6. 11. 2023

Od pondělí 6. listopadu do pátku 10. listopadu bude z technických důvodů dočasně přerušen provoz kompostárny na Točně. V naléhavých případech lze využít sběrný dvůr na ulici Panské.

 

KAM PO ZÁKLADCE? DEVÁŤÁKŮM S ROZHODNUTÍM POMŮŽE VELETRH STŘEDNÍCH ŠKOL.  Téměř pět desítek škol se představí na Veletrhu středních škol, který se bude konat v Ostravě ve středu 8. listopadu. V obchodním centru Futurum budou zástupci i žáci u svých stánků návštěvníkům k dispozici od 9 do 17 hodin. Akce bude volně přístupná pro žáky základních škol a jejich rodiče i ostatní zájemce. Veletrhu se zúčastní 47 středních škol a institucí, svůj stánek bude mít i Moravskoslezský kraj, který představí svou kampaň Řemeslo má respekt. Jejím cílem je podpořit technické a řemeslné vzdělávání, zvýšit prestiž řemesla a ve výsledku zlepšit úroveň a dostupnost řemeslné činnosti pro obyvatele regionu. Moravskoslezský kraj na veletrhu upozorní i na krajský stipendijní program pro středoškoláky vybraných oborů. 

 

Ve vestibulu radnice bude po celý listopad k vidění putovní výstava k soutěži Strom roku. Letošním vítězem se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Anketou chce Nadace partnerství podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Celostátní anketa Strom roku se pořádá od roku 2002. Vítězný Strom roku získá arboristické ošetření a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku. Stromy na druhém a třetím místě obdrží ošetření kořenovou injektáží.
 
 

Po celý listopad probíhá i u nás sbírka na válečné veterány. Symbolicky rudý květ vlčího máku můžete zakoupit v knihovně v Kulturním domě Kopřivnice a na pobočce Sever v komunitním centru Pětka. Pořízením květu přispějete na přímou pomoc veteránům a dalším bojovníkům za svobodu prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa. Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce První světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Organizace Post Bellum se k němu přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů.

 

Ukázkový workshop Lesní mysl připravila Kopřivnice v rámci kampaně Dny zdraví. Setkání, inspirované finským projektem, proběhlo formou procházky lesem, která byla protkaná krátkými cvičeními a zastávkami, zaměřenými na relaxaci, vnitřní zklidnění, obnovení sil a zlepšení nálady. Lesní mysl je finský koncept seberozvoje a sebepéče vycházející z poznatků o přírodě a duševním i fyzickém zdraví. Ve Finsku se stala Lesní mysl součástí práce ve školách, firmách, v různých pečovatelských oborech, ale vyhledávají ji i přepracovaní manažeři, unavení rodiče či vrcholoví sportovci. U nás napoprvé dorazilo 23 účastníků.

 

Po úspěšném loňském zkušebním ročníku se i letos v areálu centra Pětka  pod hlavičkou armády spásy konala soutěž ve vaření “Kamarádské polévky“. Tradici založila Armáda spásy před 14 lety v Ostravě.  Akce je inspirována heslem Armády spásy „polévka, mýdlo, spasení“.  K plotně tu 17.  října nastoupilo 8 týmů, převážně z řad organizací poskytujících sociální služby. Dorazili zájemci z Kopřivnice i z širokého okolí. Každý tým měl svůj vařič, případně ohniště, na něm měli za úkol uvařit 8 litrů polévky dle vlastního výběru, aby bylo dost pro hosty a veřejnost, která zároveň fungovala jako porota. Vítězství si odvezl tým s názvem ILCO (klub stomiků z Nového Jičína) s polévkou kozí brada, druhé místo obsadila polévka hašé, kterou uvařili zástupci z Karmelu Tichá, třetí skončil kombinovaný vývar kuchařů z Kopretiny.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice