27. 2. 2023

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se ve středu 15. února uskutečnilo poslední rozloučení s novinářem Pavlem Pecháčkem, který v lednu ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech. Mši sloužil kardinál Dominik Duka. Pecháček byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa. Stál u zrodu kopřivnického diskusního setkání Myšlenky TGM a současnost, svými pravidelnými návštěvami zviditelnil Kopřivnici a přivedl sem řadu dalších zajímavých osobností. V roce 2012 se stal čestným občanem města. Pecháček sice žil různě po světě, ale rodné Česko miloval. Chtěl zde mít pohřeb a také chtěl být pochován v Praze na Proseku. Na Hradčany se vypravila rozloučit také delegace z Kopřivnice, zástupci vedení města a členové Masarykova demokratického hnutí.

 

Kopřivnická radnice se i letos zapojí do 13. ročníku celorepublikové výzvy Do práce na kole, alespoň po dobu jednoho měsíce změňte své běžné návyky a dopravujete se do práce pravidelně na kole nebo jakýmkoli bezmotorovým způsobem včetně běhu nebo chůze. Smyslem je propagovat skutečnost, že když lidé přestanou denně jezdit autem, přispějí mimo jiné k čistšímu ovzduší. Zájemci mají nyní nejvhodnější čas na registraci. První a zároveň nejlevnější vlna startovného je otevřena jen do 28. února.  Účastníci mohou porovnat své výkony ve dvou celostátních soutěžních kategoriích zaměřených na pravidelnost a délku jízdy. V rámci města bude vyhlášena fotosoutěž. V loňském roce se výzvy Do práce na kole zapojili zaměstnanci z 29 organizací z Kopřivnice.

 

Rotary klub Frýdek-Místek a Kopřivnice zve na přednášku jedné z nejznámějších vědeckých osobností v České republice, Dany Drábové. Na programu bude debata kolem kulatého stolu s dalšími odborníky na téma jaderné energetiky v Česku a Evropské unii, perspektivy a rizika řešení energetických potřeb cestou budování dalších nízkouhlíkových zdrojů na principu jaderného štěpení. Celé setkání bude probíhat formou diskuze ať už na odborná či obecná témata.

 

Rada schválila zveřejnění veřejné zakázky, jejímž předmětem je vybudování nového chodníku a osvětlení na ulici Severní. Chodník je nyní v havarijním stavu a vzhledem k absenci osvětlení zde není pohyb chodců poblíž komunikace bezpečný. Předpokládaná cena zakázky je téměř 7 milionů korun. Zakázka zahrnuje instalaci 14 sloupů veřejného osvětlení, rekonstrukci stávajícího cca 300metrového chodníku a vybudování nového téměř 100metrového úseku až po ulici Francouzskou. Součástí je rovněž rekonstrukce stávajících sjezdů a realizace vegetačních úprav. Stavba je plánována na tři měsíce, hotová by měla být koncem letních prázdnin.

 

Za uplynulý rok se v moravskoslezském kraji podařilo uklidit ředitelství silnic a dálni 70 tun černých skládek a odpadků. Nepopulární sběr odpadků probíhá celý rok, jen loni Správa Ostrava zajistila úklid 550 tisíc metrů čtverečných ploch. Součástí údržby bylo odstranění 35 černých skládek a bezdomoveckých osad, rukama pracovníků prošlo 70 tun různorodého odpadu. Výjimkou není nález 200 kusů pneumatik, nábytku nebo i zbytků po krádežích. S úklidem pomáhají osoby, které mají dlouhodobý problém najít práci.

 

Po tříleté odmlce se opět do areálu muzea Fojtství vrátila tradiční zabíjačka. Návštěvníci mohli shlédnout ukázky řeznického řemesla, ochutnat tradiční zabíjačkové pochutiny a dobře se pobavit za doprovodu harmoniky. Ochutnat bylo možno polévku, ovar, jitrnice či zabijačkový guláš. K vidění byla ukázka bourání prasete a nechyběla výroba dalších zabijačkových specialit.

 

O jarních prázdninách Rezi, domácí přeborník ve skládání rubikovy kostky v DDM uspořádal s kostkou dvě  dvoudení tzv. přespávací soustředění. Na každé bylo 13 dětí, a to jak z kroužku, tak dětí z „venku“. Většinou, si přibraly s sebou i sourozence. Několikahodinový tréning přinesl výborné výsledky. Nováčci se naučili skládat kostku a stali se novými přírůstky do kroužku. Většina času patřila „volnému skládání“, kde se děti učí individuálně nové věci podle své aktuální dovednosti. A společně si hráli i s kostkami, které jsme si sami vymysleli. Děti si parádně užily jak rubikovský tréning, tak jarní prázdniny v DDM.  Aktuálně již chodí přímo do kroužku na tréningy 20 dětí, příští rok již budou dvě úrovně- začátečníci a pokročilí.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice