14. 6. 2017

Na dva netradiční automaty mohou nově narazit lidé v Nemocnici Nový Jičín. Jedná se konkrétně u špuntomaty a jak název napovídá, za drobný poplatek lidem z přístroje vypadnou špunty do uší. Faktorů, které narušují klid, je na chodbách i pokojích špitálu celá řada: puštěné televize, telefonní hovory pacientů, ruch z chodeb, ale třeba i noční chrápání. Špuntomaty by měly nabídnout pacientům lepší komfort při pobytu v nemocnici. Automaty na praktické špunty do uší, které jsou testované i hygienicky balené, se nacházejí na ortopedicko-traumatologickém oddělení a oddělení chirurgickém. Stačí do něj vhodit dvacetikorunu a vypadne z něj plastové vejce, uvnitř kterého jsou hygienicky zabalené špunty.

 

Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pátek 9. června u vážně ohroženého dítěte na Opavsku. Několik minut po osmnácté hodině přijali pracovníci krajského operačního střediska ZZS tísňové volání na lince 155. Nahlášeno bylo tonutí malého chlapce v obci Kravaře. Roční chlapec byl nalezen rodinou tonoucí v zahradním bazénu. Po vytažení z vody mu základní pomoc poskytovali jeho nejbližší. Stav dítěte se v průběhu zásahu začal zlepšovat a chlapce se následně podařilo přivést k vědomí. Tým letecké záchranné služby následně zajistil jeho transport do ostravské Fakultní nemocnice a předání do další odborné péče na tamním urgentním příjmu. Vzhledem k začínající letní sezóně záchranáři připomínají zásady bezpečnosti při využívání domácích zahradních bazénů i pobytu u vodních toků a ploch. Při pohybu ve vodě je nezbytné dobře zvážit vlastní plavecké schopnosti a vyvarovat se rizikového chování. Malé děti je nezbytné mít pod nepřetržitou vizuální kontrolou, protože i chvilka nepozornosti může vést tragickým následkům.

 

Při pátrací akci objevili policisté v Mankovicích na Novojičínsku lidské ostatky, které pravděpodobně patří 75letému muži z Oder. Ten na konci dubna při povodni nejspíše spadl do rozvodněné řeky Odry a stal se tak zřejmě třetí obětí dubnových povodní na Novojičínsku. Ačkoliv letošní jarní povodně nebyly velikostí nijak dramatické, tragické následky všechny překvapily. Za dva dny na Novojičínsku utonuli tři lidé: šedesátiletá žena na Frenštátsku, senior u Příbora a muž z Oder. Zřejmě všichni se šli podívat na rozvodněné řeky, uklouzli a spadli do vody. Zatímco dvě těla se podařilo objevit brzy, po muži z Oder se doposud pátralo marně. Až před několika dny v řece Odře, v katastru obce Mankovice, přibližně deset až patnáct kilometrů od místa možného pádu seniora do řeky, policisté objevili kosterní ostatky. Předpokládají, že by mohlo jít o hledaného muže. To však lze definitivně říci až na základě výsledků nařízené soudní pitvy.

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina dne 14. června od 8:00 – 12:00 hodin za řekou Lubina ve směru Hájov Větřkovice.

 

ČEZ Distrubuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie v Lubině a ve Vlčovicích č.p. 97 a 83 dne 15. června od 7:45 – 14:45 hodin.

 

Dne 16. června v Lubině za Sýkorcem od 7:30 – 12:30 hodin a 16. června také v Lubině Haškovci část Větřkovice a v Lubině část Favea  hala A od 7:15 – 14:30 hodin.

 

Moravskoslezský kraj získal evropské dotace na společné projekty se slovenskými regiony. Vytvořit co nejvíce kvalitních projektů a získat maximum evropských peněz na to, aby se mohly uskutečnit – to je cíl politické reprezentace Moravskoslezského kraje. A daří se plnit. Kraj nyní uspěl se čtyřmi projekty přeshraniční spolupráce se Slovenskem.

 

Kopřivnice se po vzoru jiných měst ve čtvrtek 20. dubna poprvé zapojila do sbírky kol pro Afriku. Ohlas byl až nečekaný, lidé darovali do sbírky 113 kol. V rámci oslav Dne Země – 16. Května se sbírka opakovala a tentokrát měla ještě větší úspěch, lidé dopravili do parku 124 bicyklů.  25. Května všech 230 kol kamion zavezl do Ostravy, tam se opraví, zbytky a šrot se prodá, peníze pomohou spolufinancovat cestu do Afriky, některé součásti se použijí jako náhradní díly a opravená a funkční kola pak putují do africké Gambie. V Africe jsou rovněž vyškolení servisáci, kteří v případě potřeby kola opravují. Akci se letos už pravděpodobně opakovat nebude, kola je možné zavést do sběrného dvora technických služeb v Příboře.

 

Právě v těchto dnech Aleš Loprais testuje na Slovensku nově přestavěný kamion TATRA Queen 69 ReBorn, s cílem najet maximální možný počet kilometrů před odjezdem na ostrou misi pod názvem Silk Way Rally 2017. Hedvábná stezka  – nejtěžší rally event sezóny startuje již 7 července z Moskvy. Na start slavné soutěže se postaví Aleš Loprais pod křídly InstaForexu, který na hedvábné stezce již získal 2x čtvrté, 1x třetí a 1x vítězství v nejtěžší váhové kategorii kamionů. Soutěžní vůz prošel zásadní úpravou oproti původní verzi, nové je tlumení, brzdy a chlazení, inovací prošla i kabina vycházející z typu Jamal a osvědčených komponentů z prvotní verze, která při svém debutu na Dakaru 2014 získala 2 etapová vítězství. Zajímavostí je aplikace sofistikované telemetrie, která nám pomůže lépe analyzovat, co se s vozem děje. Posádku čeká s novým vozidlem čeká náročná cesta při téměř 10 000 km dlouhém soutěžním testu z Moskvy přes Astanu až do čínského Xianu. Aleš Loprais komentuje ,že avizované teploty přes 50 stupňů Celsia v gigantické poušti Gobi a světová konkurence, která letos na Silk Way vyrazí slibuje opravdu velikou výzvu pro všechny účastníky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice