25. 10. 2023

Na Červeném kameni byl potřetí zasazen základní kámen rozhledny TGM. Poprvé byl základní kámen masarykovy rozhledny s velkou slávou položen 7. srpna 1938, ale už pár týdnů nato, po mnichovské konferenci, došlo k zabrání Sudet. Rozhledna měla být nejen oslavou dvacátého výročí existence Československa, ale, jak napovídal i její uvažovaný název, připomínkou skutečnosti, že v letech 1907 a 1911 právě voliči ze zdejšího kraje umožnili T. G. Masarykovi zvolením do Říšského sněmu působení v nejvyšší politice. Z výstavby rozhledny sešlo, na dlouhá léta byl ztracen i samotný základní kámen. Po jeho stopách se nejprve v archivech a pak i v terénu vydal Ondřej Šalek, historik z místního Muzea Fojtství, a ten jej také před 10 lety, 26. 4. 2013, šťastnou náhodou objevil, nechal ošetřit a zrestaurovat. Nadšenci, muzejníci, masarykovci a skauti 7. 8. 2018 podruhé kámen s pamětní destičkou vynesli na kopce a usadili do kamenné mohyly. Letos v květnu mohylku někdo rozkopal a informační desku rozbil. Realizační tým se znovu sešel, Kamenictví Oczadly opět vyrobilo novou desku a základní kámen masarykovy rozhledny byl usazen potřetí.

 

ASK Tatra Kopřivnice pořádá další BESEDĚNÍ. Ve čtvrtek 26. října 2023 od 17:00 h v KD, moderují  Soňa Smoláková, Petra Lípová.  Na programu bude gymnastika a jako hosté přijdou Dana Rýparová, Denisa Rýparová

 

Připravte se na nejstrašidelnější svátek v roce tvorbou děsivé halloweenské dekorace. Halloweenské tvoření v knihovně vypukne v pátek 27. 10. 2023 13:00, dětské oddělení knihovny v kulturním domě.

 

Slavnostní udílení čestných občanství. Na radnici letos přišlo sedm nominací, na jejichž základě rozhodlo zastupitelstvo o udělení titulů významná osobnost sbormistrovi, varhaníkovi a skladateli Pavlu Altrichterovi, fotografovi Ivanu Polívkovi (in memoriam), designérovi Jiřímu Španihelovi a řediteli místní průmyslové školy Oldřichu Vrbovi (in memoriam). Čestné občanství Kopřivnice přijali modelář, badatel v místní historii a člen Českého svazu bojovníků za svobodu Václav Langer a také muzejník, veteranista, kreslíř a propagátor automobilové historie města Karel Rosenkranz. In memoriam získala čestné občanství Kopřivnice rovněž vynikající gymnastka a dvojnásobná olympionička Zdenka Veřmiřovská.

 

Město rozdává další popelnice na plasty a kovy. Začátkem loňského roku zavedla Kopřivnice door-to-door systém sběru plastového a kovového odpadu spočívající v umístění popelnic na tříděný odpad přímo k rodinným domům. Cílem bylo přispět ke kvalitnějšímu třídění, což se daří. Město se tedy rozhodlo přikoupit další sběrné nádoby. Nádoby dostávají majitelé rodinných domů zdarma, v první fázi jich radnice pořídila tisíc. V tuto chvíli město eviduje 70 žádostí a k dispozici má 165 nových nádob. Na základě přijatých žádostí jsou s občany sepisovány smlouvy o výpůjčce a darování sběrné nádoby. Po deseti letech přejde popelnice do vlastnictví občanů. O sběrné nádoby mohou majitelé rodinných domů žádat na e-mailu lucie.kubalcova@koprivnice.cz nebo telefonicky na čísle 556 879 781.

 

Rekonstrukce komunikací poblíž Tesca se od 16. října přehoupla do druhé etapy, která potrvá do 1. prosince a je uzavřena druhá část propojovací silnice podél autobusového nádraží, křižovatka a zhruba 200metrový úsek na ulici Nádražní. Opatření mají zásadnější dopad na autobusovou dopravu – kromě přečíslování zastávek platí výlukové jízdní řády a zastávky u Kauflandu nejsou obsluhovány. Příjezd do centra města, k Lidlu a Kauflandu je možný pouze ve směru od Štramberka, tedy po komunikacích Záhumenní, Husova a Štramberská. Průjezd po ulici Kpt. Jaroše z důvodu nedokončené rekonstrukce mostu není otevřen. Výlukové jízdní řády naleznete na https://www.kodis.cz/changes/1137 a jsou vyvěšeny rovněž na dotčených zastávkách.

 

Akci Stromy pro Javorník pořádal Moravskoslezský kraj a Biskupské lesy. Jejím cílem je nejen samotná výsadba, podzimní víkend v přírodě má upozornit na význam životního prostředí a lesů, také je zde prezentována náročná práce lesníků. Akce se zúčastnili studenti krajských středních škol a dobrovolníci, kteří se předem zaregistrovali. K Javorníku se sjeli středoškoláci z Hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm, Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku Místku a gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí. Středoškoláci vysadili více než 900 nových stromků. Jako tradičně akci podpořil také český horolezec Libor Uher, který přidal ruku k dílu a vysadil za sobotu bezmála 150 stromků. Celkově pod Javorníkem přibylo zhruba tři tisíce sazenic, převážně se sázely buky a borovice.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice