31. 8. 2016

 

Náčelník Generálního štábu Armády ČR, armádní generál Josef Bečvář, navštívil v doprovodu dalších funkcionářů Ministerstva obrany České republiky a Armády ČR ve středu 31. srpna 2016 kopřivnickou automobilku TATRA TRUCKS a zbrojovku TATRA DEFENCE VEHICLE. Armádní generál uvedl: „Současné konflikty ukazují důležitost domácího obranného průmyslu, protože v krizových situacích nelze plně spoléhat na dodávky ze zahraničí. Podvozky Tatra slouží v armádě spolehlivě již od 1. republiky a dnešní návštěva v Tatře mě přesvědčila, že tomu tak bude i do budoucna.“

 

Tři dny bude areál muzea Fojtství a Základní školy Alšovy v Kopřivnici patřit včelařům. Od čtvrtku 1. září do soboty 3. září se na obou místech uskuteční další ročník Festivalu medu a písničky. Netradiční festival, podobně jako v předchozích ročnících, nabídne široké veřejnosti možnost blíže poznat včelařské řemeslo, seznámit se s včelařskou terminologií, pomůckami potřebnými při práci, ochutnat včelí produkty a při tom všem se dobře pobavit. „Akce o délce tří dnů poskytuje spoustu času a prostoru na to, aby si každá věková skupina v jeho programové nabídce našla něco, co by ji zaujalo,“ uvádějí pořadatelé Festivalu medu a písničky z Českého svazu včelařů v Kopřivnici.

Program nabídne několik odborných přednášek, kurz určený nejen začínajícím včelařům, včelařské soutěže či jarmark, na kterém lidé uvidí kromě práce milovníků včel také výrobky perníkářů, kovářů, svíčkářů a mnoho dalšího. V pátek a sobotu se navíc uskuteční třetí ročník soutěže o nejlepší med, medovinu a guláš. „Každý den festivalu jsme zaměřili na něco jiného. Zatímco čtvrtek bude dnem medoviny, vína a burčáku, pátek bude patřit perníku a guláši. Poslední den bude zasvěcený medu a farmářským trhům,“ prozradili organizátoři.

V loňském roce Festival medu a písničky zaznamenal nebývalou účast. Zájem veřejnosti vzbudil mimo jiné také doprovodný hudební program, který do Kopřivnice přivedl kapelu Buty. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit nejen na vystoupení místních kapel či umělců, ale zejména na koncert skupiny Fleret nebo známé české zpěvačky Lenky Filipové. Vstup na akci je zdarma.

 

Sedm desítek naleštěných veteránů bude o víkendu k vidění ve svém rodném městě. Do Kopřivnice v sobotu 3. září zamíří 47. ročník Mezinárodní Tatra Veterán Rallye Beskydy 2016. V letošním roce milovníci tatrovek spanilou jízdou, která odstartuje tradičně na Prostřední Bečvě a cíl bude mít v Kopřivnici, oslaví hned několik výročí spojených s kopřivnickou automobilkou. Krásných 85 let slaví Tatra 57, 60 let Tatra 603 a již tři desítky let se Tatra účastní Dakaru. Zmíněná výročí se rozhodlo oslavit několik desítek nadšených veteranistů. „Počítáme s tím, že účast na rallye bude podobná jako v loňském roce, tedy okolo sedmdesáti posádek,“ uvedla za organizátory akce Alena Čipová. V Kopřivnici se historické automobily objeví okolo 11 hodin dopoledne. Parkovat budou na pěší zóně před kopřivnickým kulturním domem. Na stejném místě se odehraje také křest nové dětské knihy o tatrovkách. Odjezd účastníků Mezinárodní Tatra Veterán Rallye Beskydy 2016, která je zároveň Memoriálem Josefa Veřmiřovského, je naplánován na 13:30 hodin.

 

Posádka ZZS MSK zasahovala 26. 8. v Kopřivnici po pádu z výšky. Informaci přijalo zdravotnické operační středisko krátce před dvanáctou hodinou. Dívka ve věku sedmi let spadla při prolézání provazové průlezky z výšky asi jednoho metru. Na místo vyjela zdravotnická posádka z Nového Jičína a současně vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Po ošetření lékařem LZS a fixaci těla do vakuové matrace byla zraněná dívka pozemní posádkou převezena do nemocnice v Novém Jičíně s podezřením na zhmoždění dolní části zad.

 

Následující měsíce v Lašském muzeu budou opět ve znamení výtvarného umění a to zejména fotografie a grafiky. Letos, v roce dvojitého sudkovského výročí (120 let od narození a 40 let od úmrtí) bude celý neoficiální cyklus zakončen společnou výstavou Václava Sivka a Josefa Sudka. Sivkovi a Josef Sudek byli totiž dobrými přáteli, navíc existuje i významné spojení mezi Sudkem, Sivkem a beskydským regionem. Oba zde často pobývali, ve Frenštátě uvedli v roce 1961 společnou výstavu, Sivko rovněž spolupracoval na grafické úpravě Sudkovy knihy, Janáčkovy Hukvaldy z roku 1971. Lašské muzeum nabízí od 8. září do 4. prosince 2016 grafiky Václava Sivka a fotografie Josefa Sudka. Výstavu zahajuje 8. září v 17 hodin. Hostem bude syn Václava Sivka Pavel.

 

Moravskoslezský kraj vyčlení ze svého rozpočtu dotaci ve výši 750 tisíc korun na pořízení a instalaci kamerových systémů na třech exponovaných železničních přejezdech v Moravskoslezském kraji. Kamerové systémy fungují v regionu na železničních přejezdech ve Studénce, Suchdolu nad Odrou, Dolní Lutyni a karvinských Loukách. Tento systém sice sám o sobě bezpečnost na přejezdu nezvýší, nicméně informace o monitoringu přejezdu působí na řidiče jako preventivní prvek a záznam lze dále využít při projednávání a dokazování porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Monitorované přejezdy jsou označeny tabulkou s upozorněním na kamerový systém, což už samo o sobě může odradit řidiče od riskantního chování. Aktuální situaci z kamer pak monitoruje policie prostřednictvím kapacitního WiFi vysílače. Další železniční přejezdy, kde je vhodná instalaci kamerového systému, jsou v Jistebníku, Polance nad Odrou a Vendryni.

 

Vítězem Memoriálu Jiřího Rašky ve skocích na lyžích se stal český reprezentant Lukáš Hlava. V pátek ve Frenštátu pod Radhoštěm zvítězil a teď přidal druhé místo za polským skokanem Aleksanderem Zniszczolem, který se díky prvenství dostal do čela Kontinentálního poháru. O vítězi pátého ročníku Raškova memoriálu poprvé rozhodoval součet výsledků obou závodů. V konkurenci 53 skokanů ze 13 zemí se radoval Hlava, který navázal na triumf z prvního ročníku. V hodnocení Raškova memoriálu za Hlavou skončili Zniszczol a Ital Sebastian Colloredo.

 

Český rozhlas Ostrava zveřejní recept na Ostravskou rozhlasovou rodinku. Český rozhlas Ostrava připravil pro své posluchače nový kontaktní pořad s názvem Ostravská rozhlasová rodinka. Premiérový díl posluchači uslyší ve čtvrtek 1. září od 17:00 hodin. Písničkové přání, vzkazy i něco navíc – to bude Ostravská rozhlasová rodinka.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice