29. 5. 2023

BLÍŽÍ SE UKONČENÍ VYSÍLÁNÍ CT V SD.  Přechod kanálů na HD vysílání je postupný proces trvající delší dobu a dotkne se všech programových nabídek.  Tyto kanály není možné sledovat na starších typech televizorů, které neumí přijímat HD vysílání a také na nejstarších typech SET-TOP-BOXů. Ukončení vysílání programů české televize v SD verzi proběhne 31. května 2023.

 

Malí a střední producenti a farmáři se mohou ucházet o značku Regionální potravina, která je zárukou kvality, čerstvosti a poctivosti. Ocenění uděluje Ministerstvo zemědělství nejkvalitnějším výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Odstartoval už 14. ročník soutěže.

Do soutěže Regionální potravina se do konce června mohou hlásit malí a střední výrobci potravin, tedy firmy s maximálně 250 zaměstnanci. Soutěže se nejčastěji účastní mikropodniky do 10 zaměstnanců (56 %) a malé podniky s počtem do 50 zaměstnanců (29 %), pouze v 15 % se jedná o společnosti, které zaměstnávají 51-250 zaměstnanců.

 

Na Větřkovické přehradě letos vznikne molo. Úpravy Větřkovické přehrady pokračují i letos! Po vylepšení pláže, instalaci převlékáren a vybudování dětského hřiště se rekreanti dočkají i slibovaného mola. Molo respektující velikost nádrže a kolísání vodní hladiny se na přehradě objeví v červenci. Celou stavbu zaplatí Moravskoslezský kraj.

Dohoda o vybudování mola financovaného Moravskoslezským krajem vznikla již vloni v létě, počítalo se však s podobně velkou stavbou jako například na Slezské Hartě: „Větřkovická přehrada není tak velká a domníváme se, že původně navržené molo s nadstřešenými posezeními bylo pro zdejší podmínky megalomanské a narušilo by malebný ráz přehrady. Navíc zde dochází k velkému kolísání hladiny a část mola si tak občas sedne na dno, s čímž se konstrukce také musí umět vyrovnat. Z těchto důvodů jsme návrh upravili,“ uvedl městský architekt Jan Kraut. Molo bude tvořeno 17metrovým pontonem z dřevěných palubek a zakončeno kruhovou plochou o průměru 3,7 metru s tříramennou lavicí pro posezení. Změny původního návrhu ovlivnily termín realizace, neboť se musely projednat jak s poskytovatelem dotace, tak s vlastníkem nádrže – tedy s Moravskoslezským krajem a společností Tatra Trucks. „Minulý týden jsme podepsali smlouvu a dodavatel již na molu pracuje. Samotná instalace na přehradě potrvá zhruba dva dny, takže rekreační sezonu to příliš nenaruší. Mrzí nás, že instalaci nestihneme ještě před začátkem prázdnin, ale díky úpravám projektu budeme mít krásné molo na míru, které bude uživatelsky mnohem praktičtější,“ uvedl Adam Ondrašík z odboru majetku města. Náklady na vybudování mola činí 1,2 milionu korun. Celou tuto částku pokryje 1,5milionová dotace Moravskoslezského kraje, kterou má již město na účtu. O využití zbývajících prostředků, například na doplnění mobiliáře v okolí přehrady, bude město s krajem jednat.

 

Školky nabídnou 58 míst navíc. Od nového školního roku budou v Kopřivnici fungovat přípravné třídy na třech základních školách. Díky jejich zřízení se v mateřských školách uvolní minimálně 34 míst. Dalších 24 dětí bude dodatečně umístěno do nového oddělení MŠ Polárka. Celkem tedy nabídnou kopřivnické školky 58 míst navíc.

Rada města tento týden schválila zřízení dvou nových přípravných tříd, a to na ZŠ Emila Zátopka a na ZŠ 17. listopadu. Výuka v tzv. přípravce bude pokračovat také na ZŠ dr. Milady Horákové, kde tento typ vzdělávání funguje již několik let. „Vzhledem k tomu, že v posledních letech roste počet odkladů školní docházky, rozhodli jsme se podpořit vznik přípravných tříd, které jsou ideálním mezistupněm mezi mateřskou a základní školou. Proto jsme začali jednat s řediteli škol a realizovali jsme informační kampaň pro rodiče V tuto chvíli máme přihlášeno 34 předškoláků, ale tento počet ještě může narůst. Je to dobrá zpráva i pro rodiče menších dětí, neboť se tím uvolnilo 34 míst v místních školkách, kde by jinak děti s odklady zůstaly ještě rok,“ uvedl místostarosta David Monsport. Vznik přípravky byl předjednán rovněž na ZŠ Alšově, kde však byl zájem rodičů nedostatečný. Provoz přípravných tříd bude financovat Moravskoslezský kraj, potřebné vybavení zaplatí město.  K zápisu do mateřských škol letos přišlo 274 dětí, v následujících dnech dostane zprávu o přijetí 210 z nich. „Naší snahou je umístit do školek všechny děti, které v srpnu dosáhnou věku tří let. Mladší děti dostanou školku pouze pokud zůstanou volná místa. V tuto chvíli však ještě nejsou všechna řízení o zápisech ukončena, takže čísla nejsou konečná,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a sportu Břetislav Orlík. Další možnost dostat se do mateřských škol budou mít kopřivnické děti po vybudování nového oddělení MŠ Polárka: „Již za pár dní bude zahájena rekonstrukce MŠ Polárka při ZŠ 17. listopadu, kde bude od září fungovat zcela nové oddělení pro 24 dětí. Zápis bude probíhat dodatečně, až po kolaudaci stavby,“ doplnil Břetislav Orlík s tím, že úpravy školky jsou financovány z dvoumilionového daru od společnosti Tawesco.

 

Město Kopřivnice chystá další společný nákup energií formou elektronické aukce. Domácnosti i podnikatelé tak mohou ušetřit peníze za dodávky elektřiny a plynu. Kontaktní místo, kde se mohou zájemci informovat či přihlásit, je zřízeno do 31. května ve vestibulu kopřivnické radnice. Otevřeno bude každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin. Přihlášení do akce je možné rovněž elektronicky. Bližší informace najdete na webu města.  

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice