4. 12. 2017

 

Upozornění pro občany: letos a ani příští rok se na městské plantáži nebudou prodávat vánoční stromky.

 

Spolek Katolická beseda a farnost Kopřivnice zvou na přednášku HIMALÁJE s otcem Darekem 4. prosince 2017 od 18 hodin v Katolickém domě v Kopřivnici, o výpravě na Mont Everest.

 

Soutěž KTK o 4 vánoční stromy – KAVKAZSKÉ JEDLE. Otázka: do jaké výšky uroste kavkazská jedle u nás v Evropě?

  1. a) 40 metrů
  2. b) 30 metrů
  3. c) 15 metrů

Výherci:

  • 1/ Jiří Lojek
  • 2/ Petr Moravčík
  • 3/ Petra Zavadilová
  • 4/ Jana Polášková

Ceny si můžete vyzvednout v budově KTK na ulici Záhumenní č. p. 1152 od 6. prosince 2017. Info:  studio@ktk.cz, 595 179 140.

 

Soutěž KTK o 5 knih Zdeňka Petra – Hudba přítelkyně

Otázka: S kterým příborským skladatelem a lékárníkem se Zdeněk Petr na gymnáziu seznámil. Napovíme, že další rok uplynu 100 let od jeho narození.

  1. a) Václav Pokorný
  2. b) Čestmír Hrnčárek
  3. c) Petr Hrubiš

Odpovědi zasílejte prostřednictvím SMS na telefonní číslo 774 599 474 nebo e-mailem: studio zavináč ktk.cz

Ve tvaru vaše jméno – odpověď A, B, nebo C. Uzávěrka je ve středu 6. 12. 2017 v 10:00.

 

 

Nezaměstnaných v Česku bylo v říjnu nejméně za 20 let. Na Kopřivnicku se i v říjnu udržel stav, kdy nabídka volných míst převyšuje poptávku. V Kopřivnici je k dispozici je celkem 1019 pracovních pozic, ale jen 1010 uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti činí 3,38 %. Nově se na prac. úřadu zaregistrovalo 147 lidí. Na jedno volné místo v rámci čr připadalo ke konci října v průměru 1,3 uchazeče. Míra nezam. v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271.000, nejméně za téměř 20 let. I v Moravskoslezském kraji klesla nezam.na dlouholeté minimum. Přesto je náš kraj stále regionem s nejvyšším podílem nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných v říjnu klesl o 0,3 na 5,6 procenta. Práci na konci měsíce nemělo 49 020 lidí. Na jedno místo čeká 3,4 žádosti. Uchazeči mají na výběr 14 366 míst. Nejnižší nezaměstnanost v kraji je trvale na Novojičínsku (3,1 procenta), práci hledá 3 493 lidí. Pracovních míst je 2 521, v přepočtu tak na 1 pracovní pozici připadne 1,4 žádosti o práci. Podle analytiků nezaměstnanost klesne také v listopadu, obrat přinese až konec sezonních prací na závěr roku.

 

Město Kopřivnice vyzývá zájemce k podání přihlášky na nájem obecního bytu za podmínky přistoupení k dluhu pro širokou veřejnost, na ulici Alšova 1146, byt č. 15 ve 4. nadzemním podlaží, o velikosti 1+3 o celkové ploše 71,55 m2 – 3 pokoje, kuchyň, předsíň, koupelna, WC, balkón, sklep. Minimální nabídka činí 60 000 Kč. Dále město Kopřivnice vyzývá zájemce k podání přihlášky na nájem obecního bytu za podmínky přistoupení k dluhu pro stávající nájemce, na ulici Alšova 1144, 15 ve 4. nadzemním podlaží, o velikosti 1+3 o celkové ploše 74,01 m2 – 3 pokoje, kuchyň, předsíň, koupelna, WC, balkón, sklep. Minimální nabídka činí 40 000 Kč, horní hranice není omezena.

 

Sbírka vršků pro Matúška. Dne 1. 11. 2017 začala sbírka vršků pro Andrejku na zakoupení chodítka. V této věci nás kontaktoval dárce, který Andrejce chodítko zakoupil. Proto došlo ke změně účelově určeného sběru plastových vršků. Matúšek se narodil s poruchou centrálního nervového systému, rozštěpem měkkého podnebí a má dětskou mozkovou obrnu. Důsledkem jsou zejména poruchy hybnosti. Matúšek podstoupil několik operací a rehabilitací, prognóza je však stále nejasná. Z případného výtěžku z nasbíraných vršků bude zaplacena speciální léčba v sanatoriu, která není hrazena zdravotní pojišťovnou, díky níž by Matúšek mohl udělat velké pokroky.

 

Lyžařská sezona se pomalu blíží, někde, zejména v Moravskoslezských Beskydech, si lyžaři za skipasy připlatí. Ke změně cen v nastávající lyžařské sezoně přistoupí určitě na Pustevnách. Avšak nikoliv kvůli tomu, aby zdražovali. „Vzhledem ke stavbám, které tady jsou, tedy Libušín a Stezka v korunách stromů, nemůžeme sjezdovky provozovat. Takže letos budeme mít v provozu pouze čtyřsetmetrovou sjezdovku Lokomotivu,“ uvedl Petr Chrostek, jednatel společnosti Pustevny s. r. o. Tomu také provozovatelé přizpůsobí jízdné na sjezdovce Lokomotiva. Petr Chrostek uvedl, že čtyřhodinový skipas bude stát zřejmě 250 korun, celodenní bude asi o stokorunu dražší.

O žádném zvýšení jízdného neuvažují v HeiParku Tošovice, který si oblíbili kromě návštěvníků nedalekých Oder, Fulneku a okolí také lyžaři například z Ostravska. „Ceny budeme mít stejné jako loni,“ potvrdila manažerka Markéta Uhlárová.

Nemálo lidí z Novojičínska se za lyžováním vydává také na Horní Bečvu, kde je asi nejvyhledávanějším střediskem Rališka kvůli sedačkovému vleku.

Naopak ceny skipasů zvyšuje například lyžařský areál v Bílé, který patří k nejnavštěvovanějším v Moravskoslezských Beskydech. Cena základního celodenního skipasu bude letos o zhruba deset procent vyšší. Jednodenní skipas v hlavní sezoně vyjde dospělého na 530 korun, což je o padesát korun více než loni.

Více peněz vytáhnou z kapsy také lyžaři v nedalekém ski parku Gruň ve Starých Hamrech. „Zkontrolovali jsme si statistiku prodeje loňských skipasů a podle toho jsme cenu spíše upravili, než zdražili, proto je nárůst ceny jen v řádu mála procent. Zdražili jsme asi o necelých pět procent, což, si myslím, je zanedbatelná částka v rámci zprostředkovaných služeb,“ uvedl výkonný ředitel Ski Parku Gruň Kemal Rušitovič s tím, že návštěvníci se mohou ocenit na některé novinky, jako například možnost voskování lyží.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice