5. 3. 2021

TATRA TRUCKS vyhlásila výběrové řízení na provozovatele nově budované restaurace. Restaurace se nachází na pozemku parc. číslo 1909/46 v obci Kopřivnice, u nově vznikajícího „Muzea nákladních automobilů TATRA“ (projekt Moravskoslezského kraje) a „Depozitáře motorového vozu „Slovenská strela“. Plocha restaurace je cca 400 m2, předpokládaný termín zahájení provozu je 06/2021 (předpokládaný termín otevření nového muzea a expozice depozitáře).

 

Omezení volného pohybu osob na základě Usnesení vlády České s platností od 1. 3. 2021 se dotýká také dárců krve a plazmy. Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín proto ubezpečuje všechny dobrovolníky, že i přes nová omezení mohou i nadále přijíždět darovat nejcennější tekutinu. Pro všechny zájemce během nouzového stavu platí, že na dárcovství se vztahuje výjimka a dárcům stačí čestné prohlášení k vycestování mimo okres. Následně jim také bude u nás potvrzen odběr do karty dárce – jako „důkaz“ pro případné kontroly. V případě, že dárce bydlí v jiném okrese, než je Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, je nutné se při přechodu hranic jednotlivých okresů prokázat u kontroly předem vyplněným a vytištěným čestným prohlášením. Předpřipravený formulář čestného prohlášení dárci naleznou zde: čestné prohlášení pro dárce krve – přechod hranice okresu.

 

Pokračuje expedice Tatra kolem světa 2. Koncem loňského roku byla expediční TATRA T815 zvaná Trajda převezena lodí z Ruska do Džibutska, kde ve středu 3. března odstartovala druhá etapa expedice. Z Džibutska se kola výpravy roztáčí po východním pobřeží přes 11 afrických států, a to na jih kontinentu, odkud by se měl expediční vůz koncem roku přeplavit do Jižní Ameriky. Změnou oproti prvnímu roku je to, že v Africe nepojede doprovodné vozidlo Adria karavany Sedlčany, se kterým se část týmu po nalodění T815 směr Afrika, s jehož naloděním pomáhala firma Promet Logistics A.s., vrátila do České republiky.

 

Kvůli vládou nařízenému omezení pohybu se opět změní jízdní řády regionálních autobusů i vlaků. Jako o prázdninách začnou jezdit příměstské autobusy od neděle 7. března 2021, změny ve vlakové dopravě budou platit od čtvrtka 11. března. Dočasně bude zastaven provoz turistických linek, a to už od 4. března 2021. Aktuální informace pro cestující jsou na webu KODIS nebo ve vyhledávačích spojení, případně je možné spojení ověřit na Dopravním infocentru ODIS, a to na telefonním čísle 597 608 508.

 

V důsledku epidemické situace bude prodloužena platnost řidičských průkazů končící v období od 1. září 2020 do 30. června 2021, a to o 10 měsíců. Současně bude již podruhé prodloužena platnost řidičských průkazů, která měla končit v období od 1. února 2020 do 31. srpna 2020 – platnost těchto průkazů bude možné prodloužit o dalších 6 měsíců nebo do 1. července 2021 (podle toho, který termín nastane později). Obdobně bude řešeno i prodloužení platnosti profesní způsobilosti řidiče.  

  

Tibetská vlajka bude před hejtmanstvím viset už počtvrté v řadě. Moravskoslezský kraj se i letos připojí ke kampani Vlajka pro Tibet. Vlajka bude vlát před krajským úřadem na ulici 28. října 117 v Ostravě ve středu 10. března, kdy je výročí Tibetského národního povstání. Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná na výročí Tibetského národního povstání, které bylo v roce 1959 potlačeno čínskými vojáky a při kterém zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let minulého století a v roce 1996 se k ní přidala i Česká republika.

  

Okénkové výstavy

obrázky dětí, které navštívily výstavu loutek, vyplní vstupní prostor kulturního domu od 8. března. Okénkové výstavy jsou rozeseté po centru Kopřivnice. Díky panu Ferdinandu Jankovi je kopřivnickým občanům umožněno vidět v jeho výloze (bývalá provozovna Marko foto) výstavu Ohlédnutí za Obecním plesem. Jedná se o výstavu vybraných fotografií této městské akce z let 2014 až 2020. Téma je příhodné, neboť v tomto roce by se konal již třicátý výroční ročník.

Další místo, kde je možno shlédnout okénkovou výstavu nazvanou Místní místním II., se nachází ve výlohách Restaurace Nová Kavárna. Zde vystavují hned 4 umělci: Hynek Tekula, Vladimír Indruch, Jiří Konečný a Eva Töglová-Drdová. První část této výstavy Místní místním I. je umístěna v Galerii Galaxii, kde je možno se inspirovat autorskou tvorbou Zuzany Hrnčiarové a Adély Pustějovské. Vstup do těchto prostor nám umožnilo občanské sdružení Purpura.

Výstava Krteček v Kopřivnici byla vytvořena k oslavě nedožitých stých narozenin tohoto našeho významného výtvarníka. Kromě mnoha objektů s motivem Krtečka, je součástí výstavy také obrazovka s prezentací, která mapuje životní příběh Zdeňka Milera. Součástí této výstavy je vyhlášena soutěž pro mateřské školy.

Všechny zmíněné výstavy je možno vidět do poloviny března.  

V tuto chvíli se také připravuje venkovní výstava zapůjčená od Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Výstava KOMenský v KOMiksu Vás originálním způsobem provede celým životem J. A. Komenského a je určena zejména dětem. Prostřednictvím komiksové podoby se seznámíte s hlavními životními událostmi, dílem a odkazem Učitele národů. Příběh života Komenského sepsala Klára Smolíková a svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstava bude upevněna na konstrukcích, které chceme umístit do Sadu Dr. Edvarda Beneše. Všechny výstavy jsou koncipovány tak, aby je návštěvník viděl z chodníku či ulice. https://www.kdk.cz/novinky-1/okenkove-vystavy

 

Taneční lekce online. Z pohodlí domova se můžete naučit základní kroky standardních tanců, které pan Zdeněk Syrek s manželkou obvykle vyučuje v tanečních kurzech nejen v Kopřivnici. V prvním úvodním díle si tak můžete osvojit základy tance waltz. V dalších dílech budete moci shlédnout tance valčík a jive. Lekce jsou připraveny tak, aby bylo zřejmé správné postavení páru a také přesné kroky ženy i muže při tanci. Již v tuto chvíli je možné zhlédnout na youtube kanále Kulturního domu Kopřivnice první lekci. V neděli 14. března od 18.00 bude k vidění lekce druhá. Všechna videa jsou kdykoli po premiéře přístupná. https://www.youtube.com/channel/UCCeYIXkNGWQKl59TG6UWc2w

 

Na youtube kanále Knihovny Kopřivnice stále můžete vidět Koprčtení do ouška. Každý pátek zde uvádíme novou pohádku. V tuto chvíli jsou zde čtyři pohádky: Hrnečku vař, Vlk a liška, Rozum a štěstí, O kocouru, kohoutu a kose. V pátek 5. března od 18.00 uvedeme další pohádkový příběh Vousy na loket a člověk na píď. https://www.youtube.com/channel/UCbItJPOl4GuHWCopB40osbw Na facebookových stránkách Kulturního domu Kopřivnice, Kina Kopřivnice, Knihovny či Informačního centra Vám také průběžně dáváme tipy na akce nebo užitečné odkazy, které byste mohli v dnešní době využít, které Vás pobaví, nebo Vám přinesou užitečné informace.

  

Knihovnické kvízy, Rande naslepo s knihou, Medvídek a Drobečky z knihovny. V březnu nabízíme také aktualizované kvízy, které jednak naleznete na stránkách knihovny, ale také jsou vytištěné k dispozici u kvízové schránky před kulturním domem. Kvízi jsou určené zvláště pro mladší zájemce, ovšem věku se meze nekladou. https://www.kdk.cz/kvizy. Čtenářům je stále k dispozici akce s názvem Rande naslepo s knihou. Pořád je možno vybírat z velkého množství tajemných balíčku.  https://www.kdk.cz/rande-naslepo-s-knihou

Drobečky z knihovny, kterými již delší dobu naše knihovna nabízí čtenářům tipy na zajímavé knihy, dostaly v této době také novou podobu. Na facebooku knihovny najdete videa, která přestavují výběr z nových knižních titulů pro děti a mládež. Šikovná slečna knihovnice knihu představí a prolistuje její stránky, tak aby malí čtenáři či rodiče měli představu, jak kniha vypadá.

https://www.kdk.cz/nove-knihy-pro-deti?fbclid=IwAR1A2aiVn-nT8u03h_IwUyY4kXsgFGUytWbFJnbITU_Pqex19J5NLQCtgsI

Novou aktivitou, která je také prezentována na facebooku, je Medvídek z knihovny. Každý pátek rozkrýváme střípek z medvídkova životního příběhu, který vypadl z knížky a zabydlel se v knihovně. Má ve stromě domeček, bude s dětmi číst, účastnit se akcí. Zkrátka bude v knihovně jako doma.

 

Kulturní dům Kopřivnice vyhlásil Soutěž o nejkrásnější kopřivnickou vyhlídku. Do komentářů na facebookové stránce Informačního centra Kopřivnice máte od 10. února 2021 možnost vkládat Vaše fotografie s příběhem, proč zrovna tu Vaši vyhlídku z Kopřivnice/na Kopřivnici považujete za nejkrásnější. Patrně všichni známe Bezručovu vyhlídku, Raškovu vyhlídku, rozhlednu na Bílé hoře. To ale nejsou zdaleka všechny krásné vyhlídky, kterými se Kopřivnice pyšní. Podělte se tedy s ostatními o tu Vaši NEJ. Soutěž končí ve středu 31. března 2021. Nejlepší tipy – tedy fotografie s příběhy – budou posléze odměněny. https://www.kdk.cz/novinky-3/soutez-o-nejkrasnejsi-koprivnickou-vyhlidku

 

KDK ve spolupráci s Michalem Kyselým připravuje on-line katalog podnikatelek v Kopřivnici. Po vzoru již existujícího katalogu podnikavých žen Novojičínska se můžete těšit na ucelený seznam aktivních žen, které se nezalekly postavit se na vlastní nohy a podnikají v různých oblastech ekonomiky, zejména ve sféře služeb. Zvláště v současné době si podnikatelky, ale samozřejmě i podnikatelé, zaslouží naši pozornost a obdiv. Navíc mohou být příkladem pro ty ženy, které o svém budoucím podnikání zatím jenom sní. Katalog nebude obsahovat jen výčet jimi poskytovaných služeb, ale seznámíme Vás i s jejich rozmanitými příběhy. Plánujeme, že během března budou na světě první medailonky podnikavých kopřivnických žen. https://www.kdk.cz/novinky-3/on-line-katalog-podnikatelek-v-koprivnici

 

 Informační centrum Kopřivnice nově spouští e-mailingové objednávky nejžádanějšího zboží. Seznam vybraného zboží naleznete na webových stránkách Informačního centra. Objednávky budou vyřizovány v pondělí–čtvrtek 9:00 – 17.00 hod. a v pátek 9:00 – 12:00 hod. Výdejní místo připravených objednávek se nachází v Turistickém informačním centru Kopřivnice na adrese Obránců míru 368/1a, Kopřivnice. Zboží lze vyzvednout pouze osobně na výdejním místě, a to v každé pondělí a středu 9:00 – 13:00, 14:00 – 17:00 hod. https://www.kdk.cz/novinky-3/nabidka-zbozi-ic-koprivnice

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice