19. 3. 2018

 

Obyvatelé města Kopřivnice by měli věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu značení, které upozorňuje na plošné čištění komunikací. Kvůli nepříznivému počasí nastanou změny v plánovaných datech jarního úklidu. Čištění pozemních komunikací, které mělo být původně zahájeno v pondělí 19. března a ukončeno v pátek 23. března 2018, bude s ohledem na předpovídané povětrnostní a klimatické podmínky posunuto. Město Kopřivnice se ve spolupráci se společností Slumeko rozhodlo tradiční jarní úklid města zahájit až v sobotu 24. března.

 

Město Kopřivnice aktuálně nabízí nájem dvou bytů 1+2 za podmínky přistoupení k dluhu a to na ulici Obránců Míru. Byt na č. p. 707 je určen zájemcům z široké veřejnosti a druhý stávajícím nájemcům a to páru mající v péči alespoň jedno nezletilé dítě nebo osamocený rodič s minimálně dvěma nezletilými dětmi. Vyplněná přihláška se odevzdává v neprůhledné a zapečetěné obálce nejpozději do 5. března v druhém případě do 12. března do 16 hodin na radnici, na oddělení bytové správy, kde také získáte formulář přihlášky.

 

S příchodem března se ve městě začnou objevovat cedule upozorňující na úklidové práce. Každoroční plošné čištění komunikací a chodníků by mělo začít v polovině měsíce. Také v letošním roce začne plošné čištění komunikací, včetně chodníků, v centru města v blízkosti městského úřadu Kopřivnice. Následně přijdou na řadu místa podle hustoty osídlení a jako poslední budou uklizeny cyklostezky. „Úklidové práce, které by měly začít v sobotu 17. března, budou přerušeny pouze v období velikonočních svátku, tedy v době od 30. března do 2. dubna a také 1. dubna, protože na tento den připadá státní svátek,“ uvedla Daniela Koričanská, která má na starosti správu komunálního hospodářství. Majitelé vozidel budou povinni v uvedených termínech odstavit svá auta mimo ulice, které budou spadat do plánovaného čistění. „Vozidla nerespektující zákazové dopravní značení budou odtažena. Pokud si majitel nevyzvedne vozidlo v den odtahu, bude vráceno zpět na parkoviště, odkud bylo odtaženo. Veškeré náklady na provedené práce budou následně vymáhány městem po vlastníkovi,“ uvedla za společnost Slumeko Dagmar Šmiřáková s tím, že informace o odtažených vozidlech budou zveřejněny na webových stránkách Slumeka. Více informací o úklidu ulic a termínech naleznou lidé v harmonogramu plošného čištění komunikací a chodníků.

 

V pondělí 19. 3. 2018 v 17 hod. začíná na skautské základně počítačový kurz SENIORCOMP.

 

Knihovna zve děti a prarodiče na kreativní velikonoční dílnu ve čtvrtek 22. 3. 2018., v podvečer na besedu s Rosťou Gregorem – Pěšky okolo Československa aneb Sen, který trval 89 dní.

 

Ve čtvrtek zamiřte do vily Machů na koncert zpěvaček – legendární Dagmar Voňkové a domácí EvyMore. Od 20 hod.

 

V souvislosti se změnou systému sběru a svozu biologicky rozložitelných komunálních odpadů v místních částech města Kopřivnice, začne společnost Slumeko od začátku března vydávat nádoby na sběr bioodpadů ze zahrad – takzvané kompostejnery. Zájemci, kteří si podali žádost o kompostejner na odboru životního prostředí, budou začátkem března postupně vyzváni dopisem nebo e-mailem podle toho, jak žádost podali, k jeho převzetí. Výdej kompostejnerů začne v pondělí 5. března na sběrném dvoře společnosti Slumeko na ulici Panské.

 

Transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín spouští online objednávání. Dárci krve a krevních složek se mohou objednávat k odběru do Nemocnice Nový Jičín online pomocí několika kliků. Dárci krve a plazmy si mohou vybrat určitý den a hodinu, a tím se vyhnout třeba půlhodinovému čekání. Možnost online objednávky platí jak pro stávající, tak i pro nové dárce krve. Pro úspěšné online objednání stačí zadat jméno, příjmení, datum narození, telefon a e-mailovou adresu a vybrat termín či termíny, o které má zájem, a to na webové adrese https://odbery.nnj.agel.cz/.

Zájemci o darování krve z řad prvodárců mohou k odběrům na Transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín přicházet vždy v pondělí a úterý mezi 6:00 a 9:30. Pokud navíc přijdou prvodárci v doprovodu stálého dárce, čeká na pravidelného dárce malý dárek. Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Dárce má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, proplacení stravného, parkovného a cestovného. Lze uplatnit i nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to od září až ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

 

Přestože vloni Kopřivničané napojení na centrální vytápění topili ve svých bytech víc, v rámci ročního vyúčtování zaplatí méně. Konečná cena za teplo dodávané do kopřivnických domácností v loňském roce se oproti předpokládané ceně snížila o 31 korun za dodávaný gigajoul a v porovnání s rokem 2016 je konečná cena nižší o 26 korun. Rok 2017 byl druhým rokem v řadě, kdy došlo k nárůstu dodávek tepelné energie, a tak společnost TEPLO Kopřivnice dodala svým odběratelům víc tepla, ale za nižší jednotkovou cenu. Chladnější měsíce byly jak na začátku, tak na konci roku.

 

Buďte u zahájení provozu vzdušného chodníku Život v korunách stromů, který je součástí naučné stezky Beskydské nebe a poznejte život ptačích obyvatel vracejících se ze svých zimovišť. Nahlédnete do ptačího světa, čekají Vás kroužkování ptáků, komentované prohlídky, soutěže, přednášky i koncert. 7. 4. 2018, 8:00-13:00 hod., Frenštát pod Radhoštěm, Naučná stezka Beskydské nebe. Vstup zdarma.

 

Moravskoslezský kraj podpoří sport. Z krajské pokladny půjde na pohybové aktivity dětí a mládeže a sportovní akce 53 milionů korun. Peníze z krajského rozpočtu půjdou například do TJ Frenštát pod Radhoštěm na Memoriál Jiřího Rašky (350 tis. Kč), Světový pohár v silniční cyklistice Muži Elite a U23 (350 tis. Kč), Mezinárodní šachový festival Ostravský koník 2018 a další akce. Celkem kraj podpoří 135 projektů za 16 milionů korun. Dalších 31 milionů korun si rozdělí padesát oddílů vrcholového sportu. Seznam podpořených i neúspěšných žadatelů o dotace jsou zveřejněny na webových stránkách Moravskoslezského kraje.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice