8. 3. 2021

Od 2. do 31. března budou mít všichni zákazníci KTKdigi, bez ohledu na svůj balíček, možnost volně sledovat dva sportovní programy. Připomínám, že divákům, kteří používají pouze Základní nabídku, postupně zprostředkováváme některé programy, které jsou zařazeny v našich dalších nabídkách. Tentokrát byly uvolněny sportovní programy – sport 1 HD a sport2 HD. Diváci mají možnost vidět v akci ty největší mezinárodní fotbalové hvězdy, evropskou hokejovou špičku, nejrychlejší závodníky Formule 1, nejlepší hráče házené nebo věhlasné sportovce profesionálních amerických lig. Tentokrát si opět nenechte ujít začátek sezóny Formule 1.

 

Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace otevírá 1. září školního roku 2021/2022 MONTESSORI TŘÍDU 1. trojročí (1. – 3. ročník), kde se bude aplikovat kompletní montessori metodika. Výuku povede pedagog s AMI Montessori Institut certifikátem výcviku.

Montessori pedagogika:

  • respektuje osobnost a tempo dítěte
  • nabízí připravené prostředí pro samostatnou práci a zkoumání
  • podporuje přirozenou zvídavost dítěte
  • obsah vzdělávání nerozděluje do předmětů a vyučovacích hodin, ale vše prezentuje v souvislostech tak, jak se vyskytují v reálném světě
  • Montessori vypráví – dětem je většina obsahu prezentována formou vyprávění příběhů, které děti milují
  • Montessori je vhodné jak pro děti nadané, tak i pro děti, které zažívají neúspěch v klasickém systému

Informační schůzka pro zájemce se uskuteční online v termínu 19. 3. 2021 od 16 hod., případně je možno si domluvit individuální termín návštěvy školy při dodržení stanovených opatření ochrany zdraví. Bližší informace na: www.zsbayera.cz, kontakt pro dotazy či zájem o individuální schůzku: skola@zsbayera.cz, tel: 555502955, mob: 733616654. Zápis do 1. tříd naší školy se uskuteční dne 15. 4. 2021.

 

Starosta Miroslav Kopečný přivítal ve čtvrtek 25. února na radnici prvního občánka letošního roku, kterým je Ondřej Hajdušek. Narodil se 1. ledna, o půl druhé ráno a stal se tak nejen prvním miminkem Kopřivnice, ale i celého Novojičínska. Oproti předchozí tradici, tentokrát nešel starosta k mladé rodině domů, kvůli koronavirovým opatřením byli rodiče s novoročním přírůstkem a první dcerkou Nikolkou pozváni ke slavnostnímu obřadu přímo na radnici do zasedací místnosti Rady města. Kromě osobního přivítání starostou města získal Ondřej od města dárkový balík s velkým plyšovým krtkem, kojeneckými potřebami a oblečením. Šťastní rodiče pak přijali gratulace, pamětní list a květiny. Ondřej přišel na svět s váhou 3 300 gramů a měřil 50 centimetrů. Pozornost médií na sebe přilákal hned po narození, protože se stal prvním dítětem roku 2021 narozeným v novojičínské nemocnici. Prvnímu občánkovi se sice dostává mimořádná pozornost, ale slavnostní přivítání a drobné dárky jsou připraveny pro všechny malé Kopřivničánky, jejichž rodiče projeví o vítání zájem. Ani pandemie koronaviru rození miminek neohrozila, jen se s obřady musí počkat na příznivější dobu.

 

Výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka se konalo v pátek 5. března v komorní atmosféře. Tradiční vzpomínkové setkání se tentokrát konalo již hodinu před polednem a doplnil jej proslov emeritního učitele Ladislava Cvíčka.

 

Pouze do 10. března mohou být na stavební úřad podávány námitky proti stavbě nového kotle v energetice. Komterm požádal o stavební povolení pro výstavbu kotle K11 na multiprach. Kopřivnická radnice se plánuje proti stavbě ohradit a námitky mohou podávat také firmy fungující v bezprostřední blízkosti teplárny i obyvatelé Kopřivnice vlastnící byty v oblasti, která by provozem nového kotle mohla být nejvíce dotčena. Zpracovaná rozptylová studie a dokumentace projektu kotle K11, kterou posuzoval krajský úřad, konstatuje, že provozem nového kotle nebude docházet k překračování imisních limitů.

 

Stejně jako v loňském roce, kdy pandemie koronaviru odsunula jarní očistu města, i letos je situace stejná. Zatím klimatické podmínky i datum v kalendáři ukazují, že plán zimní údržby stále platí a bude platit do konce března. Průběh letošní zimní sezony je ve srovnání s předchozími zimami významně bohatší na sníh, ale Slumeko sníh i led zvládlo poměrně dobře. Jarní očista, které následuje po zimní údržbě byla vloni z března odsunuta až na květen, a i letos bude situace podobná. Jarní úklid začne, až to vládní předpisy dovolí. I letos se úklidové čety nejprve zaměří na cyklostezky, aby je lidé mohli využívat co nejdříve.

 

Pravděpodobně stejně jako v minulém roce, proběhnou zápisy do mateřských a základních škol bez přítomnosti dětí. Celkově se letos očekává nástup bezmála 200 prvnáčků na území našeho města včetně místních částí. Ve čtvrtek 8. dubna se koná zápis na ZŠ sv. Zdislavy a o týden později ve všech ostatních školách. Zápisy k předškolnímu vzdělávání proběhnou 6. května. Přihlášky by mělo být možné podávat osobně, nebo elektronicky, aktuální informace o konečné podobě zápisů budou zveřejněny formou letáku na všech školách a webových stránkách města.

 

Požár kuchyňské linky a umakartového jádra v jednom z bytů ve Francouzské ulici napáchal škodu za 100 tisíc korun, jedna osoba se nadýchala kouře. Událost byla na tísňovou linku ohlášena v sobotu 27. 2. patnáct minut po čtvrté hodině ranní jako problém s vodou, tekoucí do jednoho z bytů ze stropu. K zásahu byla vyslána jednotka ze stanice HZS MSK v Kopřivnici. Po příjezdu bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár, který byl již prakticky zlikvidován unikající vodou z kuchyňské linky. Hasiči uzavřeli hlavní uzávěr vody a v dýchací technice natáhli dopravní a útočné vedení a požár v bytě dohasili jedním vodním proudem. Zasažena byla kuchyň, umakartové jádro a stupačky. V průběhu zásahu bylo z domu evakuováno 34 osob za asistence PČR, obecní policie a hasičů. Příčina vzniku požáru je v šetření, všichni obyvatelé se poté, co hasiči dům odvětrali přetlakovou ventilací, mohli vrátit zpět do svých bytů.

 

Rada města vyhlásila konkurzní řízení na místo ředitele či ředitelky na základní škole Emila Zátopka. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna letošního roku a přihlášky musí být odevzdány do 31. března poštou nebo osobně na podatelnu místního městského úřadu. Podrobné podmínky zájemci najdou na úřední desce.

 

Zakázku na téměř devět stovek vozidel získala společnost DAF Trucks, od belgických ozbrojených sil. Daf na projektu spolupracuje s TATRA TRUCKS a TATRA DEFENCE VEHICLE. Pro české podniky je to zásadní referenční projekt, který může pomoci další expanzi na vyspělé zahraniční trhy. TATRA TRUCKS bude mít na starosti výrobu podvozků, podnik TATRA DEFENCE VEHICLE pak vyrobí a dodá pancéřované kabiny pro část vozů. Objednávka zahrnuje dodání a servis 879 vojenských vozidel řady CF s pohonem všech kol. Dodávka prvních vozidel je plánována na rok 2022, přičemž výroba posledních vozidel by měla proběhnout v roce 2025.

 

Těžce zraněnou osobu zachraňovali hasiči v neděli 28. 2. ráno na radnici. Zásah ale neprovázelo klasické houkání sirény, šlo totiž o nácvik záchrany ve výškových budovách, které bylo určeno pro členy nové profesionální hasičské jednotky, sídlící v průmyslové zóně. O požární bezpečnost obyvatel Kopřivnice a okolí dbá na této stanici 34 profesionálních hasičů, kteří k zásahu vyjíždějí nejpozději do dvou minut od vyhlášení poplachu. Nepřetržitá služba profesionální hasičské jednotky vyžaduje i náročnou přípravu. „Hořelo“ v nejvyšším – 11 patře radnice, ve strojovně výtahu, kde se strojník nadýchal zplodin, jak uvedl správce objektu při úvodní komunikaci. Jednotka musela připravit hadicové vedení, strojníka transportovat do přízemí a předat jej lékařům.

 

Za liškou Bystrouškou na Hukvaldech přišla v únoru kamarádka z Prostějova. Je to asi poprvé, kdy se plastika Lišky Bystroušky hukvaldské oboře dočkala návštěvy své živé kamarádky. Jmenuje se KOKO a přijela na návštěvu s Radomilem Holíkem, myslivcem, který se jí ujal před rokem, když ještě byla mládě. Pak, dokud to šlo, jezdil s ní do škol a školek, a vypravoval dětem o soužití s tímto tvorem a také o přírodě obecně. Bohužel – protože Kovid vyhání všechny do přírody, byla obora plná lidí, a tak se tu lištičce moc nelíbilo. Návštěva byla jen velmi krátká. Na další výlet na Hukvaldy se Radomil Holík s KoKO chystají, až skončí omezení pohybu přes hranice okresů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice