26. 6. 2020

Úklid koryta Kopřivničky od hřbitova k jejímu prameni v sobotu 27. června.

 

Stěhování Czech POINTu. V souvislosti s optimalizací poskytovaných služeb a zvyšováním komfortu klientů bude od pondělí 29. 6. 2020 přestěhováno pracoviště Czech POINTu z 1. do 4. nadzemního podlaží. Provoz služeb Czech POINTu bude zachován i po dobu stěhování bez omezení.

 

Informace – výluka vlaky. Ve dnech 25., 26. a 30. 6. v době od 8:30 do 14.10 hodin proběhne v úseku Příbor – Studénka na trati 325 Veřovice – Studénka výluka. Po tuto dobu budou všechny vlaky ve vyloučeném úseku nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. Dne 30. 6. je náhradní autobusová doprava zavedena i v úseku Studénka – Mošnov, Ostrava Airport. Vlaky mohou navýšit zpoždění o 5 až 15 minut.

 

Pátek 26. června ve 22 hodin LETNÍ KINO: komedie ČR Přes prsty (Komunitní centrum Vlčovjan).

 

Do konce června nabízí kopřivnické technické muzeum ještě ve dvou termínech mimořádné prohlídky vítězného kamionu z Rallye Paříž Dakar roku 1988, který je již 30 let ve sbírce našeho muzea. Skupinky do deseti lidí se mohou dopoledne i odpoledne těšit až na hodinový program věnovaný výhradně tatře 815.

Oživení prohlídky o speciální výklad zaujal a podobné akce by dle slov organizátorů mohly v budoucnu následovat. Aktuální prohlídku závodního kamionu mohou zájemci objednat ve dnech 25. a 30. června buď dopoledne nebo odpoledne prostřednictvím emailu pruvodce-tm@tatramuseum.cz

 

Víkendové deště potrápily několik měst a obcí v naší zemi a rozvodnily tuzemské řeky, včetně místní Lubiny. Na začátku týdne se situace začala pomalu uklidňovat, v našem městě a místních částech se žádná z řek nevylila z břehů a dosáhla maximálně druhého stupně povodňové aktivity. Nejrizikovější  událost byla zaznamenána v Lubině, kde se vlivem vytrvalého deště a především vody, stékající z polí, sesunul podmáčený svah. Osm stromů ležících  na střeše domu a podemletý sloup elektrického vedení. Taková byla konečná bilance sesuvu svahu na levé straně  cesty, vedoucí  od hasičské zbrojnice k odbočce na  větřkovickou přehradu. Kritickou událost hasičům ohlásili obyvatele rodinného domu naproti svahu, když na něj spadla obrovská lípa, pár minut po sedmé hodině ráno. Pak již jen bezmocně přihlíželi, jak se vyvrací další a další stromy a ničí střechu. Po příjezdu hasiči zabezpečili místo zásahu a evakuovali obyvatele dvou domů. Stále docházelo k sesuvům půdy, proto byl na místo přivolán statik, situaci monitorovala policie. U sesuvu zasahovaly  4 hasičské týmy. Kvůli nestabilitě terénu nebylo možné provést odstranění stromů, proto byla komunikace uzavřena. Až v pondělí, kdy došlo ke zmírnění srážek, začali hasiči s ořezem větví a byl opraven el. sloup.

 

Kopřivničtí hasiči v průběhu záplav asistovali u 8 událostí, především u čerpání vody ze sklepů  rodinných domů, ve Vlčovicích bylo potřeba odstranit z řeky vzpříčenou kládu.  Hladina Lubiny se začala zvyšovat od pátku 19. června ,  na chvíli dosáhla 1. stupně povodňové aktivity, až k druhému stupni se dostala v průběhu neděle a od podvečera začala postupně klesat. Stav bdělosti skončil až v pondělí 22. června. Potok Kopřivnička se udržel v korytě. Z břehů se v pátek 19. 6. vylila SEDLNIČKA  v Závišicích a silnice musela být krátkodobě uzavřena.

 

Lašské muzeum vloni zahájilo cyklus výstav, které si kladou za cíl mapovat cesty těch, kteří ve své tvorbě jdou ve stopách Zdeňka Buriana. Minulý rok o prázdninách se tu představily pravěké ilustrace malířky Barbory Kyškové. Letos by rádi tematicky navázali, tentokrát dvojící brněnských autorů Vladimírem Rimbalou a Miloslavem Muškátem. Oba dva se k Burianovi hlásí jako ke svému vzoru. A stejně jako Burian se i oni věnují především přírodovědeckým a paleontologickým rekonstrukcím. V neposlední řadě patří Vlado i Míla k vyhledávaným českým ilustrátorům knih s nejen přírodovědnou, ale i dobrodružnou tematikou. Jejich výstavu je nazvána  Život v přírodě – kdysi i nyní. A jak název napovídá, seznámíte se na ní s okruhem prací, které se věnují jak paleoartu, tak přírodovědeckým rekonstrukcím současného světa. Výstavu začíná v sobotu 27. června 2020 v 17 hodin v Lašském muzeu v Kopřivnici.

 

Sbírka brýlí v Kopřivnici do 30. 6. 2020, Půjčovna Městské knihovny Kopřivnice. Máte doma nepotřebné staré dioptrické, nedioptrické či snad sluneční dětské nebo dospělé brýle a pouzdra na brýle? Darujte je těm, kteří je opravdu potřebují ale nemohou si je dovolit! Vámi darované brýle pomohou lidem až v daleké Africe či Asii. Přinést je můžete do půjčovny naší knihovny nebo na informace Městského úřadu. Po ukončení sbírky brýle pocestují na sběrná místa, poté do italského Turína , kde proběhne třídění a úpravy, následně do Afriky či Asie. Tan dobrovolníci provedou měření zraku u potřebných a předají brýle do užívání.

 

OTEVÍRACÍ DOBA zahrad MŠ od 17. června do 31. srpna 2020: 

Zahrady jsou otevřeny po ukončení provozu mateřských škol a za příznivého počasí. Ve dnech státních svátků budou zahrady pro veřejnost uzavřeny.

16.00 – 19.00

Pondělí 

MŠ Lubina + MŠ ul. Francouzská + MŠ, ul. Pionýrská

Úterý:

MŠ Jeřabinka, ul. Z. Buriana + MŠ, ul. Krátká 

Středa:

MŠ, ul. Pionýrská + MŠ Mniší + MŠ, ul. I. Šustaly

Čtvrtek: 

MŠ, ul. Krátká + MŠ ul. Francouzská

Pátek: 

MŠ, ul. I. Šustaly + MŠ Jeřabinka, ul. Z. Buriana

V období červen až srpen 2020 bude zahrada při MŠ na České ulici UZAVŘENA z důvodu oprav mateřské školy. 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice