25. 10. 2021

STAVBOU MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE JE MUZEUM TĚŠÍNSKA, ZÍSKALO CENU GRAND PRIX. Prestižní soutěž Stavba Moravskoslezského kraje už popatnácté ocenila nej stavby z regionu. V několika kategoriích upozornila na skvělé projekty, ocenila také výjimečné osobnosti z oblasti stavitelství a architektury. Hlavní cenu Grand Prix odborná porota udělila Muzeu Těšínska, za rekonstrukci výstavní budovy a novou expozici. Slavnostní oceňování se konalo ve čtvrtek 22. 10. pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V letošním ročníku bylo nominováno 53 zajímavých a výrazných staveb. Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu Čr získal Depozitář Slovenská strela Kopřivnice.

 

Vyměňte svůj starý kotel za ekologičtější a úspornější! Od září 2022 začne platit zákaz provozu neekologických kotlů na uhlí a dřevo. O finanční podporu na jejich výměnu lze žádat ve dvou programech. Domácnosti s nízkými příjmy budou moci usilovat o 95% příspěvek v rámci 4. výzvy kotlíkových dotací, ostatní mají možnost získat 50% podporu z programu Nová zelená úsporám. Žádosti mohou podávat nejen majitelé a spolumajitelé rodinných domů, ale nově také bytů a trvale obývaných chatek. K dispozici bude nejméně 14 miliard korun. Moravskoslezský kraj však již nyní zjišťuje zájem a vyzývá všechny potenciální žadatele, aby se hlásili prostřednictvím formuláře na webu https://lokalni-topeniste.msk.cz/. Čím větší zájem kraj doloží, tím více peněz na podporu získá. S dotazy se mohou žadatelé obracet i na zelenou linku 800 260 500 a na kotlíkovou linku 595 622 355. Výměnu starých neekologických kotlů za šetrnější a úspornější varianty podporuje také kopřivnická radnice.

 

Dům dětí a mládeže v Kopřivnici chystá letos pořádnou oslavu Halloweenského svátku. Chystá se podzimní příměstský tábor v DDM pro děti od 1. do 5. třídy a to 27. a 29. října 2021, vždy od 8 do 16 hodin. Ve středu si užijete hry, soutěže, deskovky, hádanky a tvoření. V pátek bude Halloweenská párty v maskách, diskotéka, hry a soutěže. Více informací na www.ddmkoprivnice.cz

 

Na úřad už pouze s respirátorem. Od pondělí 25. října bude platit povinnost mít nasazené respirátory ve všech vnitřních prostorách. Toto opatření se nevztahuje na děti, které dosud nezahájily povinnou školní docházku, dětem do 15 let bude i nadále stačit zdravotnická rouška. Další výjimky ze zákazu naleznete v mimořádném opatření vlády ČR. Děkujeme Vám za dodržování opatření a vzájemnou ohleduplnost!       

 

V ostravské huti jezdí nejdelší vůz Tatra, jaký kdy byl postaven. Nové speciální vozidlo Tatra na převoz závitových tyčí dlouhých i přes 24 metrů jezdí od října ve zkušebním provozu v areálu firmy Liberty Steel Ostrava, ocelárny, která je součástí nadnárodní skupiny GFG Alliance. Vůz je světovým unikátem, je to nejdelší automobil Tatra v historii kopřivnické automobilky. Speciální úpravy podvozku Tatra provedla podle vlastního technického návrhu frenštátská společnost Partner Ipex, která je zároveň i tradičním dealerem vozů kopřivnické značky. Požadavek na pořízení speciálního vozu vyvstal ve firmě Liberty Steel Ostrava, když se na začátku loňského roku rozhodlo o přesunu konečného zpracování závitových tyčí a jejich příslušenství z Lucemburska do Ostravy. Podvozek pro unikátní automobil Tatra s celkovou délkou 25,3 metr dodala kopřivnická TATRA TRUCKS. Nejdelší vůz Tatra v historii je vybaven vzduchem přímo chlazeným osmiválcovým motorem Tatra o výkonu 300 kW a automatickou převodovkou Allison. Součástí technických úprav byla také instalace předsazené krátké upravené kabiny modelové řady Tatra Force, díky čemuž má vozidlo malou celkovou výšku. Ložná plocha valníkové plošiny tak může zasahovat až nad kabinu. Vozidlo splňuje všechny parametry pro provoz na komunikacích, není ale předpoklad, že by se využívalo i mimo areál hutě.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice