5. 9. 2018

 

Ostrava se letos od 26. do 29. září stane podvanácté místem konání jednoho ze závodů světové krasobruslařské série juniorů Junior Grand Prix. Konat se tu bude pátý závod ze série zahrnující celkem sedm soutěží plus finále, které se letos uskuteční ve Vancouveru v Kanadě. V Ostravě se finále uskutečnilo v roce 2005. Od roku 1997, kdy Mezinárodní bruslařská unie (International Skating Union, zkráceně ISU) seriál poprvé odstartovala, se Junior Grand Prix konalo v Ostravě 11krát. Krasobruslařkou událost podpoří také Moravskoslezský kraj, a to částkou půl milionu korun.

Častěji než v Ostravě se nikde na světě závody ISU série Junior Grand Prix nekonaly. Na pomyslné druhé příčce jsou shodně s devíti závody polský Gdaňsk a chorvatský Záhřeb. Zemí, kam se sjížděly juniorské špičky světového krasobruslení, je zatím 35. Věk startujících závodníků se na Junior Grand Prix pohybuje od 13 do 19 let (výjimkou je 21 let pro ženy u tanců a sportovních dvojic). Šest nejlepších závodníků série v každé kategorii postoupí do finálového závodu „ISU Grand Prix of Figure Skating Final“ juniorů a seniorů.

 

VÝSTAVA – Jan Kavan: Grafika. V Lašském muzeu ve středu 5. září od 17.00 hod. byla zahájena další výstavní sezóna. Na nadcházejících několik týdnů se ve výstavních prostorech Lašského muzea zabydlí jeden z nejvýznamnějších současných grafiků-výtvarníků pan Jan Kavan. Do Kopřivnice přiveze kolekci svých grafických listů, která bude tematicky i rozměrově značně rozmanitá. K vidění tak budou velké práce i drobná ex libris, seznámíte se s jeho grafickými krajinami, městskými zákoutími i figurální tvorbou.

 

VÝSTAVA: Toulky historií Tatry v kresbách Karla Rosenkranze. Ve čtvrtek 6. září od 16.30 hod. ve výstavních prostorách Muzea Fojtství v Kopřivnici bude zahájena výstava, která potrvá až do 11. listopadu 2018. Během výstavy bude možno shlédnout na dvě stovky prací tvořené z kolorovaných kreseb tatrovek od Präsidenta až po Tatru Phoenix. Mnoho z kreseb navíc zachycuje již neexistující unikátní modely, prototypy, neznámé varianty či slepé uličky tatrovácké produkce.

 

Galerie Galaxie (Městský park) zve na koncert americko-italské rockové kapely Polemica ve středu 5. 9. 2018 od 20 hod.

 

Divotvůrna v Kopřivnici chystá workshop s Šárkou Laštovičkovou, jak si snadno a rychle vyrobit do podzimních a zimních zásob léčivé bylinné tinktury, med a víno – 6. září 2018 od 17.30 hod.

 

Pionýři v kopřivnici zvou na den otevřených dveří v pátek 7. 9. Den otevřených dveří Pionýr Kopřivnice

Kopřivnice

 

Hospůdka na Koupališti, Hukvaldy zve v pátek 7. 9. od 18 hodin na KONCERT: Záviše na Hukvaldech s hostem Jakubem Tichým, v sobotu pak na hradě vypukne vinobraní a 2. ročník slavnosti vína a burčáku v doprovodu lidové muziky.

 

Akademie třetího věku – zimní semestr 2018/2019 – 17. ročník

Historie i současnost středního školství v Kopřivnici. Vždy ve středu od 15:30, Akademická posluchárna

Kapitoly z etnografie a dějin našeho regionu, Muzeum Novojičínska. Vždy ve středu od 15:30, Akademická posluchárna.

České dějiny a jejich souvislosti II, Virtuální univerzita třetího věku. Vždy v úterý: od 9 hodin a od 11 hodin, Akademická posluchárna. Garant: Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze. Vedoucí lektor: prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Přihlášky budou k dispozici od pondělí 10. září v čítárně knihovny. Počet účastníků je omezen, o pořadí rozhoduje datum podání přihlášky a zaplacení kursu.

 

Poslední závod letošní sezóny bude mezinárodní. Čtvrtý a zároveň poslední letošní závod čeká příznivce ploché dráhy na kopřivnickém Letním stadiónu už 15. Září od 14 hodin. Tentokrát se bude závodit mezinárodně o Pohár přátelství. Na start se postaví čtyři týmu, které budou reprezentovat svou vlast. Mimo Českou republiku se do bojů dají také jezdci Slovenska, Ukrajiny a Maďarska. Každou zemi bude reprezentovat tamní klub. Kromě České republiky však jednotlivé státy mají pouze jeden či dva kluby a tak se v jejich barvách představí převážně reprezentanti svých zemí.

Českou plochou dráhu bude hájit Markéta Praha, v jejichž barvách působí většina juniorské reprezentace České republiky. Slovensko má na svém území pouze jednu dráhu v Žarnovici a právě její jezdci jsou zároveň slovenskými reprezentanty. Na Ukrajině je sice týmů více, ovšem většina těch nejlepších působí v týmu Speedway Rovno, který přijede do Kopřivnice. Posledním účastníkem je maďarský tým Nagyhalacz, kde působí rovněž celá maďarská špička.

Opět se tedy bude na co dívat. Závod startuje v 14 hodin a vyvrcholí třetím ročníkem Memoriálu Michala Matuly, který se bude skládat z jedné finálové jízdy, na jejíž start se postaví vždy nejlepší jezdec z každého týmu. Vítěz finále je i vítězem 3. Memoriálu Michala Matuly. Celé sportovní odpoledne vyvrcholí v depu. Ihned po slavnostním vyhlášení vítězů odstartuje After party s živou hudbou a bohatým občerstvením.

 

Výstava skleněných ryb kopřivnického sběratele Jana Bittnera je aktuálně k vidění v lašském Muzeu. U příležitosti 70 výročí povýšení na město je vystaven téměř stejný počet barevných exponátů, což je jen malá část kolekce, kterou za desetiletí pan Bittner nashromáždil. Součástí expozice je i snímek o historii sklářství na Moravě a v případě zájmu sám sběratel rád poskytne zajímavé informací o výrobě a příběhu některých sklených ryb.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice