22. 10. 2018

 

Po ocenění osobností kultury přišlo na řadu také ocenění práce těch, kteří působí v sociální oblasti. To není u nás novinkou. Letos se uskutečnilo již po čtvrté. Lidé mohli nominovat nejen zaměstnance sociálních služeb, ale i pracovníky vykonávající sociální práci v různých zařízeních, i dobrovolníci a lidé pomáhající seniorům, lidem postiženým, či ohroženým nad rámec péče o svého rodinného příslušníka. Poprvé se v roce 2013osobností stala Anežka Šajtarová. Nominace se letos podávaly do 20.09. Návrhy projednala řídící skupina komunitního plánování, která své doporučení předala radě města. Ta rozhodla, že letos se oceněnou osobností stane paní Irena Kučerková za práci v organizaci Asociaci zdravotně postižených. Ocenění navrhl Ilona Mazalová. Slavnostní předání ocenění a vyhlášení osobnosti v sociální oblasti se konalo ve čtvrtek 18. října, na Společenském večeru pracovníků a dobrovolníků v sociální oblasti bude, kde jmenování přihlíželo na 80 lidí. Irena Kučerková je po dopravní nehodě již 43 upoutaná na vozík, od roku 1977 pracuje v místní pobočce pro hendikepované občany, od roku 2007 šéfuje asociaci zdr. Postižených, s 250 členy. Výkladní skříní její práce je 21. ročníků sportovních her pro zdravotně hendikepované a další společenské akce.

 

Divadelní představení Sborovna, v podání známých herců, jako je Pavel Trávníček, Uršula Kluková, Kateřina Kornová, dorazí 23. 10. do Kulturního domu v Příbořwe, začátek je v 19 hod.

 

Vzpomínkové odpoledne k oslavě vzniku Československa v úterý 23. 10. 2018 proběhne ve Štramberku.

 

Nový cyklus Ladislava Cvíčka s názvem Spisovatelé pro radost pokračuje přednáškou o životě a díle Jana Karafiáta.Ve středu 24. 10. 2018 od 18 hod. ve vile Machů.

 

Kurzy pro rodiče pokračují v 10. patře radnice ve středu 24. 10., na programu od 16.00 hod je téma – Autorita rodičů.

 

Zábavné soutěžní odpoledne pro seniory i další zájemce nabízí cyklus Aktivní senior ve čtvrtek 25. 10. 2018 od 14 hod.

 

V polovině roku na radnici opět zaznamenali pokles počtu obyvatel v Kopřivnici. K 30. červnu letošního roku bylo v evidenci obyvatel města 21 998 osob s trvalým bydlištěm v našem městě. Meziročně došlo ke snížení bezmála o 100 obyvatel. Největší úbytek je v samotném městě, v místních částech Lubině a Mniší dochází k mírnému nárůstu, Vlčovice zůstávají prozatím na téměř stejném čísle. Letos se během prvního půl roku narodilo celkem 130 dětí a zemřelo 110 osob. Druhým rokem klesá i počet lidí s úřední adresou na radnici.

 

Mateřská škola Zd. Buriana známá také jako Jeřabinka se může pyšnit titulem „Školka roku 2018“. Časopis Poradce ředitelky mateřské školy vyhlásil soutěž o Mateřskou školu roku 2018 s mottem: „Jsme jeden tým, jedna školka“. V soutěžním klání, do kterého se přihlásilo přes pět desítek zařízení z celé České republiky, získala kopřivnická MŠ Zd. Buriana první místo. Odborná porota soutěže hodnotila prezentace realizovaných projektů dané školy, týkaly se například seznamování dětí se zdravou stravou či přípravy na čtení. Jeřabinka byla oceněna mimo jiné za projekt Zelená oáza, který zkvalitnil a obohatil bylinkovou zahradu o nové prvky, za úzkou spolupráci s kopřivnickou knihovnou a další zábavně vzdělávací aktivity. Díky vynikajícímu umístění v soutěži získala kopřivnická mateřská škola zajímavou cenu – interaktivní koberec v hodnotě 100 000 Kč.

 

Místní jednotka dobrovolných hasičů bude moci díky Moravskoslezskému kraji využívat automatizovaný externí defibrilátor, který má pomáhat s oživováním. Přístroj za více jek 50 tisíc korun funguje jak v automatickém tak v manuálním režimu. Prostřednictvím neinvestiční účelové dotace mohou místní hasiči použít dalších 210 tisíc korun na opravu a následnou revizi automobilového žebříku, který využívají na základě výpůjčky od Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje od roku 2016.

 

Státní svátek 28. října, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československa, mohou lidé oslavit i na Dni otevřených dveří Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Na návštěvníky tu čeká zábava a poučení v rytmu prvorepublikového swingu, jazzu i moderního popu. Připraven je program pro celou rodinu. Můžete si posedět v noblesním v prvorepublikovém salónu, uvidíte jak vypadala historická kancelář, ale prohlédnete si i moderní pracovnu hejtmana kraje. Na programu je modní přehlídka, sbírka mincí, stylové občerstvení. Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě bude otevřen od 10 do 14 hodin.

 

Zbrusu nové cukrářské centrum budou mít k dispozici žáci Hotelové školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Praktická výuka tak bude nejen atraktivnější, ale také modernější. Nové cukrářské centrum nabídne budoucím cukrářům i kuchařům moderní zázemí, ve kterém se naučí využívat nové technologie a výrobní trendy v cukrářském oboru. Centrum bylo otevřeno v pátek 12. října 2018. Hotelová škola bude díky novému cukrářskému centru spolupracovat ze základními školami, ale také s potenciálními zaměstnavateli absolventů školy.

 

Nezaměstnanost v Česku se po prázdninách snížila na 3 procenta. celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,7 % na 224 331, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 0,9 % na 316 132. V krajském měřítku klesl celkový počet uchazečů o zaměstnání o jednu desetinu na 4,6 procenta, což je 39515 lidí. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 18220. Počet uchazečů zůstal na hodnotě 2,2. Úřad práce na Novojičínsku má nadále víc volných pracovních míst než uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti se drží na hodnotě2,8 procenta. Na 3045 lidí bez práce zde připadá 3362 volných pracovních míst, na jednu pozici je evidována méně než 1 žádost o práci. Kopřivnicko eviduje k 30. září 848 žadatelů o práci, míra nezaměstnanosti klesla pod 3 %. Nově se na pracovním úřadu zaregistrovalo 136 lidí. V registru je 1105 pracovních míst.

 

Tatře daří v civilní sféře – čeští silničáři jezdí ve vozidlech značky Tatra. Automobilka TATRA TRUCKS uspěla s nabídkou speciálních vozidel u Správy a údržby silnic v Pardubickém a Jihočeském kraji. TATRA TRUCKS uspořádala pro pardubický kraj první ročník Cestářského rodea, který se setkal s velkým zájmem. V pardubicích je aktuálně v provozu 9 nových vozů TATRA PHOENIX a 41 starších tatrovek. TATRA TRUCKS připravuje dodávku dalších 3 vozidel. U silničářů v Jihočeském kraji pak kopřivnická automobilka vyhrála zakázku na dodání 10 vozidel Tatra. Ve středu 10. října zástupci HZS České republiky převzali v Jihlavě dva zcela nové a unikátní hasičské speciály na podvozku TATRA v podobě cisternových zodolněných stříkaček CZS 40 Titan. Vozidla budou sloužit u Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR.

 

Pokud jste letos nestihli vystoupat na rozhlednu na bílé Hoře, a užít si výhledy do kraje, máte na to už jen posledních týden. Přesně řečeno – čas máte do středy 31. října. Pokud bude hezké počasí, bude otevřeno i první listopadový víkend. – 3. a 4. listopadu. Chcete-li si prohlédnout město z výšky, stačí vystoupat po 134 ocelových a 27 betonových schodech na vyhlídku, tak se dostanete do nadmořské výšky 583 metrů. Kopřivnická rozhledna má za sebou 18 sezonu a o návštěvníky nemá nouzi. Letos díky hezkému počasí si na rozhlednu vyšláplo rekordní počet návštěvníků, cca 8000 dospělých a přes 4000 dětí a seniorů, kteří mají snížené vstupné. Od prvního listopadu se rozhledna pro letošní rok pro návštěvníky uzavírá, ale sledujte videotextové informace, nebo webové stránky, kde se dozvíte aktuální informace.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice