5. 4. 2023

STŘEDA | 5. dubna 2023

PŘEDNÁŠKA: Z piaristické zahrady | Příbor

Z piaristické knihovny vybíráme v rámci tohoto pořadu zajímavé historické knihy.
Tentokrát se zaměříme na barokní literaturu určenou pro obecný lid.

Z historických knih čte vybrané ukázky Václav Michalička.

Kde: Centrum tradičních technologií | Kdy: 17:00 | Vstupné: 40 Kč.


ČTVRTEK | 6. dubna 2023

Velikonoční jarmark | Kopřivnice

Na Zelený čtvrtek to před Ringhofferovou vilou ožije v duchu tradičních Velikonoc.

Mimo jarmark, kde si budete moci zakoupit rukodělné výrobky i velikonoční dekorace, se přijďte podívat na kejklíře, mincíře, pletení karabáčů, čtení a tvořeníčko s Městskou knihovnou Kopřivnice a další doprovodný program, který pobaví nejen Vaše malé ratolesti.

Program zde.

Kde:  Sad Dr. Edvarda Beneše | Kdy: 10:00.

Zelený čtvrtek s Jarmilou Heimerlovou | Kopřivnice

Ukázky malování vajíček.

Lichnovská rodačka Jarmila Heimerlová předvede ukázky netradičního malování velikonočních vajíček, která zdobí nahřátým voskem jako za starých časů. Motivy a vzory jsou ovšem novodobé, tak jak je paní Jarmile přináší inspirace a fantazie. V jejím pojetí je malování vajíček jednoduchou záležitostí, kterou zvládne každý, kdo má aspoň trochu kuráže. Pokud Vás toto téma zajímá, přijďte se podívat, jak na to.  

Kde: Muzeum Fojtství | Kdy: 15:00.

 

Policie ČR zve občany k zapojení do projektu Bezpečné cesty. Znáte riziková místa? Víte o úseku, kde řidiči porušují předpisy? Doplňte místa, kde budou policisté dohlížet na bezpečnost a plynulost na našich silnicích. Cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích. Místa mohou lidé vybírat na www.bezpecnecesty.cz

 

Do Tatry přichází od dubna nový generální ředitel Lukáš Andrýsek, který má za úkol zvýšit výrobní kapacity Tatry a optimalizovat průchod zakázek firmou, aby dokázala uspokojit rostoucí poptávku zákazníků. Dosavadní generální ředitel Pavel Lazar v Tatře pokračuje, bude řídit připravovanou společnost TATRA CLASSIC zastřešující aktivity v oblasti muzejnictví a stane se předsedou dozorčí rady společnosti TATRA TRUCKS akciová společnost.

 

Zdravé město Kopřivnice letos podporuje dárcovství krve pro novojičínskou nemocnici. Akce se koná na podporu Světového dne zdraví 7. dubna. Dárci v podpořené dny mohou obdržet například med od místních včelařů, čaj z bylinek nebo praktické upomínkové předměty, vždy v kombinaci s volnou vstupenkou na krytý bazén či koupaliště v Kopřivnic. Podporované termíny: 13. 4., 20. 4., 27. 4. a 4. 5. 2023, vždy od 5:45 do 15:30 hodin.

 

Od roku 2021 mohou stavebníci v Kopřivnici žádat o dotace na budování svých rodinných domů. Podporu ve výši 4,2 milionu již získalo jednadvacet projektů. Letos jsou k dispozici další 2 miliony. O dotaci až do výše 200 tisíc korun mohou žádat pouze fyzické osoby, nikoliv developeři.  Dotaci lze využít k pokrytí nákladů na stavební práce, včetně budování inženýrských sítí. žádosti o dotace lze podávat od 14. dubna do konce letošního roku. Bližší informace, včetně formuláře žádosti, najdete na webu města.

 

Kopřivnická knihovna má na kontě již několik dobrovolnických akcí, které pomáhají na potřebných místech. Právě v těchto dnech pracuje na plný plyn Dobrovolnická dílna ve prospěch novorozeneckého oddělení novojičínské nemocnice. Vyrábí chobotničky, které přispívají miminkům k navození pocitu bezpečí a klidu. Do akce se můžou zapojit i další zájemkyně (zájemci), kteří mají chuť chobotničky háčkovat. Stačí navštívit knihovnu, kde jsou k dispozici návody, dozvíte se, jak chobotničku uháčkovat, a jaký materiál zvolit. Chobotničky pak stačí doručit do knihovny do 25. dubna.

 

Pracovníci firmy Slumeko provádí komplexní čištění místních komunikací a parkovišť, včetně přilehlých chodníků. Od pondělí 27. března začaly čistící stroje pracovat v Kopřivnických ulicích, v dotčených úsecích je po nezbytně nutnou dobu omezeno parkování. Součástí čištění je nejen úklid komunikace a chodníků, ale také velmi důležité čištění uličních vpustí. Řidiči jsou v předstihu minimálně jednoho týdne informováni dopravním značením. Automobily, které budou čištění překážet, čeká odtah. Samotný úklid probíhá v době od 7 do 17 hodin a po tuto dobu není možné v dotčených úsecích parkovat. Během jarního úklidu v roce 2020 bylo odtaženo 99 vozidel, o rok později 108 a vloni 93 automobilů. Za zpětný odtah majitel vozu uhradí 2 380 korun, což je o 200 korun víc než vloni. V případě, že si vlastník vyzvedne vozidlo na parkovišti správce, uhradí poplatek ve výši 1 230 korun. Pokud se nevyskytnou problémy s počasím, měly by být všechny práce dokončeny do 18. května.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice