5. 5. 2021

Lašský poklad odstartoval. Ve středu 5. 5. v 5 h 55 minut 55 vteřin byly otevřeny první 4 trasy Lašského pokladu

Co je to Lašský poklad? Hra pro všechny generace v nádherné krajině Lašské brány Beskyd. Osm tématických tras tě zavede na kouzelná místa čtyř obcí: Kopřivnice, Štramberka, Příbora a Hukvald. V cíli můžeš nejen vypátrat poklad, ale současně si díky krásným místům tohoto regionu uvědomit, že poklady se ukrývají na každém kroku. Dnešním dnem (tj. 5. květnem 2021) jsou zprovozněny první 4 trasy. V dalších zprávách se dozvíte o otevření nových tras a o novinkách, které pro Vás Lašská brána chystá.

Například: Příbor – Poklad Boroveckých rybníků

Začátek trasy: Borovecké rybníky, Příbor – zadní strana turistické infotabule č. 1 u Boroveckých rybníků (číslo tabule je v jejím pravém horním rohu), GPS: 49.6342836N, 18.1013150E

Časová náročnost trasy „P1“ (celý okruh) je přibližně 1 hodina (cca 2 km).

Co si vzít s sebou: Doporučujeme vzít si s sebou papír a tužku, ale když je zapomenete, nic se neděje. Hra se dá zvládnout i bez toho. Než dojdete do cíle, potřebujete si pouze zapamatovat 3 důležitá čísla, která vám pomohou odhalit umístění pokladu. Veškeré instrukce, otázky a mapy potřebné ke hře najdete na zadní straně turistických infotabulí. Pokud chcete mít soutěžní otázky během hry v ruce, můžete si je předem stáhnout, vytisknout a vzít s sebou. 

Pro koho je hra vhodná: Hra je připravena tak, aby si ji užily všechny generace. Malé děti se svými rodiči, mladí, páry, dospěláci i senioři. Otázky vás provedou krásami a zajímavostmi Lašské brány tak, abyste se o této oblasti dozvěděli něco nového a zajímavého. 

U této hry je často potřeba, aby spolupracovali všichni členové rodiny jako jeden tým. Rozhodně nečekejte jen jednoduché otázky pro nejmenší. To však neznamená, že byste děti nemohli do hry skvěle zapojit. Možná jim budete muset některá slova vysvětlit, nebo jim pokládat doplňující otázky, které je k výsledku dovedou.

Kde najdete soutěžní otázky a odpovědi: Na zadní straně tří vybraných turistických infotabulí najdete veškeré instrukce. Začněte na výchozím místě. Zde se již dozvíte, kudy hra pokračuje dál.

Nevíte si rady se správnou odpovědí? Všechny informace, které potřebujete pro zodpovězení soutěžní otázky, najdete vždy na přední straně turistické infotabule. 

Umístění pokladu: Nezveřejňujte, prosíme, fotografie a další informace, které by mohly prozradit umístění a další informace o pokladu. Po dokončení hry vraťte poklad opět na místo tak, aby si hru mohli plnohodnotně užít i ostatní. Dodržujte, prosíme, aktuální protiepidemická opatření a dbejte při hledání pokladu o vlastní bezpečnost. Vzhledem k velkému zájmu doporučujeme využít k objevování Lašského pokladu i všední dny, kdy se v oblasti pohybuje menší počet turistů.

 

Během loňského roku vznikla ve Štramberku pozoruhodná deska, kterou vydal na pistáciové kazetě s ručně číslovaným obalem v limitovaném počtu 50 kusů promotérský spolek Živá Mandala. Album Littlewood Songs Tomáše Háčka si můžete poslechnout zde: https://tomashacek.bandcamp.com/album/littlewood-songs

Album obsahuje 9 skladeb, začalo vznikat již v roce 2009, ale na více než deset let skončilo v šuplíku, když se autor, známý také jako frontman skupiny Listolet, věnoval jiným projektům. Desku tak oprášil a dokončil až díky koncertní pauze během koronavirového lockdownu. Současná magnetofonová edice je exkluzivně rozšířená o novou ambientní stopáž, kterou uslyší právě jen milovníci kazet.

 

Dotace do sociální oblasti přesáhly 3 miliony. Více než 3,2 milionu korun z rozpočtu města bylo rozděleno mezi sedmnáct žadatelů z řad organizací působících v sociální oblasti. Prostředky podpoří jak služby na území Kopřivnice, tak mimokopřivnická zařízení pečující o občany našeho města.

Rozdělení prostředků pro jednotlivé služby navrhla Sociální a zdravotní komise s ohledem na potřebnost pro občany města, počet uživatelů z Kopřivnice, náročnost péče či celkové provozní náklady na kopřivnické klienty. Nejvyšší dotaci získala Armády spásy ČR, a to téměř 1,7 milionu korun. Z těchto prostředků bude hrazen zejména provoz nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Kamarád, program prevence bezdomovectví v Kopřivnici a také provozní náklady na dva kopřivnické klienty v ostravském Domově Přístav. 494 tisíc korun získalo Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje, které mimo jiné zabezpečuje provoz občanské poradny v budově kopřivnické radnice. Třetí nejvyšší částku schválili zastupitelé pro místní spolek Máš čas? provozující nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřeší Racek. Stotisícovou sumu přesáhly rovněž dotace pro Renarkon a Slezskou diakonii. Celkem zastupitelé schválili jedenáct smluv o poskytnutí dotace a jednu smlouvu darovací. O nižších částkách v celkové hodnotě 62 tisíc korun rozhodli již dříve radní.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice