24. 5. 2021

Startup re.volt carsharing ukončuje svůj provoz. Žluté koloběžky a skútry společnost stáhne v červnu z provozu a zmizí tak nejen z ulic Kopřivnice, ale i Příboru, Nového a Starého Jičína, Brna a Ostravy. Důvodem je podle tiskové zprávy mix faktorů vedoucí k dlouhodobé ztrátě, kterou již nebyli majitelé společnosti schopni financovat. Uživatelé, kteří mají v aplikaci re.volt dobitý kredit, mají čas jej do 6. 6. 2021 vyčerpat. 

 

S koncem dubna začali pracovníci firmy Slumeko s každoročním sečením trávy ve vlastnictví města. To se řídí podle schváleného harmonogramu. Od roku 2019 se v centru města a v parcích sečou trávníky 5x ročně. O seč méně se provádí na sídlištích a v okrajových částech města na květnatých loukách se tráva seče 2 krát za rok. Podobný klíč je zvolen i v místních částech. Intervaly mezi jednotlivými sečemi jsou přizpůsobovány aktuálnímu průběhu počasí, přičemž standardní výška seče se pohybuje v rozmezí 7–12 cm, čímž nedochází k poškozování růstových vrcholů trav a následné tvorbě „holých“ míst v travnatých plochách.

 

Kolem hlavních tahů českých silnic přibývají oplocení z vysokopevnostního pletiva. Z evidovaných 1 285 kilometrů českých dálnic bylo při poslední sumarizaci ochráněno pletivem už 621 kilometrů. Doplňování chybějících plotů nebo jejich výměna za pevnější materiál realizují silničáři také v Moravskoslezském kraji. Týká se to například modernizované dálnice D1 až k hranici s Polskem. Dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku a zpět je oplocena v celé směrově rozdělené části, zatímco dálnice D48 je oplocena oborovým pletivem z Frýdku-Místku až do Českého Těšína. Oplocen je i nedávno zprovozněný dálniční úsek Rybí – Rychaltice, kde v současné době probíhají přejímky. Z hlediska silnic prvních tříd Moravskoslezského kraje je opatřena proti průchodu lidí nebo zvěře silnice I/11 a komunikace I/58 od křižovatky s dálnicí D48 po napojení na starou silnici za Skotnicí. Zásadním podkladem pro stavbu plotů je platný odborný předpis, který stanovuje požadavky na provedení, kvalitu a umístění plotů použitých preventivně proti průniku zvěře a osob na dálnicích a silnicích ve správě ŘSD ČR.

 

Po zhruba sedmi měsících vítají první návštěvníky také muzea v kraji. Ačkoli jsou platná četná omezení, například nutnost respirátorů, omezený počet lidí nebo nutné rozestupy, tak chystají nové výstavy. Od úterý 11. května se těší na Vaši návštěvu Technické muzeum Tatra, Lašské muzeum i Muzeum Fojtství. Skupinové prohlídky prozatím povoleny nejsou. S největší změnou musí návštěvníci počítat v Muzeu automobilů. Expozice nákladních vozů je totiž zavřena, nákladní vozy, které byly od roku 1997 součástí expozice, jsou nyní přemístěny do nového Muzea nákladních automobilů Tatra. Kolekce osobních automobilů v původním muzeu je i nadále přístupná, stejně jako Expozice Dany a Emila Zátopkových, návštěvnost je omezena na 20 %, což je 70 sob na hodinu. Stará hala po nákladních vozech pod modrou střechou čeká na renovaci.

 

Na návštěvníky se těší muzeum Fojtsvtí, kde jsou trvale k vidění 2 stálé expozice: Centrální expozice Muzea Fojtství seznamuje návštěvníky s minulostí města Kopřivnice od jejích pravěkých počátků až do současnosti. V prostoru areálu Muzea Fojtství se nachází také stodola, ve které v roce 1850 začal Ignác Šustala s řemeslnou výrobou kočárů. V galerii v podkroví je zatím k vidění fotovýstava Zapomenutá Kopřivnice, jde v podstatě o obnovenou premiéru výstavy roku 2014. Výstava vznikla přímo v muzeu a na dobových fotografiích z archivu prezentuje, jak se v Kopřivnici žilo na přelomu 19. a 20. století. Byla doplněna o panoramatické fotografie města. Ovšem – byla vloni otevřena pouze na 2 dny. Nyní je ještě k vidění do 28. května a následuje výstava ke 100 letům skautingu.

 

Lašské muzeum naskýtá návštěvníkům 2 stálé expozice. První je výstava – Malíř Zdeněk Burian, který se narodil v Kopřivnici 11. února 1905. Druhá expozice je zaměřena na kopřivnickou keramiku, kterou se kopřivnický zeman Ignác Raška pokoušel v Kopřivnici vyrábět od roku 1812. V obrazové galerii se také chystá nová výstava, od neděle 23. 5. bude k vidění dagerotypická fotografie od Ondřeje Přibyla.

 

Auto moto muzeum Oldtimer coby muzejní expozice veteránských vozidel nabízí desítky automobilů a motocyklů světových značek. Modely se obměňují podle toho, jak je chtějí jejich původní majitelé aktuálně využít pro další expozice či vyjížďky. V Době kovidového uzavření byla přeinastalována a o nové stroje dodpněna expozice Fenomén Jawa čz. Po ní přejde na řadu téma BMW.

 

Muzeum Novojičínska otevřelo 11. května, ovšem u nás Nové muzeum nákladních vozů teprve staví expozice a bude otevřeno až ve druhé polovině roku. Pavilon Strely se otevře až o prázdninách. Otevřeny jsou expozice v Muzeu Šipka ve Štramberku nebo v Centru tradičních technologií v Příboře. Výjimkou jsou i zámky v Kuníně a v Nové Horce, kde přivítají první návštěvníky až po umožnění skupinových prohlídek.

 

Nový pořad Koprtoulky najdou od 14. 5. 2021 zájemci na YouTube kanále Kultura Kopřivnice. Dramaturgové při jeho přípravě čerpali z knihy Jiřiny a Jaromíra Poláškových „Pověsti a legendy Moravy a Slezska“. Cyklus má za cíl porozhlédnout se prostřednictvím pověstí po Kopřivnici a jejím okolí, a připomenout divákům, jaké pověsti se u nás tradovaly, jak si lidé před lety vysvětlovali nejrůznější záhady. První díl se věnuje kopci Kotouč nejen z pohledu vědeckého, ale také se dozvíte, co o hoře říká lidová pověst. V dalším díle se tvůrci zaměří na šostýn . Moderátorem a hercem v jedné osobě je kopřivničan michal šimčík.

 

Poslední online koncert, živě vysílaný z kulturního domu v pátek 28. května! V malém sále bude řádit bláznivá ostravská kapela Fredy & Krasty. Od 18 hodin na vás čeká pořádná porce Funku. Online koncert můžete sledovat od 18.00 hodin na facebooku Kulturního domu Kopřivnice – kulturakoprivnice nebo na youtube Kultura Kopřivnice Live. TO bude – doufejme – poslední koncert bez diváků. Na Den dětí chystá kulturní dům program ve zjednodušené verzi, a v pátek 18. 6. se připravuje pro veřejnost minimalizovaný program na evropský svátek hudby.

 

FyzioRelaxCentrum ve Štramberku ve spolupráci se Společenským centrem Věžička Rybí připravili cyklus přednášek „Od hlavy k patě“. Poslední začíná v pondělí 24. 5. v18 hodin

 

Pokračuje projekt Lidé v rovnováze 2021 a to na webu https://www.lidevrovnovaze.cz. Jeho cílem je inspirovat k převzetí větší odpovědnosti za vlastní zdraví a rovněž ukázat, jakými cestami si je můžeme nejen udržet, ale i zlepšit. 3. setkání se koná 26. 5. od 19 do 21 hodin.

 

Stezka dobrodruha proběhne ve Štramberku od 28. – 30. května 2021. Karta dobrodruha, mapka a instrukce budou k vyzvednutí od 25. – 28. května 2021 v Městském informačním centru Štramberku na náměstí.

 

Na pátek 28. 5. 2021 se chystá tradiční akce Noc kostelů – kdy jsou vybrané stánky zpřístupněny veřejnosti ve večerních a nočních hodinách. V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 1168 kostelů a modliteben, jejich seznam najdete na www.nockostelu.cz

 

V neděli 30. května se v Sadu E. Beneše od 10:00 hodin koná Restaurant Day je festivalem jídla, který umožňuje komukoli otevřít si na jeden den svou vlastní restauraci.

 

Peleton 12. ročníku charitativní cykloutour na kole dětem zavítá v čele s Josefem Zimovčákem do Kopřivnice hned ve svém úvodním prologu 2. června před 17 hodinou a zastaví u nového muzeu nákladních automobilů Tatra. Celá trasa obsahující prolog a 10 etap měří 1264 kilometrů a cyklisté zavítají do 61 města a dalšími 329 obcemi projedou.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice