29. 8. 2018

Zřejmě už jen posledních pár dnů bude Slovenská strela nevšední dominantou centra Kopřivnice. Poslední srpnový den by měla své stání před budovou Technického muzea Tatry opustit a vydat se na cestu do Hranic na Moravě, kde ji čeká dvouletá omlazovací kúra. Následně by se do města svého vzniku měla vrátit, ne však na dosavadní místo. Od poloviny roku 2020 by měla stát ve vlastním proskleném výstavním depozitáři u nového Muzea automobilů Tatra, které má vzniknout z hal bývalé slévárny poblíž kopřivnického nádraží. K restaurování železničního unikátu, po kterém odborná i laická veřejnost už roky volala, dojde díky bezmála osmdesátimilionové dotaci, kterou Tatře Trucks letos v polovině ledna přiznalo ministerstvo pro místní rozvoj. Projekt rekonstrukce vlaku Tatra T68, zvaného též Slovenská strela, který je od roku 2010 národní kulturní památkou, má včetně stavby depozitáře stát 118 milionů, bezmála 40 milionů tak k dotačním penězům bude muset přidat Tatra Trucks, která je majitelem Strely.

 

V pátek 31. 8. v 7 hodin ráno bude uzavřena ulice Záhumenní od kruhového objezdu na ulici Obránců míru po odbočku do ulice Na Drahách. V 8 hodin se očekává příjezd přepravního speciálu kolejových vozidel ve složeném stavu. Poté proběhne jeho technická příprava a nastavení na potřebnou délku k přepravě vlakové jednotky. Mezi 10. a 12. hodinou bude probíhat nakládka a upevnění Slovenské strely na přepravní speciál. Přibližně mezi 12. a 13. hodinou se předpokládá výjezd tahače specializované společnosti Nosreti od Technického muzea Tatra a odjezd z Kopřivnice.

Po celou tuto dobu bude zmiňovaný úsek silnice uzavřen pro běžnou dopravu a řidiči budou muset využít vyznačených objížděk. Provoz na Záhumenní ulici bude plně obnoven ihned po odjezdu nezvyklého nadměrného nákladu. Mezi 14. a 15. hodinou je předpokládán příjezd do ČMŽO Hranice na Moravě, kde následně proběhne vykládka vlakové soupravy.

 

 

Závěrečná akce prázdninového projektu „Někdo ven?“ určený dětem a mladým lidem – to bude Super den u vody, s námi se v létě nenudíte – na přehradě Olešná ve čtvrtek 30. 8. 2018.

 

Mezinárodní Tatra ¨Veteran rallye letos startuje v pátek 31. 8. 2018.

 

Na hukvaldském koupališti chytají Zakončení prázdnin pro malé i velké v pátek 31. 8. 2018, chystá se tu vystoupení známého ilustrátora dětských knížek Adolfa Dudka.

 

LETNÍ KINO v Amfiteátru pod Starou věží zve na westernovou komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera v pátek 31. 8. 2018 – od 20:30.

 

Objekt kopřivnického supermarketu Lidl se má po patnácti letech provozu dočkat zásadní modernizace, potvrdilo to bez dalších podrobností ústředí společnosti Lidl v České republice. „V tuto chvíli zajišťujeme všechna potřebná povolení, proto nemůžeme poskytnout další informace,“ uvedla Zuzana Holá, tisková mluvčí Lidlu s tím, že až bude mít společnost všechna potřebná povolení k dispozici, bude o svých záměrech své kopřivnické zákazníky podrobněji informovat. O tom, v jakém rozsahu bude zvažovaná modernizace zdejšího Lidlu, je tak zatím možné pouze spekulovat. Podle zkušeností z jiných míst České republiky přicházejí pravděpodobně v úvahu dvě možné varianty. Tou první je demolice stávajícího objektu a jeho nahrazení zcela novým typem prodejny, který má zvenku i uvnitř působit luxusněji, má výrazně širší uličky, prostornější odkládací prostor za pokladnami. Parkoviště před prodejnou má nabízet širší stání pro auta než konkurence. Součástí nového typu prodejny, kterou Lidl poprvé představil před dvěma lety v Berouně, jsou i toalety pro zákazníky včetně přebalovacího pultu a výrazně rozšířené zázemí pro zaměstnance. Druhou možností je pak „remodeling“ stávající prodejny, která by tak dostala některé prvky prodejny nové generace jen menší úpravou interiéru.

 

Lašská běžecká liga pokračovala 18. srpna pátým závodem. Tím byl 20. ročník Běhu oborou, který odstartoval od KD Mniší v 10 hodin dopoledne. S náročnou desetikilometrovou tratí se při vysokých teplotách odhodlalo poprat 60 běžců. Chvíli po nich se na kratší trat vydali mladí atleti. Mezi nimi obsadila z kopřivnického klubu druhé místo Nikola Chovanečková a třetí místo Šárka Jardníčková. Nechyběl také závod nejmenších dětí, kde těm nejmladším museli do cíle trochu pomáhat i rodiče. Za svou snahu si nakonec všichni zasloužili odměnu. Hlavní závod patří svým profilem k těm náročnějším. Hned po startu desetikilometrové trasy čeká běžce prudké stoupání směrem k hukvaldské oboře a následně zvlněný charakter trati k obrátce u sochy lišky Bystroušky. Podle očekávání do cíle jako první doběhl kopřivnický atlet Jakub Ambros v čase 35 minuta 10 vteřin. S 23 vteřinovou ztrátou doběhl druhý Aleš Miko a více než půl minuty za vítězem doběhl Vlastimil Lysák, který si převzal bronzovou medaili. V kategorii žen zvítězila Magdaléna Drastichová z Ostravy. Jen pouhé čtyři vteřiny za ní doběhla domácí atletka Darina Krausová, která zvítězila v kategorii žen nad 35 let. Z dalších domácích běžců se na bedně umístil Alexandr Neuwirt, který vyhrál kategorii 60+ a Kateřina Polášková z pomalých šípů skončila třetí mezi ženami. Jiří Bednařík se svým týmem uspořádal běh po dvacáté a dle jejich slov naposledy – plánují tak pořadatelské žezlo předat dále, proto nyní není jisté, zda další ročník běhu oborou bude. Jisté nyní je, že dalším závodem letošní Lašské běžecké ligy je 28. září běh novojičínským parkem a 13. října je na programu Rybský trhák. Desátý ročník běhu kolem koupaliště ukončí v listopadu 25. ročník běžecké soutěže, kterou pořádá místní atletický klub.

 

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek zve na výstavy. Letošní léto je ve znamení výstav z bohatých sbírkových fondů muzea. Výstava Srpen 1968 představuje nově určené fotografie z fotoarchivu muzea. Výstava Historie hudebních automatů rozehrává výstavní síně zámku melodiemi flašinetů, orchestrionů i gramofonů. Maminky a holčičky si přijdou na své ve výstavě Kočárky aneb kdo se nevozil, jako by nebyl. V zámeckém glorietu, který je součástí Zámeckého okruhu můžete navštívit připomínku výstavy 1918 – 100. výročí založení Československé republiky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice