24. 2. 2014

 

Město Kopřivnice zve všechny zájemce o plánování sociálních služeb na společné pracovní jednání, které se uskuteční v pondělí 24. února od 16 hodin v konferenční místnosti v 10. patře kopřivnické radnice. Na programu budou informace o průběžném plnění II. střednědobého plánu sociálních služeb a o aktualizaci Strategického plánu rozvoje města.

 

 

Pokud by v Brně nevznikla nová hala společnosti Amazon, náš kraj je připraven nabídnout pro výstavbu distribučního centra pozemky nedaleko mošnovského letiště.

 

 

Technické muzeum Tatra vydává zcela novou knihu s názvem TATRA 1897-1947, v archivní dokumentaci je svým charakterem vůbec nejrozsáhlejší publikací o historii firmy Tatra, která kdy byla zpracována.

 

 

Podpořte vznik Rákosníčkova hřiště v Kopřivnici zasláním SMS ve tvaru LIDL 0183 na telefonní číslo 900 11 06, vyplněním hlasovacího formuláře na www.lidl-rakosnickova-hriste.cz nebo hlasováním na Facebooku.

 

 

Již zhruba pět let funguje v přízemí kopřivnické radnice dětský koutek Žirafka. Rodiče, kteří si potřebují vyřídit své záležitosti na úřadě nebo jinde ve městě, tak mají každé pondělí a středu možnost nechat své ratolesti hrát ve velmi příjemném prostředí s kvalifikovaným hlídáním za pouhých dvacet korun za hodinu. Žirafka byla poprvé otevřena v lednu 2009 soukromou provozovatelkou, jíž město poskytlo prostory a část nákladů na provoz uhradilo formou dotace. Ačkoliv se zde dětem velmi líbilo, mnozí rodiče si nemohli dovolit dát za hodinu hlídání téměř čtyřicet korun, a tak byl koncem března 2009 provoz koutku ukončen. Město však svůj záměr pomoci maminkám přicházejícím na úřad s malými dětmi nevzdalo, a od října 2009 zajišťuje hlídání v Žirafce prostřednictvím své příspěvkové organizace Dům dětí a mládeže. Dětský koutek je otevřen každý úřední den od 8 do 17 hodin, mimo období letních prázdnin, a možnost hlídání v něm využívá každý měsíc zhruba čtyřicítka klientů.Maminkám nejmenších dětí nabízí radnice také koutek, v němž je možné miminka v klidu přebalit a nakojit. Přebalovací koutek se nachází rovněž v přízemí městského úřadu a klíče jsou k dispozici na Informacích.

 

 

Chcete znát ekologickou stopu Kopřivnice? „Udržitelný rozvoj“ či „ekologická stopa“ jsou ve Zdravých městech často skloňovanými pojmy. Chcete-li se blíže seznámit s jejich významem a konkrétními ukazateli kvality života v Kopřivnici, pak je právě Vám určena přednáška, která se uskuteční ve středu 26. února od 18 hodin v čajovně Mandala. V roce 2011 se Kopřivnice připojila k iniciativě, která se zabývá výpočtem ekologických stop českých měst, srovnává tak jejich vliv na životní prostředí a dává doporučení ke zlepšení. Tzv. zelené účetnictví měří, kolik přírodních zdrojů obyvatelé a subjekty na území města za rok spotřebovali a kolik odpadů při tom vytvořili. „Zjištěné hodnoty jsou převáděny na plochy produktivní země nutné k pokrytí všech potřeb města, a poté jsou srovnávány s plochami, které má město skutečně k dispozici. Podle toho určíme, kolikrát dané město překračuje svou biokapacitu,“ nastínil základ složitého výpočtu ekolog a autor mnoha publikací Viktor Třebický, který bude 26. února v Mandale přednášet. Ačkoliv z uvedeného výpočtu vyplývá, že Kopřivnice svou biokapacitu překračuje zhruba dvanáctkrát, podle Viktora Třebického nejde o nic neobvyklého: „Žádné město se už z principu nemůže vejít do své biokapacity, neboť je v nich velká koncentrace obyvatel, průmyslu a dalších aspektů lidské činnosti. Podstatnější než samotný údaj je to, jak se s ním dále pracuje. Jde o důležité měřítko udržitelnosti, které se dá ovlivňovat například v oblastech energetických úspor či recyklace odpadů. Hlavním cílem je, aby se město rozvíjelo, aniž by se jeho ekologická stopa zvyšovala – a to se Kopřivnici skutečně daří, neboť od roku 2010, kdy svou biokapacitu překračovala více než čtrnáctkrát, zde došlo k výraznému zlepšení,“ doplnil známý ekolog s tím, že na středeční přednášce se posluchači mimo jiné dozvědí, jaká opatření realizuje pro snížení ekologické stopy radnice a čím může přispět také každý z občanů města.

 

  

Přednáška “ O prvcích, vitaminech a bylinách a jejich vlivu na lidské zdraví i jednání“ se bude konat v úterý 25. února 2014 od 17:15 hod. (do 19:30 hod.) v Kopřivnici, Základní škola Emila Zátopka – jídelna (budova pavilonu, vchod od škol. hřiště), Pionýrská 791.

 

 

Kopřivničtí senioři se letos opět nudit nebudou. Připraveno bude několik cykloturistických vyjížděk po zdejším regionu, cyklistický zájezd podél Baťova kanálu a samozřejmě také hojně navštěvovaný Sportovní den pro aktivní seniory. Ze vzdělávacích aktivit se mohou kopřivničtí občané zralého věku těšit na pokračování lekcí počítačové gramotnosti Seniorcomp, kurzy trénování paměti, Akademii třetího věku nebo osvětové besedy zaměřené na aktuální témata, jakými jsou například změny v občanském zákoníku či obrana proti nekalým obchodním praktikám tzv. Šmejdů. Chybět nebudou ani tematicky související výstavy a kulturně-společenská Seniorská odpoledne. Kromě osvědčených akcí z předchozích let se chystá několik novinek, které vycházejí z námětů samotných seniorů. Jednou z nich bude například říjnové soutěžní odpoledne, v rámci kterého si budou moci účastníci vyzkoušet různé zábavné a vědomostní disciplíny, jaké znají z televizních obrazovek. Informace o jednotlivých akcích budou v předstihu zveřejňovány na plakátech a v místních médiích, nebo je zájemci vyčtou z malých kalendáříků dostupných na odboru sociálních věcí, v knihovně a v klubu seniorů.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice