28. 10. 2020

Den vzniku samostatného československého státu. Na středu 28. října připadá výročí jednoho z nejvýznamnějších mezníků v historii naší země, dne vzniku samostatného československého státu. Tradiční vzpomínkové setkání, které se u této příležitosti v Kopřivnici každoročně koná, se letos bohužel bude muset obejít bez účasti veřejnosti. Vzhledem k aktuální epidemické situaci si Kopřivnice připomene 102. výročí vzniku samostatného Československa ve velmi komorní atmosféře. Kytice k pomníku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka položí v předvečer státního svátku pouze představitelé města, Českého svazu bojovníků za svobodu a Obce Slovákov v Kopřivnici.

 

V neděli 25. října 2020 byla zahájena nová letecká linka Ostrava-Varšava. Linka je provozována leteckou společností LOT Polish Airlines. Brzký ranní přílet do Varšavy umožňuje rychlý a jednoduchý přestup na návazné linky po Evropě, jako například Amsterodam, Mnichov, Paříž, Zürich, Milano, Ženeva, Oslo, Frankfurt, Dusseldorf a mnoho dalších.

„Jsem rád, že se Moravskoslezskému kraji a společnosti Letiště Ostrava podařilo přesvědčit významného leteckého dopravce o tom, že mošnovské letiště je svými parametry, vybavením i polohou dobrým místem pro pravidelné letecké linky. Potřebujeme pravidelné letecké pojení s významným mezinárodním dopravním uzlem, který by zlepšil dopravní dostupnost regionu. Jen tak udržíme v kraji dnešní investory a přilákáme nové. Také rekonvalescence regionu ‚po covidu‘ by mohla být díky nové lince snazší,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Letový řád:
LO505   Varšava-Ostrava   22:55-23:55  –  pondělí, středa, čtvrtek, pátek, neděle
LO506   Ostrava-Varšava   05:25-06:30  –  pondělí, úterý, čtvrtek, sobota
LO506   Ostrava-Varšava   07:55-09:00  –  pátek

K příletům a odletům linky do Varšavy byly upraveny autobusové jízdní řády. Letenky a návazné lety najdete na www.lot.com. Nebojte se létat. Riziko nákazy na letišti a v průběhu letu je téměř nulové.

 

Petr Dudešek, hvězda československého hudebního nebe, zemřel. Jeho jméno mladší generaci již dnes mnoho neřekne. Pro starší generaci však zůstane legendou. A to jako zakladatel a frontman kapely Buřinky a Berušky Petra Dudeška. V polovině minulého týdne zemřel. Bylo mu 81 let. Pohřeb měl v úterý 27. října v Příboře.

 

KTK oznamuje plánované ukončení převzatého vysílání kanálu Barrandov News, které bude vypnuto v sobotu 31.10.2020 ve 23:59. Televize Barrandov do distribučních sítí bude posílat tři ze současných čtyř svých kanálů. Doplňkový kanál Barrandov News tak oproti dosavadnímu stavu vynechává. HD verze kanálů Barrandov mohou diváci sledovat v balíčku -> Basic HD. Ve stejnou dobu dojde také k ukončení distribuce tří komerčních rádií v DVB-C. Jsou to Rádio Čas, Rádio Čas Rock a Rádio Dálnice.

 

Případná polní nemocnice pro posílení počtu pandemických lůžek by mohla vzniknout na Černé louce, problémem je ale nedostatek personálu, který by se tady o pacienty s Covidem-19 staral. Na  Covid-19 zemřelo minulý týden v MS kraji 38 lidí, kteří všichni patřili do populace lidí starších 65 let. Celkem 564 lidí bylo hospitalizováno, z toho 96 leží na jednotkách intenzivní péče. Reprodukční číslo nákazy má v našem kraji průměrnou hodnotu 1,1. Na 148 lůžcích ARO a JIP v současnosti leží v nemocnicích kraje 115 pacientů, i když ne všichni mají potvrzený Covid-19.

 

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava vyzývá muže, ve věku 18 – 50 let, s váhou nad 65 kg, kteří prodělali koronavirovou infekci, aby přišli darovat tzv. rekonvalescentní plazmu pro léčbu covid pozitivních pacientů. Dárci, volejte prosím na bezplatnou telefonní linku 800 260 004 NEBO PIŠTE NA KREVNI.CENTRUM@FNO.CZ

 

V letošním roce se kopřivničtí dobrovolní hasiči opět přihlásili do ankety Dobrovolní hasiči roku 2020, se zásahem u požáru neobývané dřevostavby bytového domu na ulici České, 26. 11. 2019. Jednotka zasahovala v době, kdy plameny pohltily celý objekt a silný žár ohrožoval i vedle stojící budovy. Požár se podařilo hasičům lokalizovat za dvě hodiny, uchráněné hodnoty byly vyčísleny na 20 mil. Kč. Soutěžní příspěvek posunul Kopřivnici do finále, konečné umístění bude zveřejněno 19. 11. 2020. Smyslem a posláním této ankety je podpora a propagace činností sborů a jednotek a ocenění za vykonávanou službu veřejnosti.

 

Informace k přenosu programů České televize v SD rozlišení

V závěru měsíce října ukončí Česká televize výrobu programů ČT1, ČT2, ČT3, ČT sport, ČT:-D/ČT art, ČT 24 v SD rozlišení. Aby se tato změna nedotkla uživatelů naší kabelové televize, kteří stále ještě používají SET-TOP-BOXy, co umí zpracovat jen SD vysílání, bude SD signály těchto programů KTK vyrábět. Při výrobě programů však zůstane v obraze označení HD a to i přesto, že se bude jednat o programy přenášené jako SD ve formátu MPG2. Odmazat označení HD není technicky a legislativně možné. Takto upravené programy České televize budou obsahovat jen základní obrazovou a zvukovou složku. Přenos takto upravených programů bude v KTK zahájen ve čtvrtek 29. října 2020.

Plnohodnotné programy České televize se všemi doplňkovými službami (titulky, vícejazyčný doprovod, červené tlačítko …) nabízí KTK v HD rozlišení v rámci Základní nabídky. Doporučujeme sledovat televizní vysílání v HD rozlišení, které se zanedlouho stane základním distribučním formátem pro TV vysílání.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice