2. 2. 2024

V Muzeu nákladních automobilů Tatra byla slavnostní vernisáží v úterý 23. ledna zahájena nová výstava s názvem TATRA ve službách skautů. Zachycuje ve fotografiích, kronikách, videích a dokumentech, jak Tatry pomáhaly při převozu a budování skautských táborů i při výstavbě Skautského centra Vanaivan. Galerie v prvním patře muzea nyní doslova dýchá skautským životem. Historie kopřivnického skautingu dokumentuje vývoj a schopnosti vozů značky Tatra. Skautům od nepaměti vždy pomáhaly jedině tatrovky, a to od Tatry 111, přes ikonické Tatry 138 i 148, až po legendární T 813 Kolos a moderní Tatru 815. Právě tyto vozy v minulosti byly jediné, které dokázaly skautům pomoci s převozem táborového materiálu a budováním skautského zázemí pro táborníky. Výstava bude k vidění až do 30. září 2024.

 

V novém roce přichází městská knihovna se zajímavou výzvou především pro čtenáře, kteří hledají atraktivní žánry či neznámé spisovatele. Cílem je zaujmout něčím nevšedním, nečekaným a rozšířit jejich knižní obzory. Úkol je snadný, stačí přečíst v daném měsíci jednu knihu na konkrétní vyhlášené téma, tedy 12 knih do konce roku. Do novoroční výzvy se letos přihlásilo 29 čtenářů, ale každý další je vítán, stačí sledovat témata a každý měsíc přelouskat knihu na zadané téma. Pokud se vám nedaří najít vhodnou knížku, použijte online katalog, nebo se zeptejte knihovníků. Máte-li chuť setkat se s ostatními účastníky čtenářské výzvy, bavit se o literatuře a sdílet své tipy a doporučení, pak si nenechte ujít setkání čtenářů v knihovně, budou se konat 1 x za dva měsíce. To první se odehrálo ve středu 24. ledna, kdy byla čítárna mimořádně otevřena. Další bude v březnu.

 

Komentované prohlídky hradu Hukvaldy. Chtěli byste zažít hrad Hukvaldy v zimním období? Procházet se po zasněženém hradním nádvoří a užívat si hrad, tak jak jej znají pouze průvodci? Hrad Hukvaldy je sice pro veřejnost od listopadu do března uzavřen, nově si však můžete mimořádně projít hrad Hukvaldy či objednat komentovanou prohlídku. Hrad Hukvaldy má otevřeno pouze ve dny oznámené na stránkách hradu Hukvaldy, Muzea Beskyd Frýdek – Místek nebo na vývěsce u vstupu do obory na Hukvaldech. Komentované prohlídky zimním hradem Hukvaldy se konají pro skupiny minimálně 15 osob. Hromadným výpravám lze zajistit rezervování prohlídky. Podmínkou je učinit závaznou objednávku průvodcovských služeb alespoň 3 pracovní dny předem. Prohlídky je možné rezervovat od pondělí do pátku v době 9:00 – 14:00 hod. Délka prohlídky činí zhruba 60 minut. Rezervace prohlídky provádějte na emailu: monika.stulcova@muzeumbeskyd.com.

 

Kam vyrazit v Lašské bráně Beskyd za masopustním veselením? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna 2024) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Vydejte se do jednotlivých měst a užijte si společně tu pravou masopustní atmosféru. Přijďte se společně pobavit, napít a najíst, než přijde šestitýdenní pust a Velikonoce. A co k takovému masopustu patři? Samozřejmě jsou to masopustní zvyky, zabijačkové speciality, soutěže a také nemůžou chybět početné průvody masek.

Už v sobotu 3. února 2024 masopustní průvod projde Rychalticemi. Průvod svou cestu započně na Juřeňáku a pokračovat bude ke kostelu sv. Mikuláše a zpět. Start v 9:00 hod. na Juřeňáku (Rychaltice 133) 10:00 hod. Hospoda U Richarda, 11:30 hod. zastávka Rychaltice u dvora, 12:30 hod. kostel sv. Mikuláše.

I město Štramberk ožije tradičním masopustním veselím. Průvod masek vyrazí okolo 13:00 hod. od sokolovny ve Štramberku směrem na náměstí. Kromě početné skupiny masopustních masek budou mít možnost návštěvníci spatřit masopustní zvyky a pochutnat si na zabijačkových pochutinách. Součásti akce bude i bohatý kulturní program. Průvod povede na náměstí kolem hlavních zastávek: Cukrárna U Hezounů, hasičárna, suvenýry Hrček, Vánoční chalupa a Galerie vín pod radnicí. PROGRAM: 13:00 masopustní jarmark, 14:00 vystoupí písničkář Zdenda Lele, 16:00 vystoupení maškar (čas je orientační).

Masopustní veselí pak pokračuje sobotu 13. února 2024 ve městě Příbor. Zájemci se sejdou v 15:30 hod. na náměstí Sigmunda Freuda, masopůstní průvod započne v 16:00 hod., kdy průvod bude pokračovat uličkami města Příbor, do Klokočova a skončí u Kulturního domu Příbor. 15:30 sraz všech masek a maškar na náměstí Sigmunda Freuda v  Příboře. 16:00 masopustní průvod (z náměstí Místeckou ulicí uličkami pod kostelem sv. Kříže přes Benátky, Vésku, Klokočov do Kulturního domu Příbor).

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice