2. 10. 2023

Zajímá vás budoucnost areálu Červený kámen? Pak pro vás je určena BESEDA v pondělí 2. 10. 2023 v 16:30, Městský úřad Kopřivnice.  Přijďte se dozvedět CO a PROČ se plánuje?

 

Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků si Vás dovoluje pozvat na výstavu fotografií Lubomíra Waszuta s názvem PORTRÉTY. Vernisáž této výstavy se uskuteční v pondělí 2. října 2023 v 17:00 v galerii.

 

Cestopisná přednáška Tomáše Vejmoly o výpravě tuktukem do Afriky je na programu v pondělí 2.10.2023 od 18:00, malý sál v přízemí kulturního domu.

 

Velký výprodej vyřazených knih z fondu naší knihovny začíná 2.10.2023, v čítárna knihovny v kulturním domě a potrvá do 31.10.2023

 

Preventivní programy v rámci Týdne duševního zdraví pořádá město 3. října 2023, workšopy nabídnou Teoretické i praktické informace z oblasti duševního zdravím budou se konat ve vestibulu radnice od 9-15 hod.

 

Následuje Beseda Normální šílenství od 16 hod. pobočka knihovny v Centru Pětka, Francouzská 1181. S hosty Jiřím Paszem (autor a blázen), Zuzanou Raszkovou (psychoterapeut) a Michalem Raszkou (psychiatr).

 

Den architektury se připravuje na úterý 3. 10. 2023. Na programu je Projekce fotografií Brutální Kopřivnice o současné architektuře s odborným komentářem architekta Václava Kociána. Promítat se bude na Lašskou bránu v centru Kopřivnice.  18:00, Centrum Kopřivnice

 

Plavci jsou zváni na krytý bazén ve středu 4. 10. na akci Plavecká soutěž měst. Pro zájemce všech věkových kategorií. Staňte se reprezentantem svého města! Přijďte si zaplavat libovolným stylem 4 bazény na čas (100 m). Akce se koná v rámci podzimní kampaně Dny Zdraví.

 

Kamarádský festiválek a dodatečné zakončení prázdnin pořádala v pátek 23. září Armáda spásy. V areálu Centra Pětka proběhla komunitní akce spojená se dnem otevřených dveří, jejímž účelem bylo mimo jiné připomenout a představit činnost nízkoprahového Klubu Kamarád. Ten funguje v Kopřivnici od roku 1997. Od ledna 2017 jeho provoz zajišťuje Armáda spásy. Podoba i náplň zařízení doznala za 26 let nemalých změn. Z původně volnočasového zařízení se vyvinula sociální služba pro děti a mladé lidi v nelehké životní situaci. Sociální služba je BEZPLATNÁ, diskrétní, anonymní, v době otevření klubu mohou uživatelé kdykoli přijít a kdykoli odejít a nejsou povinni zapojit se do klubových činností. Služba spolupracuje i se školami.

Kamarádský festiválek byl pořádán v rámci Týdne nízkoprahových klubů za podpory české asociace Streetwork.

Letos chystá Klub ještě jednu akci pro veřejnost , a to druhý ročník akce nazvané Kamarádská polévka, která se uskuteční dne 17. 10. 2023 od 14:00 ve venkovních prostorách Komunitního centra Pětka. Akce je inspirována heslem Armády spásy „polévka, mýdlo, spasení“, a budou soutěžit týmy ve vaření polévky dle vlastního výběru. Návštěvníci pak mohou ochutnávat a hlasovat o nejlepší polévku.

 

V Kopřivnici ve Vile Machů proběhl úplně poprvé v České republice pořádaný dvoudenní odborný kurz lektorek ze spojených států amerických na téma „Možnosti funkční intervence u dětí při obtížích s příjmem potravy z pohledu orálního a motorického vývoje“ (poruch příjmu potravy u dětí). Toto unikátní školení uspořádaly logopedka Margita Knapcová a fyzioterapeutka Gabriela Kysela ze Základní školy a Mateřské školy Motýlek. Školení bylo vedeno zkušenými lektorkami ze Spojených států Stephanií Lyn Ramser a Kendrou Ross, přičemž obě jsou ergoterapeutky s více než třicetiletou praxí v oblasti senzorické integrace a podpory příjmu potravy u dětí. Kurz, který zaznamenal velký zájem, byl určen pro logopedy, speciální pedagogy či ergoterapeuty samotné, dorazit však mohli také fyzioterapeuti, pracovníci v sociálních a zdravotních službách, psycholozi nebo i učitelé z mateřských škol. Do Kopřivnice tak zavítali jedinci z celé republiky či ze slovenska. Ti se dozvěděli, jak správně má probíhat vývoj, charakteristika a vysvětlení funkcí, které ovlivňují optimální příjem potravy, jako je například správný pohyb ústy, smyslový systém, komunikace či chování. Seminář nabídl nejen zajímavou teorii, ale také praktické ukázky ve formě videí a možnost vlastního vyzkoušení. Lektorky předaly praktické typy, jak posílit případné nedostatky, zvýšit toleranci na nové potraviny a odbourání stresu při jídle a také budování efektivního chování a komunikace během příjmu potravy.

 

V pátek 22. 9. 2023 se uskutečnilo taktické cvičení složek IZS v podzemním zásobníku plynu ve Štramberku, jehož námětem byl únik zemního plynu do vnějšího okolí v centrálním areálu. Cvičení probíhalo v souladu se zpracovanou havarijní kartou pro tento objekt a zúčastnilo se jej 6 jednotek požární ochrany, policisté, záchranáři a Závodní báňská záchranná služba. Činnosti jednotlivých složek byly předem určeny a jednalo se např. o uzavření pozemních komunikací, záchranu a ošetření zraněných osob, ochlazování ohrožených objektů a vytvoření vodních clon, dále uzavření místa úniku plynu, dálkovou dopravu vody k hašení a v neposlední řadě též měření koncentrace výbušných plynů. Hromadné SMS o cvičení informovaly obyvatelstvo v okolí.

 

Město Kopřivnice hledá dárce dvou vánočních stromů. Jeden ozdobí v období adventu sad E. Beneše před Ringhofferovou vilou a druhý centrum města. Vhodné jehličnany by měly být vysoké zhruba sedm až devět metrů, vizuálně zdravé, pravidelně zavětvené a nepoškozené. Město poté zajistí na vlastní náklady skácení a transport. Zájemci z Kopřivnice a blízkého okolí, kteří by městu rádi darovali vánoční stromy, mohou za tímto účelem kontaktovat do 31. října vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody kopřivnické radnice Radku Krysovou e-mailem radka.krysova@koprivnice.cz nebo telefonicky na čísle 556 879 786. Pokud se nenajde dárce nebo vhodné stromy, budou se hledat vhodné dřeviny v městských lesích.

 

Tatra Trucks spolu s partnery vyvíjí a testuje novou Tatru Force bez řidiče. Na zkušebním polygonu je v současnosti možné vidět automobil Tatra Force, v jehož kabině při jízdách nesedí řidič, ale ovládá jej operátor pomocí dálkového ovládání. Jde o prototyp vozidla s automatizovaným řízením (AD – automated driving). Projekt je rozdělen do tří fází, přičemž v současné době probíhá jeho první fáze, která představuje validaci systémů. Finálním cílem projektu je připravit nákladní vůz s automatizovaným řízením 3. úrovně, který bude schopen autonomní jízdy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice