29. 1. 2024

Ve čtvrtek 1. února 2024 v 17 hodin bude v Lašském muzeu v Kopřivnici slavnostně zahájena fotografická výstava nazvaná PĚT V PRALESE. Jak uvedl jeden z autorů vystavených fotografií Pavel Dvořák, uvidí na ní návštěvníci výběr ze snímků vzniklých před několika lety, kdy pět přátel dostalo jedinečnou možnost nahlédnout v průběhu jednoho deštivého víkendu do útrob beskydského pralesa Mionší.

 

Výstava soch, plastik a obrázků Pavla Kahánka-1. 2. 2024  –  26. 3. 2024, čítárna knihovny v kulturním domě, Kopřivnice. Městská knihovna Kopřivnice zve na výstavu soch, plastik a obrázků Ing. Pavla Kahánka. Výstavu je možno zhlédnout v čítárně knihovny v kulturním domě v běžné provozní době (pondělí, úterý, čtvrtek a pátek v době 7:30 – 12:00 a 13:00 – 18:00).

 

Při dopravních nehodách v Moravskoslezském kraji vloni zemřelo 37 osob, což je o čtyři méně než v roce 2022. Většinou šlo o chodce (10) a motorkáře (9). Celkový počet havárií vyšetřovaných policií se zvýšil o necelá dvě procenta na 10 406.

 

O půl roku dříve, než musí, začne Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě přijímat elektronické občanské průkazy. Od pondělí 29. ledna se mohou tímto dokladem v mobilu občané prokazovat na všech pracovištích úřadu. Moravskoslezský krajský úřad je tak prvním krajským úřadem v Česku, který tuto službu a v takovém rozsahu lidem bezpečně nabízí. Při samotném ověřování totožnosti dojde k naskenování QR kódu z občanovy aplikace eDoklady nebo kódu umístěného na viditelném místě v sídle úřadu. Úředníkovi se zároveň v aplikaci zobrazí i fotografie občana, to proto, aby se vyloučilo prokazování totožnosti cizím mobilem.

 

Beseda pomůže s přihláškami na střední. V únoru bude možné podávat přihlášky na většinu středních škol. Jelikož v letošním roce dochází v této oblasti k několika změnám, rozhodlo se město Kopřivnice uspořádat besedu s praktickými návody Jak podat přihlášku na střední školu? Beseda s pracovníky odboru školství, kultury a sportu, místostarostou Davidem Monsportem a kariérní poradkyní, psycholožkou a terapeutkou Hanou Kučovou se uskuteční ve středu 31. ledna od 15 hodin v 10. patře radnice. Zváni jsou zejména rodiče žáků 9. ročníku základních škol, ale také další zájemci. Vstup na besedu bude zdarma a není nutná žádná registrace.

 

Půjdete letos? Dobročinná výzva 32 vrcholů Beskyd startuje. Osmý ročník dobročinné výzvy 32 vrcholů se stal celorepublikovou turistickou a horalskou záležitostí. K původním českým, polským a slovenským Beskydám, později zařazeným Jeseníkům či Krušným horám letos organizátoři přidali i Šumavu a Jizerské hory. Princip účasti v akci v Beskydech a dalších horách je velmi jednoduchý. Zaregistrovaný účastník si stáhne seznam ze stránek 32.vrcholu.cz, anebo mobilní aplikaci, a pak v libovolném pořadí plánuje své výšlapy na jednotlivé vrcholy. Do seznamu postupně dává data zdolání vrcholů, po dokončení celé výzvy poskytne fotku svého vyplněného seznamu. Pomáhají s tím lokální spolupracovníci a dobrovolníci. Seznamy nezahrnují jen ty nejvyšší body, ale spíše místa, co stojí za to navštívit. Každý si přijde na své, určitě se u toho i pořádně zapotí. Výzva je veřejná a zadarmo, ale účastníci si také mohou za šest nebo jedenáct set korun koupit registrační balíčky s medailí a originální čelenkou nebo funkčním tričkem, tím poskytnou peníze na dobrou věc. Letos část výtěžku dostane ostravský mobilní hospic Ondrášek slavící dvacáté výročí činnosti a zbytek Veronika Červená, která je po dětské mozkové obrně a ve svých čtyřiatřiceti zůstává stále odkázána na maminku, jíž docházejí síly.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice