23. 8. 2017

 

Kandidátní listinu pro parlamentní volby, které se budou konat 20. a 21. října, podalo moravskoslezskému krajskému úřadu 25 politických stran a hnutí. O přízeň voličů tak bude usilovat o 6 politických seskupení více než v roce 2013. V zákonném termínu, do dnešní (15. 8.) šestnácté hodiny, předložilo Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje své kandidátní listiny 18 politických stran a 7 hnutí. Krajský úřad nyní kandidátní listiny přezkoumá a vyzve politická uskupení k odstranění eventuálních závad. Výzvy musí vyhotovit nejpozději do 23. 8. 2017. Závady v kandidátkách pak politické strany, hnutí nebo jejich koalice musejí odstranit nejpozději do 31. 8. 2017. Pondělí 21. 8. 2017 je nejzazší termín, dokdy mohou politické strany, hnutí nebo jejich koalice doplňovat, vyměňovat kandidáty, popřípadě měnit jejich pořadí na kandidátní listině. Nejpozději do 1. 9. 2017 musí krajský úřad vydat rozhodnutí o registraci kandidátní listiny, nebo o jejím odmítnutí, popřípadě o vyškrtnutí kandidáta. Vyškrtávat kandidáty z kandidátních listin (nemohou je už ale doplňovat, popřípadě měnit jejich pořadí) mohou politické strany, hnutí nebo jejich koalice do 18. října do 14 hodin, tedy nejpozději 48 hodin před zahájením voleb.

Parlamentní volby v roce 2013 v Moravskoslezském kraji vyhrála ČSSD (26,38 % hlasů) před hnutím ANO (18,07 % hlasů). Na třetí pozici skončila KSČM (17,53 % hlasů). V Poslanecké sněmovně ČR zasedli také poslanci z Moravskoslezského kraje za Úsvit přímé demokracie T. Okamury (7,78 % hlasů), KDU-ČSL (7,24 % hlasů), TOP 09 (6,16 % hlasů) a ODS (5,45 % hlasů). K volebním urnám přišlo 55,48 % oprávněných voličů.

 

Kopřivnická pouť proběhne v sobotu 26. a v neděli 27. srpna 2017. Kulturní dům Kopřivnice připravil na oba dny bohatý program, kde si přijdou na své především rodiny s dětmi. V sobotu od 10.00 do 16.00 hodin proběhne v Sadu Dr. E. Beneše Starodávný jarmark. Park zaplní stánkaři se svými řemeslnými a ručně dělanými výrobky nebo pochutinami. Zajímavá bude ukázka výroby ručního papíru, který bude vyroben pomocí sít a rámků z papírové hmoty. Dále budou moci návštěvníci sledovat práci mistra černého řemesla v kovářské dílně. V 11 a 14 hodin zve KDK všechny děti na pohádku O králi, kterému bylo zima, po které bude následovat malá dílnička. Další oblíbenou atrakcí pro děti bude historický kolotoč nebo pískování. O hudební doprovod se postará cimbálovka Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm. Akce se koná pouze za příznivého počasí. Ve znamení hudby bude pokračovat od 17 hodin před kulturním domem Bartolomějský večer. V programu se postupně představí kapely David Stypka & Bandjeez, RedVelvet, Circus Brothers a FiHa. Nedělní program zahájí v 15 hodin Městský dechový orchestr Kopřivnice s mažoretkami Sunny Kopřivnice. V 17 hodin zveme opět všechny děti na Kouzelné hrátky se zvířátky. Nejedná se o klasickou divadelní pohádku, kde děti sedí a poslouchají a kterou můžete vidět kdekoli jinde. Právě naopak: děti nebudou sedět ani chviličku a po celou dobu budou doslova v centru dění. „Kouzelné hrátky se zvířátky“ jsou interaktivní hudební představení určené pro děti od 4 do 8 let, které ale pobaví i děti mladší (cca od 2 let), případně i o něco starší, které si toto představení užijí jako dětskou diskotéku. Čeká vás až 15 písniček obsahujících jednoduché choreografie, jež děti snadno napodobí, a které si rády zazpívají s herci. Pořad je propojen jednoduchou, snadno pochopitelnou dějovou linií, a je doplněn několika kouzly vhodnými pro tuto věkovou skupinu. V případě nepříznivého počasí se program Bartolomějského večera i Pouťové neděle přesunou do velkého sálu kulturního domu. Na všechny tyto akce je vstup volný. Pro ty, kteří mají raději komornější koncerty, jsme připravili ve spolupráci se Zdeňkem Michálkem a rodinou Kašpárkovou Charitativní varhanní koncert v kostele sv. Bartoloměje. Společný koncert pro 4 ruce a 4 nohy – účinkují Joshua Brodbeck z USA a Martin Kasparek ze Švýcarska. Zazní tyto varhanní skladby: S. Wesley – Duet for Organ (Allegro, Andante, Fuga: alla capella), J. S. Bach – Prelude and Fugue in A minor, Gustav Merkel – Sonata in D minor for organ four hands, Op. 30 (Allegro moderato, Adagio, Allegro con fuoco), Lionel Rogg – „Jorokobi“ (Joyful Piece) 2008, Kenneth Leighton – Martyrs: Dialogues on a Scottish Psalm-tune for organ duet, Op. 73. Vstupenky v hodnotě 50 Kč lze zakoupit v IC Kopřivnice a výtěžek poputuje ve prospěch Kostela sv. Bartoloměje v Kopřivnici.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice