2. 1. 2017

 

Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pondělí 2. ledna dopoledne u hromadné intoxikace na Novojičínsku. V půl desáté byla operačnímu středisku záchranářů nahlášena otrava oxidem uhelnatým u velké skupiny osob, podle prvotního odhadu asi třiceti lidí, a to v prostorách průmyslové firmy ve Studénce. U pěti z nich mělo dojít k poruše vědomí. Operátoři ZZS proto ihned aktivovali traumatologický plán. Na místo události zamířilo pět pozemních posádek ze stanovišť ve Studánce, Fulneku, Mošnova, Oder a Nového Jičína. K misi byl rovněž vyslán vrtulník LZS Ostrava. K zásahu byly připraveny také další týmy záchranářů. Operační středisko zároveň o události vyrozumělo okolní zdravotnická zařízení i specializované pracoviště Městské nemocnice Ostrava. Záchranáři byli v souvislosti s událostí v kontaktu s devětadvaceti pracovníky, kteří se měli pohybovat v prostorách s výskytem oxidu uhelnatého. Všichni byli zasahujícími lékaři ZZS prohlédnuti, třiadvacet z nich však nejevilo známky poškození zdraví a jejich ošetření nebylo potřebné. Ošetření posádkami ZZS bylo nutné u šesti osob, mužů ve věku třiadvacet až jednapadesát let. Všichni byli při vědomí a mimo přímé ohrožení života – s bolestmi hlavy, nevolnostmi a závratěmi. Stav pacientů byl vesměs lehký nebo středně těžký. Postiženým byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče a poté je pozemní posádky záchranné služby transportovaly do zdravotnických zařízení. Čtyři pacienti byli předáni na interní ambulanci nemocnice Bílovec, dva v novojičínské nemocnici.

 

Skvělý vstup do Dakaru! Kolomý vyhrál první etapu, Loprais byl čtvrtý. 15:26 – Asunción. Výtečný start do Rallye Dakar má za sebou Martin Kolomý. Český pilot s kamiónem Tatra vyhrál úvodní etapu! Účastníci 39. ročníku slavné soutěže absolvovali v pondělí jen 39 kilometrů měřený úsek, na kterém jezdec týmu Buggyra Racing porazil druhého Tona van Genugtena z Nizozemska o třináct sekund. Kolomého týmový kolega Aleš Loprais skončil čtvrtý. Byla to hodně rychlá etapa, podobná našemu trialu, který máme natrénovaný. Tento typ tratí mi prostě sedí a myslím, že je to vidět na výsledku,“ řekl Kolomý, který si etapové vítězství připsal i před rokem. Ve čtyřicetistupňovém vedru si vlézt ještě do sauny, prostě maso. Výsledek není špatný, takže dnes dobrý a jedeme dál, uvedl Loprais. Šestnáctým místem mezi automobily vstoupil do rallye Martin Prokop, nejrychlejší čas zajel Násir Attíja z Kataru. Jediný český účastník v kategorii na vítěze z roku 2015 a jedničku továrního týmu Toyota ztratil 2:16 minuty. „Byl to hodně rozbitý trial a jeli jsme celkem opatrně,“ řekl Prokop.

 

V úterý 3. 1. 2017 od 18 hodin se ve společenském sále ve Vile Machů koná přednáška Dana Přibáně Trabantem napříč kontinenty.

 

Koncepční řešení možného budoucího využití a uspořádání areálu házenkářského hřiště je od začátku tohoto týdne k vidění ve vestibulu kopřivnické radnice. Autory studií, které řeší požadavky vedení města na umístění netradičních sportovních aktivit a rekreační oddychové plochy, jsou projektové týmy z Kopřivnice a Valašského Meziříčí. Koncept otevřeného řešení byl zpracován týmem ing. arch. Kamila Mrvy a variantní řešení v podobě otevřeného a uzavřeného řešení zpracovali projektanti ze sdružení Arting. V této chvíli je část vypracovaných studií zveřejněna informativně pro veřejnost, aby mohla posoudit možnosti, které území bývalého pořádání květnových slavností města do budoucna umožňuje. Expozici v lednu příštího roku doplní veřejné projednání, jehož se zúčastní zpracovatelé studie, kteří své návrhy před vedením města a veřejností představí. V zadání ze strany města se museli projektanti vypořádat s požadavky města na různé funkce v území, například klidovou a posilovací zónu pro seniory, univerzální dráhou pro děti, začínající jezdit na in-line bruslích, umístěním venkovního fitness a posilovacího areálu pro workoutové aktivity, umístěním sestavy pro překážkový parkour, mobiliářem pro relaxaci a oddych a tak dále. Podněty veřejnosti zváží vedení města při přípravě dalších projektových a realizačních prací.

 

Od Nového roku vstupuje v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která přináší zásadní změnu, a to rozšíření kompetencí pro obce s rozšířenou působností. Nově tak pracovníci odboru životního prostředí kopřivnické radnice mají právo provádět kontroly, při nichž mohou porušit nedotknutelnost obydlí. To znamená, že je občan musí pustit do domu, aby mohli zkontrolovat zdroj znečišťování ovzduší. Kontrolovat se budou kotle na uhlí, dřevo či koks. Navíc je nově od ledna 2017 provozovatel spalovacího zdroje povinen na vyžádání obecního úřadu obce s rozšířenou působností předložit protokol o jeho revizi vydaný odborně způsobilou osobou. Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu Kopřivnice budou také prošetřovat podněty, které jim nahlásí občané. V případě, že provozovatel kotle neumožní pověřenému pracovníkovi provést kontrolu, nebo nepředloží protokol o jeho revizi, může mu být udělena pokuta až do výše 10 tisíc korun. Podnikatel může dostat pokutu až 50 tisíc.

 

Službu krajského koronera v Moravskoslezském kraji bude od 1. ledna 2017 v následujících dvou letech zajišťovat společnost 1. Koronerská s. r. o. Rozhodli o tom krajští radní. Společnost 1. Koronerská s. r. o. vystřídá v zajišťování prohlídek těl zemřelých na území Moravskoslezského kraje Městskou nemocnici Ostrava. Tuto službu v regionu nemocnice zajišťovala od července 2014, kdy ji Moravskoslezský kraj jako první České republice zřídil. Hlavními důvody, proč se před více než dvěma roky Moravskoslezský kraj rozhodl učinit v Česku ojedinělý krok a vypsal veřejnou zakázku na krajského koronera, byly zejména stížnosti policie, popřípadě pozůstalých, kteří museli mnohdy několik hodin čekat na vystavení listu o prohlídce zemřelého, a klesající ochota praktických lékařů vykonávat ohledání za stávajících podmínek v rámci lékařské pohotovostní služby. Telefonní číslo pro oznámení informace o úmrtí (resp. pro výzvu k prohlídce těla zemřelého) je 596 612 111, 596 618 861 a 596 618 853. Je zveřejněno na webových stránkách Moravskoslezského kraje a k dispozici také na lince 112. Od 1. 1. 2017 bude platit na dispečink nové spojení 725 440 155.

 

Brabcovo ministerstvo tají údaje o obchvatu Frýdku-Místku. Děti Země již dva měsíce marně čekají na to, až jim Ministerstvo životního prostředí podle informačního zákona zašle všechny odborné podklady, které získalo od Ředitelství silnic a dálnic ČR dne 20. září 2016 o vlivu dálničního obchvatu Frýdku-Místku na životní prostředí. Ministerstvo si ale lhůtu nejprve prodloužilo o další měsíc a pak 15. prosince informace odepřelo, neboť se s nimi dále ještě pracuje. Tento postup považují Děti Země za účelově nezákonný, takže podaly rozklad k ministru Brabcovi.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice