22. 2. 2021

Kopřivnická radnice po dvou letech opět vyhlašuje společný nákup elektřiny a plynu formou elektronické aukce pro občany a soukromé firmy z Kopřivnice a blízkého okolí. V minulosti byly tyto nákupy velmi úspěšné a zúčastněným domácnostem a firmám ušetřily na energiích finanční prostředky. Aktuálně bylo po konzultaci s organizátorem e-aukce, firmou Marandis rozhodnuto, že bude registrace pro všechny zájemce v průběhu února možná pouze elektronickou formou. Pokud budou vládní opatření zmírněna a bude-li to možné, otevře se ještě v měsíci březnu na Městském úřadě kontaktní místo, kde se budou moci zájemci registrovat osobně, tak jak tomu bylo i v minulých letech. Registraci je možno provést do konce března a pro zařazení do e-aukce je zapotřebí dodat kopii současné smlouvy s dodavatelem elektřiny a plynu včetně všech dodatků a dále kopii ročního vyúčtování spotřeby elektřiny a plynu. E-aukce obou komodit proběhne v měsíci dubnu, poté budou všichni účastníci kontaktováni a vyzváni k podpisu nových smluv. To je plánováno v měsících květen až červen.

 

Vážné zranění utrpěl v neděli 17letý mladík pod Lysou horou v Beskydech. Při sjíždění kopce narazil na větev trčící ze sněhu. Na pomoc záchranáři vyslali vrtulník. Podle informací záchranné služby sjížděl mladík kopec na červené turistické značce směrem na Ostravici. Neměl lyže ani sáně a kopec sjížděl jen tak vsedě. Horská služba upřesnila, že mladík scházel horu se skupinou, která si zkrátila cestu mimo značenou stezku. „Sedmnáctiletý mladík uklouzl a hrudníkem se nešťastně napíchl, možná lepší slovo je narazil, na ze sněhu vyčnívající klacek. Způsobil si poranění hrudníku s podezřením na zlomená žebra. Jeho kamarádi se zachovali velmi dobře, na nic nečekali a okamžitě si zavolali o pomoc,” uvedla horská služba, která u zraněného zasahovala. Na místo vyrazil vrtulník, ze kterého se ke zraněnému spustil lékař. „Prvotní vyšetření ukázalo vážné poranění hrudníku, vyloučit nebylo možno ani vnitřní poranění v oblasti břicha. Pacient byl vyzvednut pomocí záchranné sítě a přepraven na místo, kde mohl stroj přistát,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Záchranáři ho následně ošetřili a připravili k převozu do ostravské nemocnice, kde si ho převzali lékaři na urgentním příjmu.

 

Díky velkému zájmu o letní tábory zavedli pracovníci DDM přímé vydávání přihlášek ve své budově do 26. února denně v době od 14.30 do 17.00 hodin. Zájemci se na letní tábory mohou přihlásit až do 30. dubna i elektronicky tím, že neskenují vyplněnou přihlášku. Velká část rodičů uvedla, že nemá potřebou techniku, proto zástupci DDM reagují na tuto poptávku a do konce února nabízí osobní pomoc ve své pobočce. Aktuální informace lidé také získají prostřednictvím uvedeného emailu a mobilního čísla.

 

Od října do konce roku 2020 probíhalo druhé kolo sbírky brýlí pro Afriku, do podzimního sběru se zapojila také společnost Brose CZ, kromě jejich sběrného místa mohli lidé brýle s obaly odevzdávat i na radnici, v knihovně nebo na některých akcích pořádaných městem. Ve druhém kole bylo celkově odevzdáno 1163 kusů brýlí a 251 obalů – spolu s prvním kolem tak bude předáno přepravci za českou republiku z Kopřivnice 1598 kusů brýlí a 353 obalů. Sbírka by měla i nadále pokračovat a s nabídkou spolupráce budou osloveny i místní optiky.

 

Novojičínská radnice prodala prvních 14 parcel pro výstavbu rodinných domů v místní části Žilina. Vyhodnocování došlých nabídek na koupi pozemku mohli občané sledovat v přímém přenosu na internetu. V žilinské lokalitě Za Školou je prostor pro výstavbu 23 rodinných domů. O zbývajících devět parcel se bude moci veřejnost přihlásit ve druhém kole nabídkového řízení. Už na jaře by mohly v dané lokalitě začít práce na výstavbě inženýrských sítí. Město je vybuduje na své náklady. Předpokládaná hodnota zakázky je 41 milionů korun. Do nabídkového řízení na prodej 23 pozemků přišlo 85 obálek. „Jejich otevírání, hodnocení a losování muselo kvůli koronaviru a vládním nařízením proběhnou bez přítomnosti veřejnosti. Občané však mohli práci komise sledovat on-line na internetu,“ řekl místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský. Výsledek řízení bude předložen radním města a po projednání na zastupitelstvu budou s vítěznými žadateli o stavení pozemek uzavřeny kupní smlouvy. Část parcel se nabízela přímým prodejem, kdy kupujícího vybral los. U zbývajících deseti rozhodovala nejvyšší nabídnuta cena. „O některé parcely projevilo zájem až 12 uchazečů. U pěti pozemků však nebyla zaznamenána žádná nabídka. Protože každý uchazeč mohl získat jen jedno stavební místo, devět pozemků bude znovu nabídnuto ke koupi,“ vysvětlil Dobrozemský. Radnice teď připravuje výběrové řízení na stavební firmu, která k pozemkům přivede místní komunikaci, vybuduje chodníková tělesa, parkovací plochy, veřejné osvětlení, kanalizaci a vodovod. „Už nyní plánujeme, že stávající plochu určenou pro výstavbu rodinných domů rozšíříme o plochu občanské vybavenosti. O zeleň, hřiště, parčík. Tím se komfort bydlení v této části města ještě zvýší,“ doplnil starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký.

 

Plakátovací plochy v Příboře přibližují, jak se kdysi zpracovával len. (NJ Deník). Muzea jsou z důvodu protipandemických opatření stále pro veřejnost uzavřená. Proto i Muzeum Novojičínska hledá další možnosti, jak prezentovat činnost Centra tradičních technologií v Příboře. Na jejich práci se může veřejnost podívat na webových stránkách www.muzeumnj.cz v záložce Muzeum z domova, sociálních sítích, YouTube a na podcastových platformách. Proč takto? „Využíváme pro prezentaci nejen on-line prostor, ale také jsme během uzavření muzea uspořádali dvě fyzické výstavy fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Piaristického kláštera v Příboře, kde Centrum tradičních technologií sídlí. Tento typ výstav měl kladný ohlas, a proto jsme se rozhodli uskutečnit „Procházkovou“ výstavu o tom, jak se zpracovával len,“ přibližuje Monika Chromečková z Muzea Novojičínska.

Výstavní plochu tvoří dvanáct výlepových ploch v Příboře, které si nejen lidé z Příbora, ale i z okolí mohou v rámci zdravotní procházky projít a prohlédnout. Délka okruhu je cca 4,5 km. „Procházková“ výstava o tom, jak se zpracovával len tvoří fotografie s doprovodným textem. Provedou zájemce postupem od sklizeného lnu až po lněné plátno. Výstava se skládá z dvanácti zastavení. Na každém je k dispozici jiný QR kód, který veřejnost přesměruje na různé zajímavé odkazy. Výstava je vhodná i pro rodiny s dětmi. Průvodcem po jednotlivých etapách výrobního postupu je totiž panáček Bohdan, který v dílně Centra tradičních technologií dohlíží na práci a prováděné rekonstrukce. „Zimní čas byl v minulosti obdobím, ve kterém se naši předkové plně věnovali předení a tkaní. Cílem „Procházkové“ výstavy o tom, jak se kdysi zpracovával len je tyto činnosti připomenout a také alespoň částečně osvětlit. Neméně důležitou součásti této výstavy je také putovaní krásnými a zajímavými místy historického města Příbora,“ doplňuje Chromečková.

 

Sdílené koloběžky a skútry chtějí na jaře zavést města na Novojičínsku. Nový Jičín plánuje společně s Kopřivnicí a Příborem zavést službu sdílených skútrů a koloběžek. První z nich by se měly ve městě objevit už na jaře.  Společnost re.volt, která se specializuje na sdílenou ekologickou veřejnou dopravu, spustí systém v Novém Jičíně, Kopřivnici a Příboře. Jde o pilotní projekt, který po sezóně vedení měst a firmy vyhodnotí a dohodnou, za jakých podmínek by mohl dál pokračovat. Na jaře by firma na Novojičínsku chtěla provozovat 180 elektrických koloběžek a 30 skútrů. „V Novém Jičíně by mělo být k dispozici 74 elektrických koloběžek a 12 skútrů,“ uvedla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Pronájem koloběžky se bude účtovat po minutách. „V Novém Jičíně se má jezdit za tři koruny za minutu. Součástí každého vypůjčení stroje bude i jednorázová platba 25 korun za jeho odemknutí. S předplacenými balíčky však vyjde jízda až o třetinu levněji,“ uvedla Machková. Kdo bude chtít koloběžku nebo skútr využívat, musí si do telefonu nainstalovat příslušnou aplikaci. Jejím prostřednictvím se zaregistruje, nahraje svou fotografii a doklad totožnosti, v případě půjčování skútrů i řidičský průkaz. Pro půjčení vozítka dostane potvrzovací SMS.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice