29. 4. 2024

Přednáška se světelnými obrazy 100 let kopřivnického náměstí. Problematiku založení a stoleté historie náměstí představí historik Ondřej Šalek ve čtvrtek 2. května v 17. hodin v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. 

 

Brzy začne oprava komunikace na Severní. Místy rozpadlý povrch a četné trhliny – tak v současné době vypadá jedna z příjezdových silnic na největší kopřivnické sídliště. To se však již brzy změní! Rada města dnes schválila výběr firmy, která provede rekonstrukci komunikace na ulici Severní. Komunikace na Severní vznikla zhruba v době výstavby nedalekého sídliště a dosud byla opravována pouze lokálně. Vloni město rekonstruovalo přilehlý chodník a doplnilo veřejné osvětlení. Nyní přichází na řadu také silnice, která bude kompletně rekonstruována v délce 384 metrů. Živičný povrch s mnoha defekty bude celoplošně odfrézován a nahrazen asfaltem, v případě potřeby se provedou lokální sanace podkladních vrstev. Stavba bude zahájena do 30 dní od podpisu smlouvy a následně má firma dalších 30 dní na realizaci. Pokud tedy půjde vše podle plánu, začátkem letních prázdnin budou obyvatelé sídliště Sever jezdit domů po nové silnici. Se stavbu budou souviset dopravní omezení, avšak průjezd motorových vozidel musí firma zajistit po celou dobu provádění stavby.

 

Kulturní dům zaplní modely. V sobotu 4. května zaplesají srdce milovníků plastikových a papírových modelů. V Kulturním domě Kopřivnice se totiž uskuteční další ročník Beskyd Model Kit Show! Precizní výrobky modelářů ze všech koutů republiky i ze zahraničí budou v Kopřivnici k vidění již po šestadvacáté. Kopřivnická výstava plastikových a papírových tanků, aut, lodí, letadel apod. patří mezi nejprestižnější akce svého druhu v republice a je spojena s několika modelářskými soutěžemi. Kromě stovek mistrovských výtvorů budou na místě také prodejní expozice modelářských firem, takže kdo zatouží nějaký model sám vlastnoručně vyrobit, najde na Beskyd Model Kit Show vše potřebné. Akce bude probíhat od 9 do 16:30 hodin, bližší informace naleznete na webu www.kitshow.cz.

 

Jan Macek bude na domácí dráze hájit vedoucí pozici v Přeboru. Už 8. května se pojede letošní první plochá dráha v Kopřivnici. Na start se postaví jezdci Přeboru České republiky, včele s vedoucím jezdcem tohoto šampionátu, kopřivnickým Janem Mackem. Mimo Honzy Macka budou hájit naše barvy ještě Radek Bambuch a Miroslav Vítek. Chybět by neměl momentální největší český talent Adam Bubba Bednář, Daniel Klíma, Hynek Štichauer, Matouš Kameník, Jan Jeníček, Jarda Vaníček, Jarda Petráka a mnoho dalších. Závod startuje ve 14 hodin slavnostním nástupem. Vstupné na závod bude 150,- Kč, děti do 15 let a 150 cm zdarma. Letos náš klub slaví 70 let od prvního závodu v Kopřivnici a založení klubu. V našem Fan Shop stánku najdou fanoušci našeho klubu novou kolekci triček, ať už jubilejních nebo klasických. Více informací k závodu najdou fanoušci na našem webu (www.plochadraha-koprivnice.org), Facebooku a Instagramu.

V Lašském muzeu chystáme koncert hudební formace July & Friends. Bude se konat 17. 5. 2024 v 19 hodin. July & Friends tvoří tři muzikanti, kteří se potkali během svého působení ve skupině July Morning. Při společném jamování oblíbených songů v brněnských klubech vznikla myšlenka podělit se o radost z hraní a zpívání i s dalšími posluchači. Jejich hudba odráží uvolněný pohled na život a sestává z originálních interpretací skladeb oblíbených autorů i z vlastní tvorby. Pro představu o jejich hudebním stylu jmenujme oblíbené interprety: Sticky Fingers, Lime Cordiale, Bare Jams, Kylea nebo Iay Terry. Výslednicí těchto a dalších jevů je neodolatelná autorská tvorba a neotřelé aranže, které vás nenechají chladnými. Na kopřivnického koncertu uslyšíte zpěváky Jan Habloviče a Martina Pospíšila. Martin hraje také na kytaru. Na piano se přidá i Ondřej Kučera.

 

Na zápisy do prvních tříd letos dorazilo celkově 335 dětí, přičemž celkových odkladů je z toho nahlášených 83. Do základní školy 17. listopadu dorazilo opět nejvíce dětí, celkově dokonce 90. Z toho bylo prozatím avizováno 25 žádostí o odklad. Rodiče zde měli možnost vyplnit žádost online nebo přímo na místě. Představivost, orientace v prostoru nebo poznání základních barviček či geometrických tvarů. To vše by prvňáček měl umět, případně dostane doporučení, na čem musí zabrat. Na základní škole 17. listopadu měli rodiče možnost přihlásit své dítě do třídy světa vzdělání.

 

Na základní škole Floriana Bayera přivítali 17. dubna pořádný kus exotiky. V rámci projektu „Společně to zvládneme římská IV“ byl realizován environmentální vzdělávací zážitkový program „Seznamte se s papoušky“. S nimi do školy zavítala ze Slovenska společnost ARAKOVO. Lektorky přivezly přes 10 krásných exotických papoušků jako například ary a mezi nimi i nejvzácnější aru hyacintovou, dále druhy zoborožců a kakadu, tedy papoušky, se kterými žáci nemají možnost se jinde setkat a někteří z nich již dokonce patří mezi celosvětově ohrožené druhy. V netradičním programu environmentální výchovy byli žáci odborně seznámeni s jednotlivými druhy, s životem těchto papoušků, s jejich osobností a povahou, s potravou i péčí o ně. Společnost ARAKOVO má expozici v Bojnicích, kdo by měl o podobný zážitek zájem, může zde navštívit až 108 papoušků.

 

Kampaň „Dejme dětem rodinu“ zavítá v pondělí 14. května do kulturního domu v Kopřivnici. Přednáška Renaty Skarkové a Martiny Plačkové o pěstounství nabídne zážitky a příběhy ze života pěstounských rodin. Pro děti je totiž důležité, aby byly vychovávány v rodině, nahlédnete do systému odborného posuzování žadatelů o pěstounskou péči v našem kraji. Součástí přednášky bude i diskuse. Akce je pořádána ve spolupráci s městem Kopřivnice a Moravskoslezským krajem. Vstup je volný.

 

SPEED MARATHON V MS KRAJI. Nepřiměřená rychlost je jedna z priorit dopravní policie. V pátek se zapojili také moravskoslezští policisté do celoevropské dopravně bezpečnostní akce SPEED MARATHON. Jedná se o jednu z forem prevence v rámci zajištění bezpečnosti v silničním provozu. Moravskoslezští dopravní policisté zkontrolovali v pátek v rámci této akce téměř 500 vozidel. Zjistili 234 dopravních přestupků v úhrnu pokut za 400 000 korun. 129 řidičů překročilo rychlost v obci a 64 mimo obec. 12 řidičů telefonovalo, 2 požili alkoholické nápoje. Rekordman projížděl obcí Ludgeřovice rychlostí 119 km/h.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice