21. 12. 2016

 

Sdružení a Komora opět oceňovaly firmy, instituce i osobnosti za přínos k rozvoji kraje. Poosmé představitelé Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje vybírali firmy, podniky, instituce a osobnosti, které dlouhodobě pomáhají rozvíjet a zviditelnit region. Bylo to 12. 12. 2016 v hotelu Clarion Congress Hotel Ostrava na slavnostním společenském galavečeru Region pro sebe.

V kategorii VELKÝ PODNIK dostala ocenění za přínos k rozvoji Moravskoslezského kraje společnost Continental Automotive CZ a dále kopřivnická automobilka TATRA TRUCK. Ve skupině MALÝ PODNIK uspěly firmy Röchling Automotive Kopřivnice, dále výrobce lan a technických vláken Lanex a zpracovatel bio odpadů AGRO-EKO.

V kategorii VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE vybrala porota seskupení škol AHOL a Střední odbornou školu Třineckých železáren. Ve skupině MĚSTA a OBCE uspělo Sdružení obcí Hlučínska, které vzniklo před pětadvaceti lety. ÚSPĚŠNOU AKCÍ v kraji je setkání podnikatelů Česko-polské obchodní komory v Ostravě, vkategorii SLUŽBY ocenění převzala Česká televize, Televizní studio Ostrava, které si letos připomnělo šedesát let od svého vzniku. Ve skupině účelových uskupení bodoval Moravskoslezský automobilový klastr, který byl založen před deseti lety. Pro ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ PREZIDENTA SDRUŽENÍ si přišli Patrioti MSK. MIMOŘÁDNÉ OCENĚNÍ potom dostal docent Arnošt Martínek, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a bývalý děkan a duchovní otec Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.

Betlémské světlo má třicetiletou tradici. V sobotu si jej můžete převzít na mnoha místech v kraji. Poprvé předtřiceti lety se redaktoři hornorakouského rozhlasu ORF vydali do Chrámu Božího narození v Betlémě, aby do své země přivezli světlo z místa, kde se zrodilo Světlo světa. Tradice Betlémského světla se po pádu železné opony rozšířila také do Československa a dalších zemí střední a východní Evropy. Letos se světlo z Betléma rozžehne v Evropě, Spojených státech a některých zemích Jižní Ameriky. Do Vídně se pro plamínek vydali brněnští skauti v sobotu 10. prosince, do měst a obcí v celé České republice ho rozvážejí vlaky Českých drah právě dnes. Motto letošního ročníku Betlémského světla zní Odvážně vytvářet mír.

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů? Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

Kde si můžete přijít pro Betlémské světlo?

Trojanovice, 19. 12., 8 – 17 hodin, informační centrum Obecního úřadu č. 210

Frenštát pod Radhoštěm, 19.12., 8.30 – 17 hodin, Turistické informační centrum, Městský úřad, náměstí míru 1

Příbor, 23. 12., 9 – 11 hodin, 14 – 16 hodin, 24. 12., 9 – 11 hodin, náměstí Sigmunda Freuda

Štramberk, 24. 12., 9 – 12 hodin,

Závišice, 24. 12., 9 – 12 hodin

Lubina, 24. 12., 9 – 12 hodin, rozdávají skauti a skautky

Kopřivnice, 24. 12., 9 – 11 hodin, kostel sv. Bartoloměje, kulturní dům

Více na: www.betlemskesvetlo.cz

 

Jak by měl vypadat náš kraj v roce 2030 z pohledu mladé generace? Nejen o tom diskutovali 16. prosince v našem městě vybraní studenti a žáci kopřivnických škol. Šlo o osmou, a tedy i poslední letošní zastávku putovního diskusního fóra nazvané Quo Vadis MSK očima mladých.

 

Připravovaná revitalizace centra města se opět odsunula, rada města na svém 53. zasedání 21. listopadu zrušila výběrové řízení na výběr dodavatele projektové dokumentace na Revitalizaci centra města Kopřivnice. Důvodem byla cena jediného návrhu – a to je nabídka architektonického studia Kamila Mrvy, které centrum řešilo pásmovým způsobem. Totiž – původní stará Kopřivnice byla jen malou vesnicí v pásu kolem potoka, rychlým vývojem se z malé vesnice stalo město s funkcemi rozdělenými do pásů, současný stav tedy lze označit jako pásmové město. Tento princip mřížky je přenesen z velkého měřítka celého města do menšího měřítka samotného centra města . RAda města 29.11.2016 schválila rozsah Zadávacích podmínek pro zjednodušené podlimitní řízeníRevitalizace centra města Kopřivnice 2.

 

Kostelní věž vydala tajemství. Dvě původní listiny a staré mince z let 1765 až 1936 byly v tubusu, který vložili naši předci do makovice báně farního kostela Všech svatých ve Vlčovicích, místní části Kopřivnice. Místní farář Roman Macura prozradil, že nalezené mince a písemnosti, k nimž přidají ty současné, zpět vloží do schránky, kterou také uschovají do makovice báně. Poslední záznam o opravě báně kostela je z roku 1936, podle Romana Macury byla dřívější oprava v roce 1902 a předtím to byl až barokní zásah roku 1780. Kostel pochází z doby před rokem 1597. Je to nejstarší objekt v Kopřivnici. Na to, že Vlčovice byly bezvýznamná vesnice, která čítala pár domků, je zajímavé, že všude se tenkrát stavěly dřevěné kostely, jen Vlčovice měly takový kostel. Bylo tady Hukvaldské panství a dá se předpokládat, že i ta historie je spojena s Hukvaldským panstvím. Těžko se dopátrat, protože archiv na Hukvaldech vyhořel v 18. století, takže většina dokumentace je zničená.

 

Jmelí je považováno za magickou rostlinu a připisuje se mu zázračná moc. Traduje se z doby Keltů. Keltští kněží odsekávali zlatým srpem větvičky jmelí s přáním štěstí a lásky. Má být zavěšeno na dveřích a políbení pod ním na Štědrý den zajistí lásku a plodnost, až do příštích Vánoc. Nosí také štěstí, ale jen tomu, kdo je jím obdarován. Podle jedné z legend bylo kdysi jmelí stromem, z jehož dřeva Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech jej Římané porazili, aby z něj pro Ježíše zhotovili kříž. Strom pak hanbou seschl do malých keříků a přeměnil se v rostlinu, zahrnující lidi kolem sebe dobrem. A stejně jako jsou věřící částečně živi z Kristova těla, i jmelí žije zčásti z jiných stromů. Zeleného jmelí je v přírodě jen asi deset až patnáct procent. Málokterý strom totiž dokáže poskytnout tomuto parazitovi tolik mízy, aby si dokázal vyrobit dostatek zeleného chlorofylu. A tak je většina rostlin jmelí žlutozelená. Lidé si myslí, že to je stará rostlina, ale není tomu tak. Je to jeho přirozená barva.

 

Po 26. 12. 2016 Kopřivnice Tradiční vánoční turnaj neregistrovaných hráčů ve stolním tenise s podtitulem Velká cena Vlčovic od 9:30.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice