5. 2. 2014

 

Policisté dálničního oddělení Ostrava prověřují okolnosti výbuchu neznámého předmětu v Klimkovickém tunelu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Policisté pátrají po vozidle a osádce stříbrného Renaultu Trafic, které projíždělo v levém jízdním pruhu ve čtvrtek 30. 1. 2014 v 19.53 hodin na dálnici D1 Klimkovickým tunelem směrem na Brno. Je pravděpodobné, že někdo z vozidla vyhodil dosud nezjištěný předmět (typu petarda), který se po dopadu na zem chvíli kutálel a poté vybouchl. Samotný výbuch nastal v době průjezdu osobního vozidla, které jelo za renaultem. Dýmem pak projel i autobus, kdy řidič mohl být negativně ovlivněn jak dýmem, tak samotnou explozí. I tento by policisté potřebovali identifikovat. Občané – řidiči jedoucí směrem na Brno, ale i v opačném směru – mohou jakékoli informace k události, zejména k vozidlu Renault Trafic a jeho osádce a  rovněž k autobusu zavolat policistům dálničního oddělení Ostrava, telefon 974 722 761 či 974 722 760. Informace je možné sdělit na kterékoli policejní služebně nebo na bezplatné policejní lince 158.

 

 

Autokriminalita roku 2013. Z celkového počtu téměř 90 odcizených vozidelna Novojičínsku, bylo 28 ukradeno v Kopřivnici. Uvedený počet je za celý loňský rok v okrese Nový Jičín. Nejčastěji o své vozy přišli majitelé stříbrných, černých, modrých a zelených Škod Octávií první řady (28x). Nejžádanější z nich byly sedany. Druhé místo v počtu krádeží obsadily Felície s počtem 10 a třetími nejžádanějšími byly Fabie, VW a Renaulty po pěti kusech. Po nich následoval Opel, BMW, Ford, Audi A6 a Š Octavie druhé řady. Odcizená auta většinou končí rozprodáním na náhradní díly, nebo za hranicemi ČR. Nejžádanějšími jsou domácí značky výrobců automobilů. Kriminalisté na objasňování jednotlivých případů spolupracují se svými kolegy z jiných sousedících měst. Většinou se jedná o organizované skupiny specializující se na tyto krádeže. Část pachatelů byla zjištěna, některá vozidla také. Nicméně většina z nich se nenašla. Nejsnadnější kořistí jsou pro zloděje vozidla, která nejsou vybavena některým z dostupných zabezpečovacích zařízení.

 

 

V loňském roce došlo na novojičínských silnicích k 147 střetům motorových vozidel se zvěří. Tento počet však může být daleko vyšší. Novojičínští dopravní policisté šetřili pouze ty případy, které poškození řidiči nahlásili. K nejvíce dopravním nehodám došlo v měsíci říjnu (19x) a dubnu (18x). Nejméně jich bylo v lednu (6x) a únoru (5x). Ve zbývajících měsících došlo průměrně k 10 střetům se zvěří. Způsobené škody na vozidlech jsou vyčísleny v řádech  tisíců až desetitisíců korun. Uhynulá zvěř se předává mysliveckému sdružení v dané lokalitě. V případech kdy by si řidič ponechal zraněnou či usmrcenou zvěř dopustil by se pytláctví.  Na úseku silnice I/47 mezi 99 a 101km v blízkosti Bravantic došlo k největšímu počtu střetů. Konkrétně k 8 případům. Tady se vozidla střetly se srnami, zajíci, ale i s bažantem. V souvislosti s nehodami navrhli policisté předsedovi místního mysliveckého sdružení jistá bezpečnostně preventivní opatření, aby ke střetům nedocházelo.

 

 

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj 2014 zahajuje předprodej vstupenek. Česká hudba a svět – takový je podtitul letošního XXXIX. ročníku Janáčkova máje, který se koná v Roce české hudby, a je tudíž i výraznou přehlídkou českých autorů a jejich skladeb od českého baroka 18. století až po současnost. Barokní hudba je zastoupena Lamentacemi proroka Jeremiáše J. D. Zelenky společně se skladbou jeho současníka G. Tartiniho a varhanním dílem B. M. Černohorského. Jeho Toccata zazní v sousedství koncertu J. S. Bacha. Varhanní skladby českých autorů klasicismu J. V. Maxanta a J. Kř. Kuchaře zaznějí společně se skladbami W. A. Mozarta a dalších skladatelů tohoto období. Stejně tak český romantismus je vázán na romantismus evropský. Konkrétně symfonické básně B. Smetany zaznějí vedle děl F. Chopina a F. Liszta. Vstupenky na letošní festival si můžete objednat a zakoupit od 3. února  v informačním centru v Kopřivnici.

 

 

Obnova a doplnění informačních orientačních systémů ve městě Štramberku. Už dlouhou dobu se Štramberk potýkal s tím, že zde nebyl zajištěn servis pro turisty v podobě naváděcích tabulek – směrovek, map apod. V loňském roce jsme zahájili první etapu výměny a obnovy informačních orientačního systémů.  Z prostředků Moravskoslezského krajského úřadu a z městského úřadu ve Štramberku jsme pořídili několik sestav naváděcích tabulek na turistické cíle. Byla vybrána firma Urbania, která má s výrobou orientačních systémů zkušenosti. Svým návrhem směrových tabulek nejlépe vystihla charakter historického města. Konečný přínos projektu spočívá ve zkvalitnění nabídky, rozsahu a aktuálnosti dat a informací pro návštěvníky města Štramberk. Informační orientační systém umožní turistovi lépe se zorientovat ve městě a navštívit svou vybranou atraktivitu či lokalitu. Za částku, kterou jsme od MSK obdrželi, jsme zrealizovali pouze část orientačních informačních systémů. V druhé etapě bychom chtěli pokračovat ve vytváření dalších sestav naváděcích směrovek a také hlavně map.

 

 

Kopřivnice podpoří projekt Na kole dětem. V červnu se stane Kopřivnice jednou ze zastávek charitativní cyklistické tour „Na kole dětem“, kterou již popáté povede známý velocipedista a několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Významný sportovní projekt na podporu onkologicky nemocných dětí podpoří město  převzetím záštity a finančním darem ve výši 20 tisíc korun. 5. ročník cyklotour je naplánován na 4. až 14. června 2014, kdy peloton cyklistů v čele s Josefem Zimovčákem absolvuje zhruba 1500km jízdu napříč celou Českou republikou, navštíví takřka všechny kraje a zastaví se v partnerských městech. K pelotonu se může přidat úplně každý, ať už na kousek, jednu etapu nebo celou trasu. Mezi aktivními účastníky nebudou chybět významné osobnosti, úspěšní sportovci a známé tváře. V roce 2013 se k akci připojily přibližně čtyři tisíce cyklistů a z nadačního fondu Na kole dětem, do kterého mohou všichni účastníci i přihlížející přispět libovolnou částkou, byly zaplaceny rekondiční pobyty dětí po onkologické léčbě za zhruba milion korun. Do města automobilů dorazí účastníci cyklojízdy v sobotu 7. června 2014 v rámci 140 km dlouhé etapy vedoucí ze Zlína přes Vsetín, Pustevny, Rožnov p. R., Frenštát p. R. a Kopřivnici do Nového Jičína. Na Kopřivnických dnech techniky, které se budou právě v tomto termínu konat na zkušebním polygonu Tatry, předvedou veřejnosti jízdu na velocipedu a především osobním příkladem předají odkaz projektu: „My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně“.

 

 

Družstvo HC mužů prohrálo v sobotu s Karvinou vysoko 12 : 6 a tudíž nastoupí až k druhému utkání play-off doma ve čtvrtek 6. 2. 2014 v 18,00 hod . proti  Hornímu Bevešovu. Upozorňujeme účastníky ML , že došlo ke změně hracích časů a přesunutí posledního nedělního utkání  utkání na sobotu 8. 2. 2014.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice