26. 1. 2022

Kopřivnici opět ubylo obyvatel. Oproti počátku roku 2021 je aktuální lednová hodnota o 144 osob nižší. Před rokem došlo k poklesu o 182 obyvatel. Na začátku roku 2017 žilo v Kopřivnici téměř o 800 lidí více než nyní, kdy k prvnímu lednu roku 2022 v našem městě a místních částech žije 21 439 občanů české republiky a 572 cizinců. Minulý rok se na Kopřivnicku narodilo 230 dětí a zemřelo 267 lidí.

 

Ledové sochy neodmyslitelně patří v zimních měsících k Pustevnám. Po loňském kovidovém výpadku si to letos návštěvníci Pusteven opravdu užijí. Do detailů propracované sochy z ledu umístěné ve dvou velkých stanech mohou lidé navštívit od 15. ledna, každý den od 9 do 16.30 hodin, a to dokud počasí dovolí. Díla sedmi sochařů (a dvojnásobného počtu asistentů) ze čtyřiceti tun ledu vznikala týden.

 

Ve správním obvodu Kopřivnice si bude muset v průběhu letošního roku 1 627 lidí vyřídit nový řidičský průkaz, neboť těm, které vlastní, vyprší jejich platnost. Řidiči o výměnu mohou požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti svého dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele.

 

Efektivnější komunikace s úřadem, možnost podávání formulářů z pohodlí domova nebo jednoduchá úhrada poplatků online kartou či prostřednictvím QR kódu. To jsou výhody elektronické služby Portál občana, kterou nově nabízí město Kopřivnice. Portál občana je moderní komunikační nástroj, který lidem umožňuje vyřídit řadu záležitostí na úřadě na dálku, a to bez ohledu na úřední hodiny. Navazuje na národní Portál občana, přes který mohou občané žádat například o výměnu řidičského průkazu, o výpis z rejstříku trestů nebo řešit další agendy státní správy. Městský portál možnosti dálkového vyřizování rozšiřuje o záležitosti spadající do samosprávné působnosti obce. Pilotní verze kopřivnického Portálu občana je dostupná na adrese portal.koprivnice.cz. Nabízí možnost elektronických podání, zasílání informací z úřední desky, platební bránu a přístup k osobnímu účtu s přehledem všech poplatkových povinností. V tuto chvíli je největším bonusem portálu platební brána, jejímž prostřednictvím mohou lidé hradit závazky vůči městu jednoduše online. Zaplatit tak můžete poplatek za odpady, za psy a případě i pokuty za překročení povolené rychlosti.

 

Plesy pro dospělé letos nebudou, děti se však mohou těšit na maškarní. Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se letos bohužel neuskuteční plesy, které Kulturní dům Kopřivnice plánoval na aktuální sezonu. Za stávající situace by mohlo přijít pouze sto návštěvníků, kteří by museli splnit podmínky pro vstup a navíc tančit s nasazenými respirátory. Neuskuteční se tedy ani Obecní ples plánovaný na nadcházející sobotu. „Moc nás to mrzí, ale domníváme se, že za stávajících podmínek bychom si ples nemohli pořádně užít. Věříme, že příští rok si to budeme moci vynahradit a jubilejní 30. Obecní ples se konečně uskuteční se vší parádou,“ uvedla produkční Kulturního domu Kopřivnice Lucie Hrachovcová.

Děti však o letošní karneval nepřijdou. Plánován je na sobotu 19. února a předprodej vstupenek probíhá již nyní v IC Kopřivnice a online na webu www.kdk.cz. „V případě dětských volnočasových aktivit je povolená kapacita vyšší, takže Popletená maškaráda s Klauny z Balońkova a dalším zábavným programem pro děti letos bude. Rodiče, kteří přijdou jako doprovod, však budou muset splnit podmínky pro vstup, tedy prokázat se potvrzením o očkování nebo prodělaném onemocnění covid-19, a mít nasazený respirátor. Předškolní děti ochranu obličeje povinnou nemají, školákům do 12 let stačí rouška,“ shrnula odpovědi na často kladené dotazy Lucie Hrachovcová.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice