23. 5. 2014

 

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 23. a 24. května 2014 v rámci celoevropských voleb do Evropského parlamentu. Je pouze jeden celorepublikový volební obvod, každá kandidující strana či hnutí proto podávala pro celé Česko jedinou volební kandidátku. V Česku se bude volit 21 poslanců z celkového počtu 751 evropských poslanců,[1] které čeká pětiletý mandát (do roku 2019). Česko po volbách přijde oproti současnému stavu, kdy má v Evropě 22 zástupců, o jednoho europoslance, protože dle Lisabonské smlouvy budou počty poslanců o něco sníženy (nyní má Evropský parlament 766 poslanců). Volebního klání se účastní rekordních 38 uskupení, o 5 více než při minulých volbách v roce 2009. V těch s více než 30 % hlasů jasně zvítězila Občanská demokratická strana, není však pravděpodobné, že tento výsledek obhájí. Volební místnosti se otevřou v pátek 23. května od 14:00 hodin a ve stejnou dobu se zavřou v sobotu 24. května.

 

 

Pátrání po pohřešovaném muži – průběžná informace: Policisté územního odboru Nový Jičín a policisté speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje nadále pokračují v pátrání po muži, který je pohřešován od sobotního odpoledne, kdy se s ním a druhým mužem převrátil v Příboře na řece Lubině člun. Policejní potápěči a policisté v člunu propátrávali koryto řeky Lubiny od místa, kde došlo k převrhnutí člunu až k soutoku s řekou Odrou. Dosud se pohřešovaného nepodařilo najít. 

 

 

Město nabízí do nájmu byt o velikosti 1+2 za podmínky přistoupení k dluhu, byt je určen široké veřejnosti. Nabídka platí od 12. 5. 2014 do 26. 5. 2014. Jedná se o ulici OM, č. p. 875. Dále obecní byt 1 + 3, Kopřivnice, Štramberská 1132, 3 pokoje, kuchyň, předsíň, koupelna, WC, komora, balkon, sklep. Nabídka přistoupení k závazku –            horní hranice není omezena, minimální nabídka přistoupení k závazku – 40 000 Kč. Dále Město Kopřivnice vyzývá zájemce k podání přihlášky na nájem obecního bytu za podmínky přistoupení k dluhu pro byt velikosti1+1, na adrese Alšova 1140.

Minimální nabídka přistoupení k závazku je 30 000 Kč. Vyplněnou přihlášku odevzdejte v neprůhledné a zapečetěné obálce s uvedením adresy předmětného bytu, o který máte zájem, nejpozději do 11.06.2014 do 16:00 hodin na Městský úřad Kopřivnice, odbor majetku města.

 

 

V Kopřivnici začal fungovat klub mladých v prostorách klubu Nord na sídlišti Sever. Za podpory města Kopřivnice jej provozuje občanské sdružení Kultura srdcem, které návštěvníkům slibuje bohatou nabídku aktivit bez alkoholu a cigaret. Mladí lidé ve věku od 13 do 25 let mohou NORD Youth Club navštěvovat každý pátek od 14 hodin, přičemž otevřeno bude dle aktuálního programu třeba až do půlnoci. Mladí lidé se například budou moci účastnit počítačových a grafických seminářů, pobavit při různých hrách nebo aktivně realizovat při hudební tvorbě a organizaci tematických akcí. Příjemné klubové prostředí, možnost občerstvení a kvalitní hudební aparatura jsou podle provozovatelů příslibem „výživných“ kulturních akcí.

 

 

Město Bílovec pořádá již druhý ročník soutěže v pečení domácího chleba a do soutěže zve pekaře z celého regionu, podmínkou je, že k přípravě chleba nesmí být použita kupovaná směs. Hlásit se můžete do 13. 6. Veřejná degustace proběhne 21. 6. Na zámku v Bílovci.

 

 

V Lubině pod Větřkovickou přehradou dne 14. 6. 2014 se pořádá motorkářský sraz pro všechny milovníky motocyklů Jawa, ČZ, ale jsou vítaný i jiný stroje. Zahájení vypukne již v 11:00. Od 13:00 bude vyjížďka, která se pojede napříč okolními vesnicemi (cca 30 km). Po návratu budou probíhat soutěže o ceny s hudebním doprovodem. O zábavu bude postaráno. Dále se můžete se těšit na guláš, klobásky anebo zelňačku. Piva bude taky dostatek. Večer bude hrát živá kapela.

 

 

V pátek 23. května se na mnoha místech republiky opět otevřou brány kostelů a jednotlivé farnosti nabídnou návštěvníkům jedinečnou příležitost prožít v nich noční program s prohlídkami a koncerty. K Noci kostelů se letos již počtvrté připojí také kostel sv. Bartoloměje v Kopřivnici. Kopřivnický kostel bude pro veřejnost otevřen od 18 do 23 hodin. Kromě tradiční možnosti prohlédnout si místní svatostánek i s jeho kůrem a věží, se letos návštěvníci dozvědí více o kostelních varhanách, jejich fungování, historii a dobové hudbě. Vystoupí dětský pěvecký sbor ZŠ sv. Zdislavy, zazní krátká přednáška o tom, jak v Kopřivnici vznikal církevní majetek, a proběhne mše za naše město. Máte-li chuť prohlédnout si běžně nepřístupné části krásné novogotické stavby nebo jen v klidu rozjímat, přijměte pozvání Římskokatolické farnosti v Kopřivnici a přijďte 23. května do kostela sv. Bartoloměje. Užít si Noc kostelů můžete ve Štramberku, Příboře, v prostorách klášterů, rajských dvorů, krypt, věží, kůrů a dalších běžně nepřístupných sakrálních památkách.   Na území města Štramberka se akce uskuteční hned na dvou místech – v modlitebně Českobratrské církve evangelické a v Kostele sv. Kateřiny v Tamovicích (18:00 – 23:00 hodin). Příbor nabízí rovněž dvě lokace – kostel Narození Panny Marie a modlitebnu Bratrské Jednoty baptistů. V 17:00 hodin bude v kostele sloužena mše, na kterou od 18:00 hodin naváže kulturní program. V něm vystoupí Příborské žesťové kvinteto, Pěvecký sbor schola se sólisty, varhanní koncert Karla Monsporta a Komorní trio Zdenka Pukovce. Od 21:00 do 22:00 hodin bude možný výstup na věž kostela. Akce bude zakončena ve 22:05 hodin slavnostním vyzváněním všemi zvony. V modlitebně akce začne v 17:00 hodin úvodní modlitbou. Následovat bude dětský program, prezentace Dětské misie a pozvání do Klubu dobré zprávy pro děti, zpěv moderních křesťanských písní, prezentace klubu Průzkumník pro děti, prezentace služby rodinám, prezentace Kavárny Teen Challenge, krátký film o lidských příbězích a na závěr se uskuteční modlitba.

 

 

Hukvaldy: tématický program věnovaný východní kultuře s názvem Doteky Asie. Zažijte romantiku a krásu hradu Hukvaldy, který se promění v dobu japonských středověkých rytířů – samurajů. Uvidíte ukázku tréninku a výcviku samurajů, ukázky různých zbraní, boje se zbraní i beze zbraně, souboje na život a na smrt nebo přepadení tajemnými bojovníky stínů. Přijďte si užít jedinečné odpoledne mezi samuraji. Program na hradě začíná v 11:00 hodin.

 

 

 Město Příbor a Společnost přátel Dechového orchestru mladých ZUŠ Příbor pro vás připravili Mezinárodní festival dechových hudeb v Příboře. Ten se uskuteční v pátek a sobotu na náměstí S. Freuda a v amfiteátru městského parku. Během dvoudenní akce vystoupí Orkiestra Dęta KWK „Pokój“ Ruda Śląska, Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník s mažoretkami, Dechový orchestr Štramberk, mažoretky „Variace“ Havířov, Dechový orchestr Tatrovák Příbor a Dechový orchestr mladých ZUŠ Příbor s mažoretkami. Páteční program začíná ve 20:00 hodin, kdy vystoupí Slovácká krojovaná dechová hudba Vracovjáci. Sobota bude o poznání pestřejší – program bude probíhat od 14:00 do 19:00 hodin.

 

 

Tradiční poloorientační cyklovyjížďka s názvem Závišický pedál 2014 nabízí trasy v délce 15 – 96 km. Na start můžete vyrazit mezi 7:00 a 13:00 hodinou, do cíle pak musíte dorazit do 16:00 hodin. Na zahradě Restaurace U Kremlů v Závišicích pak bude probíhat společenské odpoledne s živou hudbou a bohatým občerstvením. Více informací o trasách na webu www.zavisice.cz.

 

 

34. ročník silničního běhu Štramberská desítka – Memoriál Ing. Petra Bayera se poběží  v sobotu od 9:45 hodin od Sokolovny ve Štramberku. Závod je zařazen do Moravskoslezského poháru a startuje se v několik kategoriích – muži do 39 let, muži 40 – 49 let, muži 50 – 59 let, muži 60 – 69 let, muži nad 70 let, ženy do 34 let a ženy nad 35 let. Pro první tři běžce v každé kategorii jsou připraveny odměny. Tu získá také nejmladší a nejstarší závodník. Připravena je také prémie za překonání traťového rekordu. Běží se za silničního provozu, každý na vlastní nebezpečí!

 Pro děti je připraven Běh dětí Národním sadem. Závod začíná v sobotu od 9:50 hodin v Národním sadu ve Štramberku. Jedná se již o 5. ročník veřejného závodu pro všechny děti – závod Beskydského poháru přípravek. Zápisné je v hodnotě 10 Kč, za které získají sladkou odměnu všichni zúčastnění. Nejlepší v každé kategorii pak získají další ceny.

 

 

Dům dětí a mládeže v Kopřivnici připravil na tento víkend nepostupovou přehlídku dětského, studentského a jinak mladého divadla. Kopřivnická bedna s duchem bude probíhat již od čtvrtka v odpoledních a večerních hodinách, v pátek a v sobotu po celý den. Představení dětských divadel se uskuteční v dopoledních nebo odpoledních hodinách, představení studentského a jinak mladého divadla pak budou probíhat zejména v odpoledních a večerních hodinách. V průběhu přehlídky můžete diskutovat, po každém představení pak bude probíhat divácké hlasování o představení. Na závěr přehlídky nebude chybět happening, kde bude udělena cena za divácky nejúspěšnější představení.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice