25. 1. 2016

V uplynulém týdnu se v krkonošském zimním středisku Malá Horní Úpa uskutečnila 25. zimní speciální olympiáda. Letos tu měla zastoupení i Kopřivnice – v běžeckých disciplínách soutěžili 4 žáci z dětského centra Motýlek. Marek Štusek, Aleš Rojíček, Jakub Petr a Jaroslav Mašík v doprovodu trenérek Martiny Davidové a Veroniky Janíčkové startovali v závodech na 50 a 100 metrů. nákup Přestože patřili k nejmladším účastníkům, za své výkony si z Krkonoš odvezli dvě stříbrné medaile a pamětní stužky.

 

Vernisáž výstavy obrazů kopřivnického rodáka akademického malíře Josefa Treuchela – Obrazy nejen mé krajiny se uskuteční ve čtvrtek 28. ledna 2016 v 17 hodin v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Výstava je věnována nedožitým devadesátinám a zároveň pětadvacátému výročí úmrtí malíře Josefa Treuchela. K vidění budou čtyři desítky obrazů ze sbírek Muzea Novojičínska, Galerie výtvarného umění v Ostravě i soukromých sběratelů. Zastoupeny budou Treuchelovy scenérie nejen z rodné Kopřivnice, Štramberku a okolí, ale také obrazy, které vytvořil během svých pobytů v Jugoslávii, Francii či u Baltského moře. Retrospektivní kolekci, zahrnující díla vytvořená během celého uměleckého života Josefa Treuchela, bude možné shlédnout do 13. března 2016.

 

Letošní čtrnáctý ročník motorkářského plesu v Bílovci podpořil Karolínku Dejovou z Kopřivnice. Organizátorka plesu Hana Honová potvrdila, že od roku 2008 se jim už povedlo vybrat na půl milionu korun, které podpořily celkem 14 handicapovaných dětí v regionu. Karolínka Dejová se svou kamarádkou předvedly strhující taneční číslo, které zvedlo ze židle nejednoho návštěvníka. Výtěžek tomboly poputuje právě na pomoc velké bojovnici na vozíčku. Konečná suma se zastavila na částce 27 tisíc korun. Tyto peníze půjdou na motorku na vozíček, který stojí sto padesát tisíc korun.

 

Významná změna, co se týká možnosti bezhotovostního placení, proběhla v závěru roku 2015 na kopřivnické poště. Od září Česká pošta postupně jednotlivé pobočky vybavovala platebními terminály, tak aby od 1. ledna letošního roku mohly všechny pošty přijímat všechny typy platebních karet.

 

V informačním centru, kde je i pokladna kulturního domu, akceptují běžné platební karty včetně bezkontaktního způsobu placení. Bez jakéhokoliv omezení mohou lidé zakoupit zboží a služby informačního centra, lístky do kina a na kulturní představení pořádané kulturním domem. Za poplatek 2,2 % z hrazené částky lze bezhotovostně nakupovat prostřednictvím těchto prodejních systémů: Ticketportal, Ticketstream, Ticketart, Colosseum Ticket, Student Agency a RegioJet, Leo Express, Národní divadlo Moravskoslezské, Dům kultury města Ostravy, Musical Art Ostrava a u vybraných akcí a produktů, kde si provozovatel nestanovuje cenu. U ostatních plateb za zboží, služby, lístky na akce KDK, Kina Kopřivnice atd. se poplatek nehradí.

 

Několik změn je letos spojeno s poplatky za komunální odpad. Výše zůstává stejná, tedy 498 korun za osobu a rok, kdy osoby s vlastní popelnicí zaplatí o třicet korun méně. Mění se termín splatnosti, kdy nově bude nutno zaplatit poplatek nejpozději do 30. června daného roku. Další změna u poplatku za komunální odpad se týká variabilních symbolů, kdy každému poplatníkovi byl od 1. ledna přiřazen nový samostatný variabilní symbol. V praxi to znamená, že nelze poplatek zaplatit jako dosud pod jedním variabilním symbolem za více osob. V případě plateb přes SIPO zajistí správné navedení platby správce poplatku sám.

 

Před koncem loňského roku začali pracovníci správy sportovišť s umělým zasněžováním na místní sjezdovce. Druhý víkend v lednu už byl lyžařský areál na červeném kameni v provozu, i když jej v sobotu ještě potrápily technické problémy s vlekem. V současné době je na sjezdovce zhruba půl metru sněhu. Areál je v provozu denně od 9 do 16 hodin. Večerní lyžování je od 16.30 do 20 hodin. Cena byla oproti minulému roku navýšena. Aktuální situaci včetně webkamery najdete na webu města v sekci sport.

 

Město Kopřivnice aktuálně nabízí nájem bytu o velikosti 1+2 na ulici Obránců Míru za podmínky přistoupení k dluhu. Je určen stávajícím nájemcům městských bytů, pokud se jedná o pár s minimálně s jedním dítětem nebo osamocený rodič s dvěma nezletilými dětmi. Vyplněnou přihlášku můžete odevzdávat v neprůhledné a zapečetěné obálce nejpozději do 25. ledna do 16 hodin na radnici, na oddělení bytové správy.

 

K velkým změnám v novém školním roce dojde v základní škole Floriána Bayera. Škola jako jediná na Novojičínsku otevře 1. třídu běžné základní školy s Montessori prvky výuky. Letos hned na počátku roku získala škola souhlas zřizovatele školy – MS kraje k možnosti zařazení této výukové alternativy. Škola na ulici štramberské byla dlouhodobě vedena jako zařízení pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, tato první třída již ale nebude patřit mezi tyto speciálně zaměřené vzdělávací systémy. Zápis do první třídy se bude konat ve čtvrtek 11. Února a budou přijímány děti z Kopřivnice i okolí. K zápisu nejsou potřebná žádná vyšetření.  

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice