23. 3. 2018

 

Lidé v Česku a dalších evropských zemích si v neděli o hodinu zkrátí spánek, ve 02:00 se totiž ručičky hodinek posunou o 60 minut dopředu a začne platit letní čas. Zpátky ke středoevropskému času se vrátí na den stého výročí vzniku samostatného československého státu 28. října.

 

Obyvatelé města Kopřivnice by měli věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu značení, které upozorňuje na plošné čištění komunikací. Kvůli nepříznivému počasí nastanou změny v plánovaných datech jarního úklidu. Čištění pozemních komunikací, které mělo být původně zahájeno v pondělí 19. března a ukončeno v pátek 23. března 2018, bude s ohledem na předpovídané povětrnostní a klimatické podmínky posunuto. Město Kopřivnice se ve spolupráci se společností Slumeko rozhodlo tradiční jarní úklid města zahájit až v sobotu 24. března

 

Česko v sobotu na hodinu zhasne! Připojí se k němu desítky dalších států. Šedesát obcí v České republice, z toho sedm statutárních měst, a více než tisíc domácností se rozhodlo letos zapojit do Hodiny Země – 11. ročníku celosvětové kampaně, během které lidé na hodinu zhasnou světla jako vzkaz, že jim osud místa, kde žijí, není lhostejný. Účastníci dají symbolickým zhasnutím najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou, že vědí o změně klimatu, a že se chtějí podílet na jeho řešení. Během let se nejrozsáhlejší dobrovolná akce rozšířila do celého světa. V roce 2008 se akce konala ve 370 městech a obcích v desítkách zemích světa. V roce 2009 světla vypnulo 4159 měst v 88 zemích. Světla už zhasla egyptské pyramidy v Gíze, socha Krista spasitele v Brazílii i pařížská Eiffelova věž. Od roku 2010 akce probíhá v České republice. Koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu a letos proběhne v sobotu 24. března ve 20:30 hodin.

 

 Svátky jara brzy zaklepou na dveře – co takhle si čekání na ně zpříjemnit návštěvou velikonočních akcí v regionu?

Tématické prohlídky měst s průvodcem, ukázky lidových řemesel, tradiční i netradiční rukodělné výrobky, malování kraslic, velikonoční dekorace i doprovodné programy formou hudebních vystoupení, tvořivých dílniček, soutěží pro děti i dospělé vás čekají na řadě míst v Beskydech:

Pivovar Koníček, 24. 3. 2018, velikonoční jarmark

Příbor, 24. 3. 2018, Náměstí Sigmunda Freuda, velikonoční jarmark

Nový Jičín, 24. 3. 2018, nádvoří Žerotínského zámku, velikonoční jarmark

Nový Jičín, 28. 3.–30. 3. 2018, Masarykovo náměstí, velikonoční jarmark
Frýdek-Místek, 24. 3. 2018, Přivítejte s námi jaro! – velikonoční prohlídka města s průvodcem

Frýdek-Místek, 29.-31. 3. 2018, náměstí Svobody, Velikonoční městečko

Štramberk, 25. 3. 2018, Náměstí, Kde nechal štramberský zajíc uši? – prohlídka města s průvodcem

Hrad Hukvaldy –  31. 3. a 1. 4. 2018, slavnostní otevření hradu a velikonoční jarmark

 

V pátek 23. března od 19.30 hod. vás čeká další z divadelních představení. Tentokrát v Kulturním domě Štramberk vystoupí divadlo Ventyl Drahotuše, kteří zahrají hru od Erica Assousia: Dokud nás milenky nerozdělí. Brilantní situační komedie plná zvratů a záměn o tom, kolik milenek je zapotřebí ke zkáze jednoho dlouholetého manželství.

 

Klub dětských knihoven SKIP ČR a Městská knihovna Štramberk pořádají v pátek 23. března od 17.00 hod. již 18. ročník pohádkové noci s knihami, čtením a vyprávěním. Akce je určená pro děti do 12 let.

 

KOWAX Valašská rally ValMez 2018 | Kopřivnice – Hukvaldy

Od pátku 23. března do neděle 25. března se můžete těšit na tradiční Valašskou rallye. I. etapa rychlostní zkoušky je naplánovaná na sobotu 24. března od 7.30 hod. na polygonu Tatra. V neděli 25. března je přichystaná II. etapa závodu od 7.46 hod. Start v obci Větřkovice přes Hukvaldy, cíl za obcí Mniší. Od 12.05 hod. se akce přesune na polygon Tatra. Rychlostní zkoušky je umístěna na komunikacích zkušebního polygonu kopřivnické automobilky Tatra. Nabízí zatáčky různých poloměrů, rychlých úseků, horizontů, vracáků a vymezených průjezdů. Přístup na testovací polygon Tatry v Kopřivnici bude pro veřejnost umožněn mezi 7.00 – 23.00 hod.

 

V sobotu 24. března od 10.00 hod. v Muzeu Fojtství se můžete těšit na velikonoční malování pro rodiče s dětmi enkaustickou metodou. Enkaustika je starověká malířská technika malování horkým voskem vhodná pro každého. K enkaustickému malování nejsou nutné umělecké znalosti a dovednosti. Malování pestrými barvami přináší spoustu nevšedních překvapení a zážitků.

 

Kino Kopřivnice si pro všechny příznivce oper připravilo na sobotu 24. března od 17.30 hod. známou operu Giuseppeho Verdi Maškarní ples.

 

Obchůdek u splněných přání pořádá v sobotu 24. března od 8.30 hod. akci s názvem Scrapbooking. Vyzkoušíte si techniku horkého embossingu na bílém i černém papíru. Seznámíte se s akvarelovými fixami, barvami, které použijete k vybarvování. K dispozici budou různé typy barev, fixů, embosovácích prášků a také Big Shot. Cena 420 Kč, včetně materiálu.

 

Další z akcí, které si Obchůdek u splněných přání připravil je naplánovaná na sobotu 24. března od 12.30 hod. S možností naučit se základy krasopisu. Chcete psát krasopisně a používat psaní pro své projekty? Už jste někdy zahlédli to moderní písmo, které vypadá na první pohled tak jednoduše napsané? Přijďte si vyzkoušet psaní na kreativní kurz s Iriskou. Vyzkoušejte různé fixy, papíry a techniky.

 

Vila Machů v sobotu 24. března od 19.00 hod. pořádá velikonoční retrovečer s názvem Proměny Honzy Hanibala, Magdy a Vojtěcha.

 

Město Příbor v sobotu 24. března pořádá od 8.00 hod. Velikonoční jarmark s možností zakoupení rukodělných a řemeslných výrobků, dřevěné hračky, velikonoční dekorace, keramiku, pochutiny a mnoho dalšího. Od 9.30 hod. doprovodný program před radnicí. Během dopoledne vystoupí děti a žáci mateřských a základních škol. V tvůrčí dílně střediska volného času Luna si mohou děti vyrobit velikonoční dekoraci.

 

V sobotu 24. března od 10.00 hod. v Kulturním domě Příbor se můžete těšit na velikonoční rukodělný jarmark, kde si můžete nejenom zakoupit dekorace na Velikonoce, ale i pokus se vyrobit své vlastní výrobky.

 

Vítání jara a IX. ročník Keltského telegrafu. BAV klub Příbor, pořádá v sobotu 24. března od 16.00 hod. vítání jara. Těšit se můžete na jarní tvoření, kde si můžete vyrobit panenky pro štěstí, ozdobit strom života, nakreslit mandalu či vyrobit jarní dekorace. Pro všechny malé i velké děti jsou přichystané soutěže a hry motivované jarními tradicemi, hledání pokladu, bubnování, opékání klobás a mnoho dalšího. V 18.00 hod. započne rituální zapálení ohně čerty, tanec kolem ohně. Vystoupí i bubeníci. Celá česká země se ve 20.00 hod. spojí ohňovým poselstvím tzv. Keltský telegraf.

 

Na sobotu 24. března od 19.00 hod. Městský pivovar pořádá večerní posezení s cimbálovou muzikou Pramínky z Kopřivnice.

 

Čtvrtý ročník Velikonočního turnaje dvojčlenných družstev ve stolním tenise neregistrovaných hráčů a hráček je připraven na sobotu 24. března od 9.30 hod. Prezentace v 8.30 hod. Pálku, sálovou obuv a občerstvení s sebou. Turnaj se hraje pouze v jedné kategorii. Hraje se speciálním systémem podobným Davis Cupu. Kapacita turnaje je 40 účastníků, tedy 20 dvojic, proto doporučujeme si místo předem rezervovat.

 

Klasická loutková pohádka podle předlohy Karla Jaromíra Erbena je přichystaná na neděli 25. března od 15.30 hod. v Kině Kopřivnice. Spolu s loutkami mohou diváci prožít strastiplnou cestu Jiříka za zlatovlasou pannou.

 

V neděli 25. března od 10.30 hod. v Obchůdku u splněných přání si můžete vyzkoušet drátkování. Na kurzu se naučíme ozdobit si vajíčko tenkým drátkem, krásnou jemnou drátkovací technikou zvanou krajka. Vysvětlíme si kroj po kroku, jak si takové krásné vajíčko vyrobit.

 

Další tvoření si Obchůdek u splněných přání připravil na neděli 25. března od 13.30 hod. Přijďte si vytvořit krásnou krabičku na vaše čajíky technikou decoupage, kterou si různě dozdobíme pomoci transferu, crackle laku, patiny.

 

Chcete přispět na něco dobrého a ještě se vybavit na blížící se jaro nebo Velikonoce? Nebo si chcete prostě dát kafe a k tomu dobrý zákusek? Potom navštivte v neděli 25. března od 10.45 hod. do Katolického domu na tradiční dobročinnou kavárnu. Navíc svou koupí podpoříte adoptované dítě z Indie.

 

Spolek Katolická beseda a farnost Kopřivnice pořádají v neděli 25. března od 18.00 hod. v kostele sv. Bartoloměje koncert vokálního souboru Ensemble Hilaris a představí svůj koncert s názvem: De pacem Domine. Zazní skladby klasických autorů, jako jsou Georg Friedrich Händel, Jan Dismas Zelenka, Dmytro Bortňanskij, ale také tvorba moderních autorů klasické hudby.

 

Na neděli 25. března od 15.00 hod. v Městské knihovně ve Štramberku je přichystáno odpoledne pro rodiče a prarodiče s dětmi. Společné měnění světa kolem nás je jedno velké divadelní jeviště.

 

Turistický turnaj v bowlingu pro členy Klubu českých turistů Kopřivnice se koná v neděli 25. 3. 2018 od 14.00 – 16.00

V Bowling centru u koupaliště.

 

Městská knihovna Kopřivnice v rámci cestovatelského cyklu zve v pondělí 26. 3. V 18:00 na besedu

SEN O DAKARU. V úterý 27. 3. pak bude otevřena v knihovně výstava fotografií Petra Šiguta – SEN O DAKARU

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice