20. 9. 2023

STŘEDA  20. září 2023: PŘEDNÁŠKA: Alzheimerova choroba a jiné typy demence , Kopřivnice. Zveme vás na přednášku Doc. PhDr. Radky Kozákové, PhD. Pečujete o někoho blízkého trpící demencí? Nebo si jen chcete rozšířit obzory a dozvědět se něco nového? Přednáška je určena pečujícím rodinám a široké veřejnosti. Vila Machů 17:00 Vstupné: Zdarma.

 

Veřejné jednání plánování sociálních služeb, Kopřivnice Pracovní skupiny – osoby v tíživé životní situaci. Informace k mapování konkrétních potřeb zajištění bydlení u osob bez přístřeší a k propagaci poskytovatelů sociálních služeb a dalších navazujících organizací. Na jednání pracovní skupiny plánování sociálních služeb je zvána i veřejnost. Městský úřad 15:30.

 

ČTVRTEK  21. září 2023-PRO DĚTI: Sportujeme bez hranic | Kopřivnice. Pro děti předškolního a mladšího školního věku je připravena cesta za pokladem nejen se sportovními výzvami na několika stanovištích. Stezka bude začínat v parku před MŠ Pionýrská a bude zakončena na zahradě MŠ Pionýrská. Každý účastník bude v cíli odměněn překvapením z truhly pokladů. Park před MŠ Pionýrská 15:00 – 18:00.

 

Třetí zářijový týden je každoročně věnován kampani České asociace streetwork-Týden nízkoprahových klubů. Ta poukazuje na význam NZDM a přibližuje jejich činnost odborné i laické veřejnosti. Letošní 17. ročník se bude konat 18.-22. září 2023, kdy nízkoprahové kluby pro děti a mládež napříč celou Českou republikou ožijí veřejnými akcemi. Klub Kamarád v centru pětka na ulici Francouzské v Kopřivnici chystá Kamarádský festiválek ve čtvrtek 21. 9. od 14 hodin.

 

Tradiční podzimní Farmářský trh se uskuteční dne 22. září od 9 do 16 hodin v Sadu E. Beneše. Můžete se těšit na nákup zeleniny, pečiva a koláčů, oříšků, zeleninových hořčic a čalamád, uzenin, mléčných výrobků, sýrových specialit, koření, čajů, vína a burčáku, sójových svíček, květinových a dřevěných dekorací. Zářijový farmářský trh nabídne kromě surovin také stan udržitelné městské mobility. Poslední trh se chystá na 13. října.

 

Na ubytovně pod Červeným kamenem proběhla další etapa modernizace sociálních zařízení. Kompletní přeměna se týkala osmnácti koupelen a záchodů ve 3. a 4. podlaží. V minulosti se již realizovala rekonstrukce v přízemí, které je využíváno pro krátkodobé ubytování turistů. Hlavním důvodem rekonstrukce byly poškozené hydroizolace ve sprchových koutech, kvůli kterým docházelo k průsaku vody do pokojů, kde se poté tvořily plísně. Projekt zahrnoval bourací a zednické práce, obnovu hydroizolačních vrstev, obkladačské práce a instalaci nového sanitárního zařízení.  Vyměněny byly také dveře do koupelen a do pokojů. Rekonstrukce probíhala za plného provozu ubytovny, jednotlivé pokoje se vyklízely postupně a nájemníci se stěhovali v návaznosti na průběh stavby. Zhotovitel, místní živnostník Jakub Geryk, dokončil dílo v domluveném termínu. Tato etapa vyšla městský rozpočet na 3,5 milionu korun. Nyní chybí už jen revitalizace sociálních zařízení ve 2. podlaží. Aktuálně se pracuje na projektové přípravě, zahájení další etapy je plánováno na konec letošního roku.

 

Prestižní anketa Moravskoslezská sestra i letos ocení sestřičku, které pošle nejvíce hlasů veřejnost. Lidé mohou své hlasy posílat až do konce září, hlasování veřejnosti je spuštěno na webové stránce Sestra MSK.  Zároveň se tak zapojíte do soutěže o mobilní telefon a dvě vstupenky na slavnostní galavečer ve čtvrtek 19. října 2023 v aule VŠB – Technické univerzity Ostrava. kromě Sestry veřejnosti budou udělena ocenění v kategoriích Ambulantní a domácí péče, Paliativní a hospicová péče, Porodní asistentka a Dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči.

 

Město čekají opravy komunikací a s nimi spojená dopravní omezení

Kopřivnici ještě letos čekají významné investice do údržby dopravní infrastruktury. V plánu je výměna povrchů komunikace na ulici Nádražní a na propojce mezi Tescem a autobusovým nádražím plus rekonstrukce zpomalovacího prahu před Vilou Machů spojená s vybudováním dešťové kanalizace. Řidiči se se tedy budou muset připravit na dopravní omezení. Tyto investice jsou tak zásadního charakteru a rozsahu, že je nelze realizovat za běžného provozu, a to ani při omezení průjezdu vozidel třeba jen v jenom pruhu. Z důvodu dodržení technologických postupů bude potřeba celé úseky komunikací postupně uzavřít vozidlům v obou směrech. To bude mít samozřejmě dopad i na autobusy. Stavební práce budou probíhat ve dvou etapách. Během první etapy, která je plánována od 2. října do 17. října, bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, jen pro příjezd a výjezd z nádraží budou častěji využívat nadjezd nad železnicí. Druhá etapa od 17. října omezí dopravu výrazněji, a to až do 9. prosince. Dojde k uzavření druhé poloviny propojovací komunikace podél autobusového nádraží, křižovatky na ulici Nádražní a zhruba 200metrového úseku na této ulici. Příjezd do centra města, k Lidlu a Kauflandu bude možný pouze ve směru od Štramberka, tedy po komunikacích Záhumenní, Husova a Štramberská. Průjezd po ulici Kpt. Jaroše z důvodu nedokončené rekonstrukce mostu otevřen nebude. Tato opatření budou mít zásadnější dopad na autobusovou dopravu, kdy jednotlivé spoje budou z autobusového nádraží vyjíždět na ul. Čs. armády. Zastávky u Kauflandu nebudou obsluhovány, neboť kvůli svým rozměrům budou muset autobusy k otočení využívat smyčku kolem radnice – část komunikace kolem radnice bude zjednosměrněna a přizpůsobena projíždějícím autobusům. Kvůli odlehčení dopravy budou moci osobní automobily parkující v areálu Tatry využívat průjezd u Muzea nákladních automobilů Tatra s výjezdem na ulici Husovu. Obě etapy bude provázet přečíslování a nové rozmístění stanovišť autobusového nádraží při zachování vždy jen jednoho výjezdu autobusů. Cestující by tomu tedy měli věnovat zvýšenou pozornost a nespoléhat na zažitou rutinu. Během druhé etapy budou platit výlukové jízdní řády autobusů, kterých se realizace stavby dotkne. Tyto jízdní řády by měly být zveřejněny pravděpodobně první týden v říjnu, a to na webech města i Koordinátora ODIS. Výlukové jízdní řády budou vyvěšeny také na dotčených zastávkách.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice