27. 12. 2021

V pondělí 27. prosince od 16:00 hod. ve farním kostele Narození Panny Marie vystoupí pěvecký sbor Schola a sólisté. Vstupné dobrovolné.

 

V úterý 28. prosince od 19:00 hod. v kinosále kulturního domu vystoupí matador české hudební scény Luboš Pospíšil se skupinou 5P.

 

 Překročený limit – 27. 12. 2021, 18:00 hod.

 

 

 

 

KOLIK PENĚZ NA NOVÉ KOTLE KRAJ DOSTANE V DALŠÍ VÝZVĚ? TO URČÍ PŘEDBĚŽNÝ ZÁJEM OBČANŮ

Moravskoslezský kraj zjišťuje zájem občanů o kotlíkovou dotaci. Podle počtu těchto zájemců stát určí, kolik do Moravskoslezského kraje ve 4.kole dotací pošle peněz. Proto kraj vyzývá: pomozte nám získat na ekologické kotle co nejvíce prostředků. Nezávazné přihlášky mohou lidé vyplňovat do konce ledna 2022. Moravskoslezský kraj výměny kotlů podporuje také finančně. Každý úspěšný žadatel může počítat se sedmi a půl tisíci korun navíc, zastupitelé na svém posledním prosincovém jednání schválili krajské příspěvky i pro připravované 4. kolo kotlíkových dotací, v rozpočtu je na ně prozatím připraveno 61 milionů. V prvním a druhém kole kotlíkových dotací bylo v Moravskoslezském kraji vyměněno 13 a půl tisíce kotlů, na které šlo od státu jedna a půl miliardy korun. Ve třetím kole bude celkem vyměněno dalších 10 tisíc kotlů, na které kraj od státu získal 1,18 miliardy korun. K dnešku (20. 12.) bylo celkově za historii kotlíkových dotací proplaceno 18 754 projektů na nové zdroje tepla, z Operačního programu Životní prostředí byly dosud vyplaceny dvě miliardy a 50 milionů korun.

 

O největší počet pacientů s covid-19 v MS kraji nadále pečují zdravotníci v Nemocnici Nový Jičín, kterých je zde aktuálně hospitalizovaných celkem 61, z toho 13 pacientů vyžaduje intenzivní péči. Ve srovnání s obdobím před vánočními svátky se jedná o lehký pokles. Přesto se tu rozhodli zatím nerušit stávají počet covidových oddělení. Naplno běží provoz očkovacího centra, na Štědrý den si pro vakcínu přišlo okolo 100 lidí.

 

Od Štěpána se můžete zaposlouchat do lašských vánočních písní v podání pěveckého sboru Valentin. Záznam adventního koncertu s názvem Před Betlemem najdete na webu Regionálního muzea v Kopřivnici. Sbor Valentin propojuje zpěváky a muzikanty z Masarykova gymnázia Příbor a hudební nadšence z řad veřejnosti všech věkových kategorií. Vánoční koledy z Víchova zpěvníku představí v autorské úpravě umělecké vedoucí Blanky Hrubé. Víchův zpěvník je více než sto let starou sbírkou uloženou právě v Muzeu Fojtství, kde se koncert v polovině prosince uskutečnil naživo. Počin je také připomínkou stého výročí úmrtí autora zpěvníku, kopřivnického učitele a jednoho z nejvýznamnějších sběratelů lašských lidových písní Leopolda Víchy. https://www.tatramuseum.cz/akce/pred-betlemem.html

 

Kopřivničané jsou s životem ve městě spokojeni. Obyvatelé jsou spokojeni s Kopřivnicí jako místem, kde žijí a pracují. Vyplývá to z výsledků sociologického průzkumu, do něhož se v letošním roce zapojilo 646 respondentů starších 18 let. Velmi nebo spíše spokojeno je 86,9 procent dotázaných. Průzkum zahrnoval více než 180 dotazů z různých oblastí života ve městě, jejichž cílem bylo zjištění názorů, postojů, preferencí a potřeb zdejších obyvatel. Zásadní otázka byla položena hned v úvodu a přinesla velice pozitivní výsledek – 86,9 procent dotázaných uvedlo, že je velmi nebo spíše spokojeno s Kopřivnicí jako místem, kde žijí a pracují. Přestože oproti minulému průzkumu z roku 2018 došlo k mírnému poklesu, je na tom Kopřivnice skutečně velmi dobře i ve srovnání s ostatními městy, která šetření provádějí. Za nejzávažnější problém považují Kopřivničané absenci náměstí, nevzhledné centrum a dlouhotrvající opravy. Na dalších příčkách uváděli bezdomovce a nedostatek parkovacích míst. Kdyby byli respondenti zastupiteli, peníze z městského rozpočtu by investovali prioritně do rekonstrukce kulturního domu, opravy místních komunikací a obnovy letního koupaliště. Celkové náklady projektu přesahují 3,5 milionu korun, přičemž 95 procent pokryje dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice