19. 9. 2023

Dne 19. září 2023 by Dana a Emil Zátopkovi oslavili své 101. narozeniny. Narodili se nejen ve stejný rok, ale také měsíc a den, ve stejném kraji, jen 60 km od sebe. Bylo jejich setkání osudové?

Emil Zátopek, přezdívaný kvůli svému útrpnému výrazu při běhu supící lokomotiva či Satupekka, jako první na světě uběhl desetikilometrovou trať pod půl hodiny a dvacetikilometrovou trať pod jednu hodinu. Tento vynikající běžec překvapil třinácti světovými rekordy na kilometrových a pěti na mílových tratích. Právem se řadí mezi nejlepší světové atlety všech dob. V roce 1952 dosáhl olympijského rekordu v Helsinkách, který se nikomu dosud nepodařilo překonat.  

Běhat začal jako chlapec na obuvnické škole ve Zlíně, kdy ještě netušil, že se někdy proslaví jako vytrvalostní běžec. První úspěchy se pak dostavily na různých závodech po skončení války, kdy se stal vojákem z povolání. Emil Zátopek byl muž s velkým odhodláním. Při běhu měl typicky křečovitě stažený obličej, což nezůstalo bez poznámek na jeho adresu. Právě tímto osobitým projevem však zaujal. A zatímco obličej zdobily grimasy, paže měl zcela uvolněné a běžcům radil, aby se při běhu vždy lehce dotýkali palce s ukazováčkem. Běhal za každého počasí, na nohou měl těžké kanady jako závaží, a když poznal svou osudovou lásku, začal trénovat i se ženou Danou na zádech.

Také jeho stejně narozená manželka Dana se věnovala sportu. Byla nadanou oštěpařkou, která v roce 1948 reprezentovala Československo na olympiádě v Londýně. Ve stejném roce se provdala za Emila Zátopka, a protože manželé spojili své síly, dokázali něco neuvěřitelného. Na olympiádě v roce 1952 v Helsinkách společně vyhráli čtyři zlaté medaile. A zatímco Dana, která se stala i mistryní Evropy, v roce 1962 ukončila kariéru a věnovala se práci trenérky, Emil si zřejmě rozjel další kariéru při spolupráci s StB pod přezdívkou Macek. Protože však v roce 1968 podepsal petici proti režimu, skončil jako kopáč studní a nic nepomohlo, že Československo proslavil jako vynikající atlet a čtyřnásobný olympijský vítěz. Nakonec však Emil i Dana v průběhu svého života získali ještě mnohá uznání a ocenění.

Emil a Dana se vzali v době, kdy jim oběma bylo šestadvacet let. Svatba se málem nekonala, protože nevěsta neměla ten správný politický profil, a protože Emil Zátopek v té době sloužil v armádě. Jeho soukromý život tak podléhal nařízením státu. Povolení k sňatku dostal až po vítězství na olympiádě v Londýně, a tak se konečně mohl oženit. Vztah Emila a Dany byl vzorem pro mnohé páry, navzájem se popichovali a soutěžili spolu, ale velice se milovali a kořením jejich lásky byl především humor. Děti neměli. Ťopek, jak manželovi Dana přezdívala, však své ženě láskyplně říkával, že to nevadí a lidstvo tím nevymře.

Emil zemřel po dlouhé nemoci ve věku 78 let v roce 2000. Jeho žena Dana se dožila úctyhodných 97 let a po zbytek života chovala jeho památku a úctu, bojovala proti nařčení ze spolupráce s totalitním režimem a spolupracovala také s režisérem filmu Davidem Ondříčkem na filmu Zátopek. Pochována je společně se svým manželem v jejich rodném kraji na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm.

 

Městský úřad Kopřivnice oznamuje, že do 20.09.2023 jsou v budově Městského úřadu v Kopřivnici, ul. Štefánikova 1163, Kopřivnice, 74221, 6. patro, odbor financí, dveře č. 683 ve dnech: pondělí, středa: od 8.00 – 11.30 a 12.30 – 17.00 hodin, úterý, čtvrtek: od 8.00 – 11.30 a 12.30 – 14.00 hodin a pátek: od 8.00 – 11.30 hodin zpřístupněny k nahlédnutí hromadné předpisné seznamy o VYMĚŘENÍ MÍSTNÍHO POPLATKU za obecní systém odpadového hospodářství za rok 2022 poplatníkům, kteří výše uvedený místní poplatek nezaplatili vůbec nebo nezaplatili ve správné výši.

 

Upřesnění termínů blížících se dopravních omezení v Kopřivnici

Stavební práce začnou tak, jak bylo avizováno – 2. 10., ale oproti původní informaci by měly proběhnout rychleji:

První etapa: 2.-15. října

Bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, cestující by však měli věnovat pozornost přečíslování a novému rozmístění stanovišť autobusového nádraží.

Druhá etapa: 16. října-1. prosince

Bude uzavřena druhá polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží, křižovatka na ulici Nádražní a zhruba 200metrový úsek na této ulici. Příjezd do centra města, k Lidlu a Kauflandu bude možný pouze ve směru od Štramberka. Opatření budou mít zásadnější dopad na autobusovou dopravu – kromě přečíslování zastávek budou platit výlukové jízdní řády a zastávky u Kauflandu nebudou obsluhovány. Bližší informace na webu města.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice