5. 7. 2021

Pátek 25. června se zapsal do mysli absolventů VOŠ SOŠ A SOU v Kopřivnici jako den završující středoškolské studium, tedy Den předání maturitního vysvědčení nebo výučního listu. Přestože proběhl náročný školní rok, škola poskytovala co nejkvalitnější výuku distanční formou. Pedagogové měli možnost také výuky on-line ze speciálně upravených učeben ve škole. Za celý školní rok se odučilo v průměru cca 70% hodin on-line formou, probíhaly individuální konzultace. Maturitní zkoušky na SOŠ vykonalo 25 žáků, z nichž 4 prospěli s vyznamenáním, na SOU skládalo maturitu 36 žáků, z nichž prospěli s vyznamenáním 3, závěrečné učňovské zkoušky zvládlo 42 žáků, z nichž prospělo s vyznamenáním 14. Absolutoria úspěšně vykonaly dvě studentky, obě s vyznamenáním.

 

Projekt Aktivní senior. Po covidové přestávce se první letošní setkání seniorů odehrálo ve čtvrtek 24. června na minigolfovém hřišti. Dorazilo 23 účastníků, byli rádi, že se zase začíná něco organizovat a dít. Drobné ceny získali – 3 nejlepší hráči, – cenu útěchy hráč s nejvíce body, – nejstarší hráč a ze všech účastníků pak Lenka Galiová vylosovala jednoho, kdo měl nejvíce štěstí. Při povídání s účastníky vzešel společný nápad uspořádat v září oblíbené zpívání s harmonikou. A tentokrát zkusit akci uspořádat venku – v úvahu přichází například zahrada Vlčovjana i s opékáním špekáčků.

 

Pavel Kořínek se opět pokouší přepsat historii, s dalšími Čechy míří tam, kam lidská noha nevstoupila. Nový pokus o výstup na dosud neslezenou sedmitisícovku Muchu Chhish po roční pauze znovu začal. Tým vedený Petrem Kořínkem odlétl v neděli 27.6. do Pákistánu potřetí. Nejvyšší dosud nezdolaný vrchol na světě leží 7475 nad mořem v Karákóramu a naší výpravu dosud na svůj vrchol nepustil. Sestavu doplňuje Jiří Janák, Leoš Husták, Lukáš Dubský a Pavel Bom. Stanovili si extrémně těžký úkol. Počasí může českou výpravu opět zahnat zpátky. Nyní již je expedice ve výšce 4000m v Karimabadu. Čeká je výstup do téměř 7000 m a aklimatizace. Pro fanoušky jsou všechny aktuální informace na www.facebook.com/muchuchhish2021/

 

Benefiční koncert na podporu jižní Moravy připravilo také Město Štramberk a žesťový kvintet All Brass Band před kostelem sv. Jana Nepomuckého na náměstí ve Štramberku. Výtěžek bude zaslán na konto Diecézní charity Brno na pomoc obětem postiženým tornádem. Přispívat můžete i sami na účet nebo formou DMS. Záznam koncertu je dostupný na FB a WEBU města. Vybraná částka bude zaslána na podporu obětem postiženým tornádem na účet Diecézní charity Brno.

 

V Novém Jičíně lze spatřit vzácnou Laudonovu knihovnu. Více než tisíc svazků, které patřily slavnému generálovi, je součástí expozice v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí v domě, kde v roce 1790 polní maršál zemřel. Do Nového Jičína ji dlouhodobě zapůjčilo Národní muzeum. Většinu Laudonovy knihovny tvoří tisky s vojenskou, historická nebo i floristickou tématikou.

 

Výstava „Proč? Protože Karel Loprais“. Po roce příprav materiálů, fotografií,a dobových předmětů byla na frýdeckém zámku otevřena výstava Karla Lopraise. Ten tady zároveň pokřtil knihu Tuareg z Frenštátu, jejímž autorem je Jan Králík. Kmotrem knihy se stal mechanik Radek Stachura, který křtil symbolicky olejničkou a motorovým olejem. Výstavu „Proč? Protože Karel Loprais“můžete na frýdeckém zámku navštívit do 5. září 2021, a to každý den od 9 do 17 hodin.

 

Po více jak půlroční pauze přistálo na ostravském letišti opět letadlo z Londýna. Irský nízkonákladový dopravce Ryanair bude mezi Letištěm Leoše Janáčka a londýnským letištěm Stansted létat dvakrát týdně, vždy v sobotu a v úterý. Linka doplní nabídku dovolenkových letů do většiny tradičních letních destinací. v říjnu by se ale měla vrátit linka do Varšavy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice