5. 10. 2015

 

Kopřivnická knihovna přichází s novým nápadem pro tvořivé čtenáře i nečtenáře. V rámci týdne knihoven, v termínu od 5. do 9. 10. 2015 se můžete zapojit do literární tvorby Hororstory. Máte-li rádi horory a zároveň máte inspiraci, zkuste stvořit vlastní malý horor maximálně o třech větách na jakékoliv téma. Přineste jej do 9. října do knihovny, či pošlete mailem na adresu pavelkova@kdk.cz a odměna vás nemine. Všechny použitelné příspěvky budou zveřejněny.

 

 

NOVÁ BROŽURA O TECHNICKÉM MUZEU A HISTORII TATRY je od 29. Září na pultě automobilového muzea a dokonce ve 3 jazykových mutacích. Brožurka byla několik let poptávaná řadou fanoušků, ale i odborné veřejnosti. V letošním roce se pracovníkům Regionálního muzea podařilo přivést toto dílko na svět. Brožura je napsána ve 3 jazykových mutacích, tedy v češtině, angličtině a němčině, včetně možnosti načtení QR kódů přes chytré telefony. Na 31 stranách se dočtete nejen o samotné historii značky, ale také o jejím vývoji v datech a o postupném rozvoji technického muzea od r. 1997 až po současnost, vč. popisu jednotlivých exponátů.

 

 

Od 3. do 10. října se zhruba 50 českých měst zapojí do happeningu Výstava na stromech, který se snaží upozornit na ožehavá témata týkající se naší každodenní spotřeby. Navštivte některou z doprovodných akcí. Výstava přibližující pěstování kávy v Mexiku a Guatemale bude v sadu E. Beneše k vidění až do soboty 10. října. Během Týdne důstojné práce ji doplní také přednáška o makrobiotické stravě, seminář o přípravě kávy či nabídka faitradových nápojů za zvýhodněnou cenu.

 

 

Kopřivnice je od roku 2004 Zdravým městem a usiluje o podporu dlouhodobě udržitelného rozvoje na místní i globální úrovni. Pokud někoho zajímá, jaké další kampaně a aktivity se v rámci Zdravého města realizují, je ve středu 7. října v 15 hodin srdečně zván do Kulturního domu Kopřivnice. Právě zde budou zástupci radnice a spolupracujících organizací před odbornou komisí obhajovat zařazení Kopřivnice mezi nejlepší Zdravá města České republiky. Příchozí se dozvědí například to, jak Kopřivnice plní daná kritéria, zda za poslední rok učinila nějaký pokrok, jaké významné projekty či investice jsme realizovala, v čem si vede lépe než ostatní uchazeči a zda si označení Zdravé město skutečně zaslouží.

 

 

Město Kopřivnice zve všechny seniory na tradiční sportovní den, který se uskuteční ve středu 7. října. Přijďte si aktivně odpočinout a vyzkoušet různé pohybové aktivity. S sebou potřebujete pouze pohodlný oděv a obuv, plavky a samozřejmě hlavně dobrou náladu. Sraz účastníků bude 8:30 ve skautském centru Vanaivan, kde nejprve zhlédnou krátké vystoupení seniorů z klubu sebeobrany, poté protáhnou tělo a mírně potrápí mozek při soutěžních aktivitách a na nedalekém hřišti proniknou do tajů discgolfu. V 10:30 se program přesune na krytý bazén, kde si budou moci všichni příchozí zaplavat a uvolnit se při orientálním tanci ve vodě. Po sportování bude ve snackbaru prostor na zasloužený odpočinek a příjemné povídání u kávy. Vstup na akci bude zdarma.

 

 

V sobotu 10. října 2015 v 19.00 hodin se ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice uskuteční koncert slovenského tria La Gioia. Toto trio se dostalo do podvědomí posluchačů účastí v druhé řadě talentové soutěže Česko Slovensko má talent 2011, kde dosáhlo 3. místa. LA GIOIA je seskupení tří zpěváků, kteří interpretují populární písně ve stylu bel canto. Repertoár tvoří nejen skladby světové hudební scény, ale hlavně pozoruhodné úpravy známých slovenských a českých hitů, které v jejich podání znějí originálním způsobem. LA GIOIA znamená v překladu z italštiny „radost“. A právě s radostí, španělským temperamentem a italskou vášní přichází trio za Vámi, aby poskytlo nevšední a jedinečný hudební zážitek. PETER ĎUROVEC – baryton, PETER ŠEVČÍK – baryton, MATEJ VANÍK – tenor. La Gioia vydává 4. CD s názvem La Mia Strada, které je plné překvapení. Trio připravuje v březnu 2016 velký koncert s Darou Rolins a Danielem Hůlkou.

 

 

Desátého září zastupitelé odsouhlasili odkoupení pozemku hřiště házené za 3 miliony korun, s tím, že částka bude Klubu házené vyplacena po částech v následujících letech. Areál, který prošel poslední přestavbou před 41 lety, již je využíván jen sporadicky a chátrá před očima. Prodej byl podepsán 1. října 2015. Město po uplynutí nezbytných administrativních kroků chce nejprve areál dát do pořádku. Budoucí využití házeňáku je ale zatím pouze v rovině základních úvah. Areál by mohl sloužit veřejnosti jako místo pro pořádání sportovních, zábavných a kulturních akcí a podobně.

 

 

Arch. Kamil Mrva, jeden z patronů veřejně prospěšného projektu Ke hvězdám, se stal finalistou prestižní ceny za filantropii VIA Bona. Jedná se o prestižní veřejné ocenění jednotlivců i společností za jejich dobročinné úsilí v České republice. Do finále byl nominován za záchranu cenné stavby a vznik mimořádné galerie Galaxie v Kopřivnici. VIA Bona vyzdvihuje promyšlené a následováníhodné příklady dárcovství. Cenu získávají ti, kdo se snaží svému okolí smysluplně pomáhat svým časem, znalostmi, energií nebo penězi. Architekt Kamil Mrva stál od počátku u záchrany nenápadné historické stavby určené k demolici, v parku dr. Edvarda Beneše, osobně se zasloužil o její regeneraci a dnes dohlíží na její citlivou přeměnu v Art brut galerii. V novém prostoru se budou konat výstavy představující to nejlepší z originální tvorby umělců čistého srdce, především lidí s autismem, duševním onemocněním či mentálním postižením. Vítězové budou vyhlášeni v úterý 6. října na slavnostním večeru v Kaiserštejnském paláci, akce proběhne pod záštitou velvyslance USA.

 

 

Město Kopřivnice aktuálně nabízí nájem dvou městských bytů o velikosti 1+2 za podmínky přistoupení k dluhu. Oby jsou na ulici Obránců Míru a jeden z nich je určen pro širokou veřejnost a druhý je určen stávajícím nájemcům městských bytů, pokud se jedná o pár s minimálně s jedním dítětem nebo osamocený rodič s dvěma nezletilými dětmi. Vyplněnou přihlášku můžete odevzdávat v neprůhledné a zapečetěné obálce nejpozději do 14. října do 16 hodin na radnici, na oddělení bytové správy.

 

 

Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek. Zaměstnat by měl až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Stavba nové továrny vyjde firmu na téměř 2,5 miliardy korun. Do konce roku by měla být smlouva podepsána a jméno investora odtajněno.

 

 

Ve čtvrtek 1. října 2015 hasiči z kopřivnické jednotky si do statistiky připsali další výjezd, kdy na ul. 17. listopadu byli přizváni k otevření nastartovaného vozidla, ve kterém se nacházelo malé dítě. Celkový stav výjezdů k 1. říjnu 2015 je 163 akutních událostí a 40 tzv. ostatních činností, což je celkově 203 událostí za 274 dní v roce.

 

 

Kabelová televize Kopřivnice se omlouvá za poruchy ve vysílání  zejména u programů Smíchov, Telka a Nova Cinema. Technici KTK pracují na odstranění poruchy. Jelikož se problémy projevují nepravidelně, jejich identifikace a odstranění trvá déle než obvykle, za což se KTK omlouvá.  

 

 

Investice jihokorejské společnosti Hyundai Mobis, která plánuje výstavbu továrny v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku, je ohrožena. Město se zatím nedohodlo se společností na kupní smlouvě na pozemky. Společnost měla přislíbeno, že pozemky o rozloze zhruba 18 hektarů získá za korunu za metr čtvereční, tedy přibližně za 180.000 korun. Pro takové zvýhodnění je ale nutný souhlas Evropské komise, která dosud nerozhodla. Hyundai Mobis proto po městu žádá, aby kupní smlouva byla dohodnuta i bez tohoto souhlasu. Společnost si stanovila i další podmínky. Zastupitelé ale dnes na svém mimořádném jednání odmítli na tyto podmínky přistoupit.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice