28. 9. 2016

 

Zámek Nová Horka se výjimečně otevře veřejnosti. Zájemci budou mít na státní svátek jedinečnou možnost navštívit interiéry málo známého zámku Nová Horka. Dřívější sociální ústav se za pár let promění v nové turistické lákadlo. Až do nedávna sloužil malebný zámek v Nové Horce, místní části Studénky, potřebám sociálního ústavu. Dlouholetí klienti ústavu se však letos přestěhovali do vhodnějších prostor a zámek přešel do správy Muzea Novojičínska, které spravuje také nedaleký zámek v Kuníně. Do několika let by se měla i Nová Horka otevřít široké veřejnosti jako instalovaný zámecký objekt.

Na státní svátek, ve středu 28. září, od 9 do 17 hodin se tento poměrně málo známý zámek otevře veřejnosti a zájemci budou mít výjimečnou možnost navštívit jeho interiéry. „Na návštěvníky zámku v tento den čekají komentované prohlídky s průvodci, výstavy, zámecký minijarmark, odpolední kulturní program v Zahradním sále zámku nebo také přednáška o historii a budoucnosti Zámku Nová Horka.

Program na Zámku Nová Horka:

* 9.00 zahájení Dne otevřených dveří, periodické prohlídky s průvodci

* 9.00 zámecký minijarmark s občerstvením, slavnostní naražení sudu Svatováclavského speciálu z pivovaru Lobkowicz

* 9.00 otevření výstavy František Kledenský a Moravské Kravařsko

* 9.00 otevření výstavy historických fotografií a archiválií Zámku Nová Horka

* 10.00 Bílovecké šlapátko spolek přátel historických velocipedů

* 14.00 Flétnový soubor ZUŠ Bílovec umělecké vystoupení

* 15.00 přednáška na téma historie a budoucnosti Zámku Nová Horka

 

Historické automobilové skvosty vyjedou ve středu 28. září na v pořadí již 6. ročník výletní jízdu historických vozidel Kravařskem a Pobeskydím. Svatováclavskou vyjížďku pořádá VVCC Rožnov p. R. ve spolupráci s Autoklubem Rožnov p. R. a Old Fiat Clubem Frýdek-Místek. Letošní akce se zúčastní 200 historických automobilů a motocyklů do roku výroby 1980, start bude v 10.00 hodin v zámeckém parku v Kuníně. Po startu projedou automobily přes Studénku, Jistebník,Košatku, Starou ves nad Ondřejnicí, Brušperk, Staříč a Sviadnov. V průběhu odpoledne pak automobily vyrazí do Nového Jičína přes Rychaltice, Hukvaldy, Mniší, Lubinu, Kopřivnice, Štramberk a Rybí do Nového Jičína, kde v 17.00 hodin proběhne zakončení akce na Masarykově náměstí.

 

Třetí místo v prvním ročníku soutěže Architekt obci 2016 získala obec Trojanovice a s ní kopřivnický architekt Kamil Mrva za projekt revitalizace rekreačního areálu Horečky. Vzhledem k tomu, že architekt Kamil Mrva spolupracuje se starostou obce Trojanovice Jiřím Novotným více než 8 let, podařilo se jim realizovat spousta projektů. Záměrem úspěšného soutěžního projektu „Revitalizace v území Horečky v Trojanovicích“ bylo navrátit rekreační život do území. Konkrétně se jedná o realizaci Zvoničky na Horečkách z roku 2010, rekonstrukci amfiteátru na Horečkách, která probíhala v roce 2013-2015 a poslední etapou byla rekonstrukce restaurace Rekovice. Samotná lokalita Horečky byla dříve oblíbeným cíl rekreantů, sportovců a výletníků. Přihlášenými pracemi se zabývala odborná porota, kterou tvořili Josef Pleskot, Adam Gebrian, Antonín Novák, Regina Loukotová a Osamu Okamura. Tito experti hodnotili kvalitu architektonického nebo urbanistického řešení, jeho udržitelnost, výběr místa včetně koncepčního řešení, spolupráci samosprávy s architektem i obyvateli a přínos pro kvalitu života lidí. Jedním z hlavních cílů soutěže, která se konala v rámci prestižního klání Architekt roku, je zviditelnění přínosu úzké spolupráce obcí s architekty, což je skutečnost, ke které řada samospráv ještě ani zdaleka nedospěla.

 

Zdravotní pojišťovnu lze změnit do 30. 9. 2016 s tím, že klientem nové zdravotní pojišťovny budete od 1. 1. 2017. Další šance na změnu přijde až v příštím roce.

 

Svoz kompostejnerů bude uskutečněn ve čtvrtek 29. září – jedná se o ulice Sportovní, Jarní, Pod Bílou horou, Sluneční, Sadová, Na Drahách, Francouzská, Severní, Na Pinkavce, Příborská, Dolní, Na Luhách, Mírová, 1. května, Dělnická, Čs. Armády, Štefánikova, Česká, Kadláčkova, Obránců míru, K Pasekám, Moravská, Západní, Nádražní.

 

Městská knihovna Kopřivnice v rámci cestovatelského cyklu „Na kole, na vodě, letem – projedeme celým světem“ zve všechny zájemce 29. 9. V 18:00 na besedu Dariny Klichové „Patagonie – Cesta na konec světa“.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice