2. 3. 2015

 

Radnice aktuálně nabízí do nájmu 3 byty, které vlastní. A to byt 2+1 na ulici obránců míru a o stejné velikosti další dva na ulici Alšově. Zájemci mohou podávat přihlášky na nájem obecního bytu za podmínky přistoupení k dluhu do 9. března do 16:00 hodin na městský úřad, oddělení bytové správy.

 

 

Soud uzavřel 15 let starý případ ozbrojených přepadení na Novojičínsku. Na osm a půl roku poslal za mříže Ranko Rosandiče z bývalé Jugoslávie, který společně se dvěma krajany převlečenými za příslušníky zásahové jednotky v roce 2000 přepadl osádky dvou automobilů. Jeho komplici již byli pravomocně odsouzeni k osmi a osmi a půl roku žaláře. Poslední člen skupiny – muž z Kopřivnice, který jedno z aut vyvezl do Chorvatska, vyvázl s podmínkou. Ke zločinům došlo koncem května 2000 u Nového Jičína a Hranic. Jednou z obětí byl profesionální taneční pár, který se v nočních hodinách vracel do Ostravy. Před Novojičínskem píchli přední pneumatiku. Jak se později ukázalo, někdo jim nastražil takzvaného kovového ježka. Když vystoupili, zahlédli automobil, který za nimi prudce zabrzdil. Vzápětí z něj vyskákali ozbrojení muži v kuklách a tmavých kombinézách s nápisem „Policie“. Motoristu povalili na zem, na hlavu mu nasadili kápi a spoutali ruce. Přitom vykřikovali, že jde o drogovou akci. Útočníci poté dvojici naložili do svého vozidla a později vysadili u Bělského lesa v Ostravě. Kromě automobilu jim vzali peníze a věci. Podobný scénář mělo i další přepadení, k němuž došlo jen o několik hodin později na téměř stejném místě. Policisté zhruba po dvou týdnech zatkli v Kopřivnici tři Jugoslávce, z nichž jednomu – Rosandičovi – se později podařilo uprchnout.

 

 

Kopřivnická hudební společnost Hluční Sousedé připravuje koncertní vystoupení v novojičínském Beskydském divadle. Začátek je v 19:00.

 

 

Díky finanční podpoře kopřivnické radnice byla vydána publikace, která prezentuje výsledky loňské Letní školy architektury. Kniha Kopřivnický brownfield navazuje na předchozí dvě publikace z úspěšných ročníků letních škol (Beskydské vize 2012, Vize pro Plasy 2013), které byly uspořádány v rámci projektu Architektura mimo centra. V úvodní části knihy se Kamil Mrva a Petr Volf věnují fenoménu brownfieldů a hlavní část publikace zahrnuje finální práce studentů řešící proměnu bývalého výrobního areálu automobilky Tatra s městským prostředím, které vznikly pod vedením lektorského týmu složeného z předních českých architektů.

 

 

Omezení výtržností a zvýšení bezpečnosti si město slibuje od vyhlášky, která od 1. ledna 2015 zrušila nonstopy a nařizuje, mimo definovaných akcí, podnikům zavřít v jednu hodinu ráno. O výjimku si musí provozovatelé požádat. To se nelíbí ani podnikatelům ani lidem.  Již po pár dnech platnosti vznikla petice, která žádá její zrušení, s tím, že je nepřesně formulovaná a v podstatě její současné znění je špatné. Autor petice Václav Švirga svým přístupem zaujal přes tisícovku obyvatel města a kolem dvouset  lidí žijících v okolí Kopřivnice, kteří petici se všemi náležitostmi podepsali. Petice skončila 16. února, petiční výbor ji stáhl z 10 podniků, přepočítal a předal městu. Nyní se očekává otevření diskuse nad smyslem a zněním vyhlášky. Místostarosta Šimíček, který má agendu bezpečnosti ve městě na starosti, již avízoval jednání a potvrdil, že se peticí město bude zabývat.

 

 

Po dvouletém jednání došlo v indickém Bangalore 19. 2. 2015 k podpisu memoranda mezi českou společností TATRA TRUCKS a indickou státní společností BEML, zabývající se návrhem, vývojem, výrobou a prodejem těžební, stavební, železniční a obranné techniky. Obě strany se v něm zavazují spolupracovat na dodávkách náhradních dílů a komponentů do vozidel Tatra pro indické bezpečnostní složky. Memorandum o porozumění bylo podepsáno za přítomnosti ministra obrany Martina Stropnického. Zájem mají e o originální náhradní díly z Kopřivnice a rozložené sady podvozků, které Indové ve svém závodě složí a postaví nástavbu dle potřeby.

 

 

Hasiči v rámci výcviku záchrany opsob využili zamrzlou hladinu větřkovické přehrady k nácviku specifické pomoci – k výcviku záchrany osob, které se propadly zamrzlou ledovou hladinou. Místem výcviku bylo vybráno největší vodní dílo v hasebním obvodu, tedy vodní nádrž Větřkovice v místní části Lubina. V pátek 20. Února nacvičovali specifický postup spolupráci pomocí pomůcek, se kterými lze rozložit váhu na tajícím ledu. Právě v tomto období, kdy se teploty pohybují okolo bodu mrazu, je vstup na zamrzlé vodní hladiny velmi nebezpečný. Tloušťka ledu postupně ubývá, a proto se může v okamžiku změnit vstup na led v záchranu života.

 

 

4. 2. 2015 v odpoledních hodinách se naši hasiči podíleli při úklid dopravní nehody, která ohrozila za Lubinou životní prostředí. Při havárii nákladního automobilu, který za jízdy narazil hydraulickou rukou do konstrukce železničního mostu před obchvatem Příbora, došlo k deformaci vozidla a k úniku provozních tekutin do půdy u silnice. Hasiči zabránili dalšímu úniku. Železniční most byl poškozen jen povrchově, i přesto byla necelou hodinu zastavena železniční doprava z Příbora do Kopřivnice.

 

 

Restaurace Na Obecní v Lichnově pořádá v sobotu 7. března od 13 hodin 42. ročník přeboru obce ve střelbě neregistrovaných.

 

 

Organizátoři osvětových akcí mohou žádat o dotace do 9. Března 2015. Kopřivnická radnice vyhlašuje v rámci projektu Zdravé město Kopřivnice stejnojmenný dotační program, který má podpořit pořádání akcí zaměřených na environmentální osvětu, preventivní výchovu či veřejně prospěšné aktivity. Dotační titul doplňuje tradičně vyhlašované grantové programy zaměřené na sociální oblast, kulturu, sport a mezinárodní vztahy. O příspěvek z něj mohou žádat organizace, spolky, sdružení i jednotlivci, kteří pro Kopřivničany připravují nějakou zajímavou akci související s tématy mezinárodních osvětových kampaní jako Den Země, Den bez tabáku, Dny bez úrazů nebo Dny zdraví. Podpořeny mohou být také programy péče o duševní zdraví, společné akce dětských a seniorských organizací, aktivity směřující k výchově proti alkoholu, tabáku, drogám a gamblerství nebo nekomerční projekty přispívající k rozvoji veřejně prospěšných aktivit. Peníze mohou použít například na zajištění doprovodného programu, zakoupení občerstvení a odměn pro účastníky, medializaci nebo technické zabezpečení. V loňském roce byl podpořen například projekt místních skautů zaměřený na počítačové poradenství pro seniory, poznávací výlet za zvířátky pro děti z Dětského centra, beseda o fair trade na ZŠ Floriána Bayera, canicrossové závody pro veřejnost nebo nákup výukový tabulí a obnova včelína zdejší včelařské organizace,“ uvedla koordinátora projektu Zdravé město Kopřivnice Romana Bukovská. Bližší informace o nově vyhlášeném dotačním programu, včetně formuláře pro podání žádosti, naleznete na www.koprivnice.cz  pod záložkou Radnice, v sekci Dotace.

 

 

Ještě do 9. března je možno hlasovat a podpořit tak vznik nového Rákosníčkova hřiště v Kopřivnici. Šanci mají všechna města, ve kterých se nacházejí prodejny Lidl. Uspějí však jen ta, jejichž občané podpoří výstavbu hřiště největším počtem zaslaných hlasů. Rákosníčkova hřiště jsou projektem společnosti Lidl, který je zaměřen na podporu volnočasových aktivit dětí. V předchozích třech letech vyrostlo po celé republice padesát hřišť nesoucích jméno známé kreslené postavičky, přičemž letos má přibýt dalších deset. Jedno hřiště vyjde zhruba na 1,5 milionu korun a dětem nabízí velkou prolézačku, pískoviště, šikmou horolezeckou stěnu, lanovou překážku, kolotoč i různé druhy houpaček. Klidovou zónu doplňuje domeček, lavičky a zpevněná plocha pro kočárky. Lidé budou moci výstavbu Rákosníčkova hřiště ve svém okolí podpořit hlasováním na www.lidl-rakosnickova-hriste.cz nebo na Facebooku Lidl Česká republika. Zaslání hlasu není podmíněno nákupem.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice