20. 9. 2017

 

Z důvodu nepříznivého počasí se dnešní CYKLOHRÁTKY v centru města ruší. V brzké době bude doplněn náhradní termín.

 

Dům dětí a mládeže zve na výstavu fotek z letních táborů. Od 8. – 29. 9. 2017 se na ně můžete zajít podívat na do vestibulu městského úřadu. Další novinou je, že letní rekonstrukce budovy, kde Domeček sídlí se blíží do finále a STĚHOVÁNÍ do staronových prostor začíná. Od pondělí 18. 9. 2017 je v provozu recepce v Domě dětí a mládeže na ul. Kpt. Jaroše 1077. Od 8.30 do 12.00 h. a od 13.00 do 16.30 hod. Veškerý přehled letošních kroužků najdete na webových stránkách DDM. Přihlášky do kroužků odevzdávejte v DDM Kopřivnice nebo zašlete na e-mail: dum@ddmkoprivnice.cz. .Zahájení školního roku v DDM – HRANÍ DESKOVÝCH A KARETNÍCH HER 29. září 2017. Začátek od 17.00 hod.

 

Dny NATO v Mošnově navštívilo 90 tisíc lidí. Bombardéry, letečtí akrobati, ale i pozemní akce vojska a dalších bezpečnostních složek. Program i návštěvnost minimalizovat nekončící déšť, v sobotu mlha omezila letecké ukázky, v neděli bylo létání zrušeno úplně, program i přes vytrvalý déšť nabídl 25 000 diváků alespoň pozemní ukázky. Největší zájem veřejnosti poutal americký bombardér s rozpětím křídel 56 metrů. Ve vzduchu řídí tento kolos pětičlenná posádka. Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Představují se na nich vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky, letos ze 17 států. Speciální partnerskou zemí bylo Slovensko. K vidění bylo okolo 80 letadel a vrtulníků a přes 200 kusů pozemní techniky. Mezi největšími lákadly byly americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer. Na 17. ročník akce dorazilo do areálu letiště Leoše Janáčka cca 90 tisíc návštěvníků.

 

Svoz popelnic připadající na čtvrtek 28. září bude z důvodu svátku proveden již ve středu 27. září. Jedná se o lokality svážené dle harmonogramu v lichý týden ve čtvrtek – tedy v místní části Lubina – část od Kopřivnice, ulice Na Luhách, Dělnická, Mírová a 1. května. Žádáme občany, aby včas přistavili své nádoby pro svozovou techniku.

 

SmVak Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části. obce Mniší od obchodu směr Měrkovice ve čtvrtek 14. září od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací naleznete na www.smvak.cz.

 

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie na ulici Pod Morávií č.p. 283 a 1313 – 1316 dne 21. září od 7:30 – 19:00 hodin, další odstávka energie proběhne Pod Morávií č. p. 1170 a na ulici Štefánikově č. p. 1171 a 1323 dne 25. září od 7:30 – 16:00 hodin. Na ulici 17. listopadu č.p. 314, 1216 – 1219 bude přerušena dodávka elektrické energie dne 9. října od 7:45 – 15:30 hodin.

 

V měsíci září bude v části Větřkovic probíhat výměna nadzemního vedení veřejného osvětlení. V rámci realizace stavby může dojít při montážních pracích k částečnému omezení provozu na místních komunikacích, a proto se firma omlouvá občanům za nepříjemnosti, které mohou s realizací dané akce vzniknout. Vlastníky dotčených pozemků bude firma předem informovat. Realizaci stavby zajišťuje Odbor majetku města, kontaktní osobou je Ing. Vladimíra Martiníková – tel. č. 556 879 660 .

 

Neutěšený stav na trase od beskydských Pusteven okolo sochy Radegasta až po vrchol Radhoště hodlá nově změnit Moravskoslezský kraj. Zapojí se tak do už započaté aktivity Zlínského kraje a beskydských obcí. Beskydský Václavák. Tak se přezdívá turistické trase mezi Pustevnami a Radhoštěm. Desetitisíce návštěvníků, stále více automobilů, živelné reklamy, stánky známé spíše z tržnic. Se snahou přeměny místa začaly obce Trojanovice a Prostřední Bečva, do jejichž katastrů lokalita spadá. Jenže radhošťským hřebenem vede i hranice Moravskoslezského a Zlínského kraje. A to plány komplikuje. Už dříve se přidal Krajský úřad ve Zlíně, minulý týden odhlasovali připojení rovněž moravskoslezští zastupitelé. Prioritou je proměna prostranství okolo sochy pohanského boha Radegasta. Místo včetně budovy bufetu se nezměnilo desítky let, mnozí lidé zastávku na cestě mezi Pustevnami a vrcholem Radhoště využívají pro vykonání potřeby, což porost v okolí notně poznamenalo. Podle prvotních záměrů by naproti soše měla vyrůst nízká budova bufetu s podzemními záchodky.

 

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce je úplným gymnáziem, má už osm ročníků. Získal akreditaci k uskutečňování mezinárodního programu – v posledních dvou ročnících studenti mohou studovat všechno v angličtině a ukončit studium mezinárodní maturitou (IB), která je připraví na studium na zahraničních vysokých školách. PORG Ostrava a Nový PORG v Praze Krči mají stejný koncept bilingvního gymnázia. Studenti se dvakrát ročně potkávají na společných školách v přírodě, na soutěžích v atletice apod. Potkávají se taky učitelé jednotlivých předmětových komisí. Výjimečná je koncepce výuky anglického jazyka. Děti mají v 1. třídě již pět hodin týdně, od 2. třídy už šest hodin. Pro zvýšení efektivity výuky jsou třídy děleny na dvě skupiny. Do 3. třídy mají v každé skupině hodinu konverzace rodilí mluvčí. Od 4. třídy je pak angličtina vyučována výhradně rodilými mluvčími.

Novinkou v letošním roce je bilingvní mateřská škola. Ve třídě jsou dvě kvalifikované učitelky, přičemž jedna z nich je rodilá mluvčí. Angličtina ovšem není pouze součástí jednotlivých výukových bloků, ale prolíná se celým dnem. Děti se například setkávají s mezinárodní mateřskou školou, a tak angličtinu přirozeně využívají v reálné komunikaci. Při vstupu do 1. ročníku bilingvní třídy pak mají děti s ohledem na svůj věk výbornou jazykovou vybavenost: pohotově a přirozeně reagují na základní anglické povely, poznají písmena anglické abecedy a umí vyslovit a přečíst 42 anglických zvuků. Dovednost rozpoznání písmen a zvuků dětem také umožňuje čtení základní slovní zásoby.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice