4. 1. 2017

 

d-m-ramik

Římskokatolická farnost Kopřivnice a Katolická beseda v Kopřivnici pořádá přednášku mladého misionáře Dominika Maxmiliána Ramíka, který léta pomáhá v misijní a chudé oblasti na Vanuatu v Pacifiku, která proběhne v neděli 15. ledna v 15.30h. v Katolickém domě v Kopřivnici. Bude možné shlédnout zajímavé předměty denní potřeby z tamní oblasti, slyšet některé z tamních 140 jazyků. Vstupné dobrovolné. Výtěžek bude věnován mladému misionáři na projekt opravy a výroby postelí po ničivém cyklonu (mohutná vichřice).

 

Tříkráloví koledníci už jsou v ulicích. Hned s příchodem nového roku začala největší charitativní akce v České republice – Tříkrálová sbírka. Koledníci vyrazili do ulic 1. ledna. Po požehnání vyšli z kostelů do ulic a klepou na dveře domácnosti. Smysl toho koledování všichni známe, oni přinášejí radost, pokoj, požehnání a můžeme, pokud chceme, přispět na dobrou věc. Kasičky jsou zapečetěna a každý si může zkontrolovat, jestli spolu číslo kasičky a číslo na evidenční průkazce souvisí. Tříkráloví koledníci se v ulicích měst a v obcích budou pohybovat až do 15. Ledna.

 

DVD Město očima pamětníků 3 je v prodeji. Město Kopřivnice vydalo další čtyři díly dokumentárního cyklu Město očima pamětníků. V pořadí třetí DVD, které poutavě zachycuje historii města automobilů je od 21. prosince k dostání na Informacích ve vestibulu kopřivnické radnice. „Cílem bylo vytvořit audiovizuální dílo s trvalou hodnotou a uchovat střípky minulého života dalším generacím,“ uvedl autor snímků Miroslav Hofmann, který pro město cyklus natočil. DvojDVD s prvními osmi díly bylo vydáno v roce 2010. Letos vydané DVD seznámí diváky s osudy kopřivnického Skautingu od roku 1963, postavou Miroslava Dryáka, vnučkou kopřivnického podkoního Jelenou Káňovou a ukáže střípky z historie jedné z místních částí města, Lubiny. DVD Město očima pamětníků 3 je k zakoupení na Informacích kopřivnické radnice, a to za cenu 100 korun.

 

Automobilka TATRA TRUCKS v roce 2016 vyrobila celkem 1326 vozidel, všechna vyrobená vozidla jsou zároveň prodaná. Poprvé od roku 2008 tak kopřivnická automobilka překročila symbolický výrobní milník 1000 vozidel a meziročně dokázala zvýšit výrobu o více než 50 procent. „Dokázali jsme zákazníkům z celého světa, že jsme schopni splnit jejich poptávku po unikátních tatrováckých vozidlech a podvozcích,“ uvádí generální ředitel podniku Martin Bednarz. Výroba v Tatře probíhala až do posledních pracovních dnů roku; poslední desítky vozidel se montovaly v týdnu mezi Vánoci a Silvestrem.

Výsledků automobilky za rok 2016 si váží i oba její vlastníci: Jaroslav Strnad a René Matera. Většinový akcionář TATRA TRUCKS Jaroslav Strnad uvádí: „Obrovský dík můj i Reného Matery patří nejen celému týmu vedení společnosti TATRA TRUCKS, ale zejména všem jejím zaměstnancům za veškeré jejich vynaložené úsilí, a to zejména v posledních týdnech a měsících.“

Výrobní i prodejní cíl TATRA TRUCKS pro rok 2017 je 1700 vozidel. Dlouhodobě považuje společnost za reálné dodávat na světový trh cca 2000 vozidel ročně v segmentu speciálních užitkových automobilů a podvozků pro různé nástavby, u kterých je požadavek na vysokou odolnost a průchodivost terénem.

Růstu výroby bude odpovídat i výrazný meziroční nárůst tržeb podniku. „Vzroste i EBITDA, která za rok 2016 bude atakovat hranici půl miliardy Kč,“ uvádí ekonomický ředitel Radek Strouhal.

Předseda představenstva Petr Rusek komentuje očekávání pro rok 2017: „Vzhledem k očekávanému vývoji evropské ekonomiky bude růst v roce 2017 daleko náročnější než v posledních dvou letech. Tatra k němu ale má díky specifickému produktu a vysoké diverzifikaci trhů dobré předpoklady.“

 

Dobrá zpráva pro obyvatele Moravskoslezského kraje: Města nezdražují. Většina obecních poplatků zůstane i v příštím roce na stejné úrovni jako letos. Mírně poroste cena vody. Poté, co se letos poprvé přehoupla přes 40 korun s DPH za kubík, zdražování, byť mírné a v řádu procent, pokračuje i v příštím roce. Nová cena za odběr pitné vody bude činit 41,41 koruny za metr krychlový včetně 15% DPH, cena za odvádění a čištění odpadních vod bude nově 37,32 koruny včetně DPH. U vodného představuje meziroční rozdíl 71 haléřů (1,74 %), u stočného 14 haléřů (0,4 %), souhrnně jde o 85 haléřů, tedy 1,09 % včetně 15% DPH.

Ceny MHD se změní jen mírně. Hodně pečlivě musí lidé hledat změny cen lístků v tarifech ostravské MHD. U krátkodobých jízdenek se mění pouze cena šedesátiminutové jízdenky, a to z 28 na 30 korun. V případě dlouhodobých jízdenek pak jsou změny výraznější. Například roční jízdenka zlevní ze současných 4 702 korun na 3 999 korun, změní se i ceny měsíčních, čtvrtletních a půlročních jízdenek.

 

Požáry na Štědrý den si vyžádaly jeden lidský život a šest lidí se při nich zranilo. Na Štědrý den vyjeli hasiči celkem ke 261 událostem. Jednalo se zejména o 51 požárů, 46 dopravních nehod, 142 technických zásahů a 12 planých poplachů. Tato čísla dlouhodobě odpovídají průměru výjezdů hasičů. Nejvíc událostí zaznamenali hasiči na Vysočině, dále v Jihomoravském kraji a v Moravskoslezském kraji. Neklidnější Štědrý den měli hasiči v kraji Karlovarském. K požárům vyjížděli nejčastěji hasiči v Moravskoslezském kraji.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice