřených dveří pro veřejnost. Zájemci se dozvěděli informace o tom, co se jim v centru již podařilo, jakým způsobem pracují a také co je ještě čeká. Nechyběla komentovaná prohlídka prostor, ukázka výcviku a také možnost nechat vzorek krve na otestování, čehož využilo hned 40 návštěvníků. Celé dopoledne se neslo v příjemném duchu, třebaže někteří zde byli právě z důvodu obav o své zdraví. Proto však centrum vzniklo a pro to jsou i tady, aby obavy návštěvníků dokázali zahnat, případně pomohli k včasné léčbě rakoviny. Výzkum a praktické testy totiž ukazují, že citlivost detekce pozitivních vzorků je vysoká a v budoucnu by mohla sloužit k doplnění způsobu testování používaných v lékařství.

 

Budova Základní a mateřské školy Motýlek pro žáky se speciálními potřebami, sídlící na Smetanově ulici se rozšiřuje o novou budovu na zahradě za stávající školou. Dvoupodlažní nepodsklepená dřevostavba s plochou střechou bude s původní školou propojena v obou podlažích spojovacím krčkem. V nové budově bude 7 učeben, kde bude možno lépe rozvíjet dovednosti žáků s různými typy handicapu. Vzhledem k charakteru objektu stavba zohledňuje požadavky na bezbariérové řešení. Součástí přístavby bude i bezbariérové WC, malý sklad a technická místnost. V rohu mezi přístavbou a spojovacím krčkem vznikne malá plocha z oblázků pro terapii bosých nohou. Okolí školy doplní hřiště z umělé trávy a terasy s dřevěným povrchem. Stavební práce nijak významně neovlivňují fungování školy. Ms Kraj jako investor podle uzavřené smlouvy za přístavbu školy zaplatí cca 23 milionů korun. Veškeré tyto prostředky budou hrazeny přímo z rozpočtu Moravskoslezského kraje bez dalšího externího financování.

 

Výstava fotek Jiřího Klučky na Fojtství. Vystavené bibliofilie vydal vlastním nákladem muzejník, sběratel umění, editor, vydavatel a mnohdy i autor Jiří Klučka, který dlouhodobě působil jako vedoucí Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm.  O uvedení výstavy požádal Jiří Klučka doktora Petra Helbicha. Unikátní výstavní projekt je obohacený o fotografické portréty významných regionálních umělců pořízených v průběhu 50 let. Nejstarší jsou z roku 1968 a nejnovější z roku 2019. Jedinečnost výstavy je dána především tím, že předkládané exponáty byly dosud vystaveny pouze jednou v Galerii výtvarného umění v Ostravě a nejsou zastoupeny ve veřejných knihovnách ani sbírkách. Výstava Tváře lidí potrvá na Fojtství až do 5. listopadu.

 

Cestopisná beseda spisovatele a cestovatele Jiřího Kaláta s názvem Černobyl na kolečkách je na programu kdk v pondělí 18.9.2023 18:00, malý sál v přízemí kulturního domu

 

Dokonalý dort s Terkou z Masterchefa si můžete vytvořit  v úterý 19.9.2023  od 14:30, v prezentační kuchyni firmy Remoska.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice