30. 3. 2016

 

Upozorňujeme občany, že z důvodu komplexního čistění místních komunikací bude dle harmonogramu dočasně zakázáno stání motorových vozidel na označených ulicích a parkovištích. Vozidla nerespektující zákazové dopravní značení budou odtažena.

Dne 31. března – ulice Kpt. Nálepky, Dukelská, 1. dubna – ulice Krátká, Lidická,

 

Krevní centrum Ostrava se snaží získat dárce plazmy. Dárcovství krve je mezi lidmi rozšířené. To ale neplatí u krevní plazmy. Pro mnoho lidí je stále její darování velkou neznámou. Přitom asi nejzásadnější rozdíl je pro dárce doba strávená na křesle. Zatímco krev lze darovat pouze 4 krát ročně, plazmu i 30 krát. Maximální množství je 25 litrů za rok. Ostravské krevní centrum už kvůli plazmy otevřelo i pobočku v nákupním centru Shopping Park.

 

Kopřivnická radnice v nejbližší době pořídí další, v pořadí již šestý přenosný radar. Důvodem je snaha zklidnit dopravu a zvýšení bezpečnosti na průtahových komunikacích ve městě. Některé radary mají stabilní umístění, jako například na ulici Francouzské či Záhumenní, další budou přenosné. V nedávné době byl radar na ulici Čs. armády na příjezdu od Lubiny, nyní bude umístěn na ulici Komenského a na ulici Štramberskou. „Na obou ulicích si lidé stěžují na rychle jezdící auta a obávají se o bezpečnost svou a především svých dětí. Na Štramberské chceme vědět, jak rychle jezdí auta před rekonstrukcí a jak rychle budou jezdit po jejím dokončení,“ podotkl místostarosta s tím, že cílem radnice je zklidnit dopravu především na ulicích Záhumenní, Čs. armády i Štramberské.

 

S jarním čištěním komunikací dojde k dlouho slibované změně v organizaci dopravy a parkování na sídlišti Korej, která už měla být realizována dřív. Důvodem odkladu bylo čekání na finální úpravu povrchů komunikací po pokládce nového horkovodního potrubí a opravy některých úseků komunikací, které byly dokončeny vloni koncem října. V průběhu února byly na sídlišti, ohraničeném ulicemi Záhumenní, Obránců míru a K Očnímu, instalovány dopravní značky informující o zavedení zóny omezující maximální povolenou rychlost na 30 km/hod., do které byl zakázán vjezd nákladních automobilů mimo vozidla dopravní obsluhy. Při plošném čištění dojde k úpravě vodorovného dopravního značení, k doplnění nebo úpravám dopravních značek, která vyznačí místa, na nichž se může parkovat, nebo která to zakážou.

 

Koalice na kopřivnické radnici formálně neexistuje. V pondělí 21. března od koaliční smlouvy uzavřené na konci listopadu 2014 oficiálně odstoupili zastupitelé Sdružení nezávislých kandidátů Dagmar Rysová a René Lakomý. Starosta města Miroslav Kopečný potvrdil, že jednání o nové koaliční spolupráci byla zahájena na začátku minulého týdne. Podle nového 1. místostarosty Lumíra Pospěcha je nutné situaci především zklidnit. Podle jeho slov by pokračovala dosavadní spolupráce ODS, KDU-ČSL, PRO Sport a Zdraví, Pirátů a Změny pro Kopřivnici a Nezávislých, s těmito pěti subjekty dosavadní koalice by pak místo SNK měli spolupracovat aktuálně nezařazení zastupitelé zvolení za ANO 2011. Probíhající jednání potvrdil i Ladislav Myšák, který je nově členem rady a je jedním ze tří nezařazených zastupitelů zvolených za ANO 2011.

 

Další Inovační Oskar dostal zelenou. Úspěšná soutěž Inovační firma Moravskoslezského kraje bude letos vyhlášena už počtvrté. Soutěž o pomyslného Inovačního Oskara je letos určena nejen firmám, ale také školám. Do hlasování se opět může zapojit také veřejnost. Soutěž propaguje konkrétní firmy v našem kraji a zviditelňuje jejich produkty a služby. Soutěž odstartovala 24. března 2016, uzávěrka příjmu přihlášek pro školy je stanovena na 30. 6. 2016, pro firmy to bude 9. 9. 2016. Podrobné informace o soutěži, včetně podmínek účasti a přihlašovacího formuláře, zájemci najdou na webových stránkách Regionální inovační strategie inovacnifirma.rismsk.cz. V termínu od 12. září do 4. října zde bude možné hlasovat pro firmu, která získá Inovačního Oskara veřejnosti. Soutěž je rozdělena do dvou částí: Nejlepší inovační firma kraje (kategorie malý, střední podnik a velký podnik) a Junior inovátor (kategorie základní školy a střední a vysoké školy). Vítězná firma z každé kategorie získá 50 tisíc korun, firmy na druhém a třetím místě si rozdělí 30 a 10 tisíc korun. Nejlepší projekty škol v soutěži Junior inovátor získají věcné ceny. Loňské vítězství v soutěži Inovační firma Moravskoslezského kraje získala společnost LumiTRIX z Kopřivnice s ojedinělým videomappingovým projektorem pro venkovní použití.

 

Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu. Ekologové přijímají nominace na Ropáka už po čtyřiadvacáté. Děti Země vyhlašují 24. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 21. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do pátku 8. dubna 2016 na jejich adresu či na jejich e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na stránce https://www.detizeme.cz/ropak.Vítězem ankety Zelená perla 2014 se stal prezident ČR Miloš Zeman, který v článku ze dne 17. 5. 2014 prohlásil: „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly.“

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice