20. 1. 2021

S virtuální nabídkou pro děti Z pohádky do pohádky přichází knihovna. Najdi pohádku, to je téma zábavných kvízů. Každý měsíc je připravena spousta nových úkolů, hádanek a hlavolamů, ale navíc navštívíte své oblíbené pohádkové postavičky. Kvízy jsou k dispozici na stránkách knihovny. Zájemci mohou vyplněné a podepsané úkoly zasílat v příloze na emailovou adresu petrkovska@kdk.cz

 

Společnosti VÍTKOVICE ARÉNA a Pivovar Ostravar prodloužily smlouvu o generálním partnerství největší sportovní haly na Moravě, druhá největší hala v zemi ponese jméno ostravského pivovaru až do roku 2025. Ostravar po dohodě s majitelem haly plánuje v hale začít nabízet také tankové pivo. Obě strany se dohodly na prodloužení smlouvy v délce 5 let. Vyvrcholením spolupráce by mělo být plánované Mistrovství světa v ledním hokeji, které by se do Ostravy mělo vrátit v roce 2024. V současnosti je OSTRAVAR ARÉNA s kapacitou až 12.500 diváků druhou největší halou v České republice a největší víceúčelovou halou na Moravě. Jedna z dominant Ostravy byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1986. Od roku 2004 se v hale čepuje výhradně pivo Ostravar. Průměrná roční návštěvnost haly je 400 tisíc diváků. Ostravar Aréna je domácím stánkem hokejového klubu HC VÍTKOVICE RIDERA a hostí také největší sportovní podniky světa jako je MS v hokeji, ME v krasobruslení nebo tenisové turnaje Davis Cup a Fed Cup. V hale pravidelně vystupují také hvězdy české I světové hudební scény jako Sting, Bryan Adams, Bob Dylan, Deep Purple, atd.

 

Z linek ve výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích sjelo v loňském roce 238 750 osobních automobilů. Celková produkce tak byla v důsledku pandemie přibližně o 21 % nižší oproti původnímu výrobnímu plánu. Letos firma očekává opětovný růst. Zároveň se zvýší mzdy zaměstnanců. Rok 2020 se v nošovické automobilce, která je jediným výrobním závodem Hyundai na území Evropské unie, nesl ve znamení inovací a modelových novinek ve výrobě. Zároveň ale do dění v HMMC silně zasáhla pandemie nemoci Covid-19, kvůli níž nastala na jaře neplánovaná třítýdenní odstávka výroby. Nošovická automobilka loni na jaře spustila výrobu modelu Kona Electric, který se tak stal prvním sériově vyráběným elektromobilem nové generace v České republice, nejvíce jich zamířilo do Německa, Nizozemska, Norska a Francie. Modernizace se dočkala i kompletní modelová řada i30 včetně sportovněji laděné verze N Line. Zásadní událostí pro HMMC bylo říjnové zahájení sériové výroby nové generace modelu Tucson, tvoří skoro 70 % její produkce. Hlavním odbytištěm nadále zůstává Evropa, Rusko, Turecko a Střední Východ, auta vyrobená loni v Nošovicích ale jezdí také na Novém Zélandu, v Kolumbii nebo Hong Kongu. Nejvíce vozů zamířilo do Německa. Nová kolektivní smlouva navýší mzdy. Průměrná mzda v dělnických pozicích v roce 2020 činila 39.739 Kč.

 

Moravskoslezský kraj chce i v tomto roce ocenit to nejlepší z turistické nabídky. Ceny cestovního ruchu představí výjimečné atraktivity a ocení práci těch, kteří i přes drastická omezení své aktivity dotáhli do úspěšného konce. O vítězích bude rozhodovat také veřejnost. Druhý ročník cen počítá s pěti soutěžními kategoriemi. Těmi jsou: osobnost cestovního ruchu, nejlepší počin cestovního ruchu, neobjevený skvost, nejmalebnější místo v zimě a nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje roku 2020. Lidé mohou hlasovat na webové stránce Cen cestovního ruchu až do 28. 2. 2021.

Finalisté druhého ročníku Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020:

Kategorie I: Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Alena Zemanová, předsedkyně spolku Krajina břidlice

Petr Frýdl, předseda krajské Asociace hotelů a restaurací ČR

Věra a Jaroslav Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky

Jiří Novotný, starosta Trojanovic

Ludvík Semerák, ředitel společnosti Slezské zemské dráhy o.p.s.

Kategorie II: Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2020

Centrum tradičních technologií, Příbor

Příběh Těšínského Slezska, Muzeum Těšínska

Flascharův důl, Odry

Muzeum potravin a zemědělských strojů, Ostrava

Návštěvnické centrum opevnění Šance, Mosty u Jablunkova

Kategorie III: Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje 2020

Zámek Nová Horka

Meandry Odry, Bohumín

Piaristický klášter, Příbor

Kaple V Lipkách, Rýmařov

Müllerův dům, Opava

Kategorie IV: Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji 2020

Hřebenová trasa Gruň – Bílý kříž

Karlova Studánka

Zámek Fryštát s parkem Boženy Němcové

Hřebenová trasa z Kozince na Kamenitý

Vyhlídková věž v Nové Vsi

Kategorie V: Nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje 2020

Historické centrum Opavy

Halda Ema, Ostrava

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, Karviná

Zámek Raduň

Zámek Kunín

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice