6. 5. 2013

Od poloviny dubna provádí Slumeko v našem městě plošné čištění. V této souvislosti bylo ke konci dubna odtaženo již 35 automobilů, jejichž řidiči nerespektovaly značku oznamující zákaz stání z důvodu úklidu parkoviště či komunikace. Pokud nechcete zbytečně vytahovat 2100 Kč z peněženky, věnujte pozornost těmto značkám a době, která je na nich uvedená.

6. 5. 2013 –  pondělí – Parkoviště za včelínkem, Na Drahách, Sadová mezi Školní a Záhumení, Školní po Sadovou, Jarní

7. 5. 2013 – úterý – Sportovní, Pionýrská včetně parku pod ZŠ, Školní, Pod Bílou horou slepá část od Školní

8. 5. 2013 – středa – státní svátek – čištění neprobíhá

9. 5. 2013 – čtvrtek -Ke Koryčce od OM po křiž. Pionýrská, Pionýrská včetně parku mezi Školní a Ke Koryčce, Sadová mezi Školní a Ke Koryčce, příjezd k Mis Music

 

 

PLAKÁT

Od 1. května do 10. září 2013 můžete sběrem vršků od běžných PET lahví, ale také vršků od mléka pomoci dobré věci. Sběrem plastových uzávěrů chce radnice spolu se všemi zájemci přispět na pořízení speciálního chodítka pro šestiletou Karolínku, která navštěvuje kopřivnickou ZŠ a MŠ Motýlek. Více o její nemoci vám přiblížíme v připravované reportáži. Vršky můžete nosit do školek, knihovny, domu dětí a dalších míst. Tři nejlepší sběratelé budou odměněni drobnými dárky. Nesbírají se vršky od aviváží, pracích prostředků ani od chemikálií.

Vršky je možné nosit na následující sběrná místa:

–              Městský úřad Kopřivnice (vestibul u Informací)

–              Městská knihovna Kopřivnice, také pobočka Městské knihovny Kopřivnice na sídlišti Sever

–              Mateřské školy Kopřivnice, p. o. (Krátká, Krátká, Česká, Pionýrská, I. Šustaly, Záhumenní, Jeřabinka, Francouzská, Lubina, Mniší)

–              Árt té kafé MANDALA

–              ZŠ Mniší, ZŠ Sv. Zdislavy

–              Dům dětí a mládeže Kopřivnice, Mateřské centrum Klokan

–              ZŠ a MŠ Motýlek

 

 

Všichni, kdo máte
rádi soutěžení, dlouho očekávaná anketa soutěže o nejstrašidelnější strašidlo Štramberské Trúby je tady!
Celkem se do soutěže zapojilo 38 strašidel od žáků základních škol z Moravskoslezského kraje. V rámci první ankety máte možnost hlasovat přímo na místě v Jaroňkově útulně. Každý návštěvník věže bude mít šanci shlédnout všechna štramberská strašidla ve věži. Po prohlídce si pak v u pultu prodeje vstupenek vyžádá svůj hlasovací lístek, na který napíše soutěžní číslo jeho nejoblíbenějšího strašidla a lístek vhodí do soutěžní schránky k tomu určené. Tato část ankety bude probíhat až do 31. 8. 2013. V pondělí 30. září 2013 vyhlásíme 5 vítězných nejstrašidelnějších strašidel Štramberské Trúby. Současně běží druhá verze ankety na Facebooku Štramberské Trúby, kde je vytvořena fotogalerie všech soutěžních štramberských strašidel. Hlasování bude probíhat formou „lajků“, tzn. strašidlu, kterému budete chtít dát svůj hlas, musíte dát u jeho fotky „To se mi líbí“. Tato část ankety potrvá do 31. května 2013. Výsledky ankety budou vyhlášeny v pondělí 3. června a vítěz vyhraje pro svou třídu exkluzivní noční prohlídku Štramberské Trúby s nahlédnutím do jejího podzemí.

 

 

 

Maminky, pojďte slavit – 9. 5. 2013, Katolický dům v Kopřivnici v 19:00. Koncert slavných světových muzikálů v podání Lydie Havlákové (mezzosoprán), Vladimíra Jelena (basbaryton) a Roberta Fuchse (klavír).

 

 

Partyzánské pletení (guerilla knitting)  je svérázný druh pouličního umění, který spočívá v oplétání či obháčkovávání například stromů či zábradlí. Od 19. do 23. dubna se v parku před  Šustalovou  vilou pletlo a háčkovalo a  účastnice pak společně oblekly strom. Z vlny a příze se štrikovaly různě široké pásy, které se k sobě poté sešily (některé až přímo na stromě). Akci připravila Galerie a byla podpořena i z projektu  Zdravé město, ohlas byl veliký –  zapojilo se na 40 žen.

 

 

 

Vydejte se na procházku s průvodcem a nezapomeňte foťák. Město Kopřivnice zve všechny milovníky přírody a pěší turistiky na procházku „Po stopách Lašské naučné stezky“. Nenechejte si ujít příjemný výlet s povídáním o turisticky zajímavých místech v okolí Kopřivnice. Sraz účastníků bude v sobotu 11. května v 9:30 na parkovišti u letního koupaliště. Projdeme část trasy Lašské naučné stezky a cestou si povíme o zajímavostech, které se týkají jednotlivých zastavení. Zamíříme na nově postavenou Bezručovu vyhlídku, prohlédneme si zříceninu hradu Šostýna, prozkoumáme zdejší studánku apod. Cílem naší výpravy bude vrchol Červený kámen, odkud se pak bude možné vrátit zpátky do Kopřivnice, nebo pokračovat po trase směrem na Štramberk. Pro děti budou připraveny přírodovědně zaměřené kvízy a další aktivity. Komu se během procházky podaří pořídit kreativní a originální fotografie, může se zapojit také do nedávno vyhlášené fotosoutěže. Nejzajímavější snímky budou použity na nových informačních panelech Lašské naučné stezky a autoři tří nejlepších fotek v každé kategorii budou navíc odměněni pěknými dárky. Aktuální i historické snímky pamětihodností nebo přírodních scenérií mohou soutěžící zasílat až do 16. června 2013. Procházka i fotosoutěž jsou součástí projektu Aktualizace Lašské naučné stezky, na který Kopřivnice získala téměř stotisícovou dotaci Moravskoslezského kraje.

 

 

Filmový klub kina Puls 21. května 2013 uvádí dokumentární, varovný film Šmejdi, který rozkrývá drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Hlavní ambicí filmu Šmejdi je osvěta.  Senioři  jej proto mohou zhlédnout zdarma. Součástí projekce je beseda s autorkou a petice za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji.  Petici je možné podepsat v Informačním centru Kulturního domu Kopřivnice, dále v Městské knihovně a na Městském úřadě Kopřivnice.

 

 

V průběhu týdne se začalo chystat koupaliště na letní sezónu a v sobotu by se mělo začít napouštět, takže se brzy můžete těšit na koupání .) pokud počasí bude přát…

 

 

Zastupitelé zakázali propagaci hazardu. Již druhým rokem platí v Kopřivnici obecně závazná vyhláška, která povoluje provoz sázkových her pomocí technických zařízení pouze na určených místech a ve vymezeném čase. Přestože díky existenci této vyhlášky se již podařilo počet výherních přístrojů ve městě výrazně snížit, zastupitelé se rozhodli regulaci hazardu ještě zpřísnit a zakázali jeho propagaci.

Nová vyhláška, schválená kopřivnickým zastupitelstvem koncem dubna, stanovuje jasná pravidla pro označení heren a jakoukoliv propagaci hazardu umožňuje pouze v jejich vnitřních prostorách. V označení podniku může být použit název „herna“ nebo „kasino“, avšak pouze jednou, písmem o maximální velikosti dvacet centimetrů a bez jakýchkoliv světelných efektů. Z budov provozoven musí zmizet reklamy sázkových her a zařízení informující o aktuální výši výhry, výlohy musí být zabezpečeny tak, aby hrací automaty nebyly vidět z ulice. Hlavním cílem přijatých opatření je předcházení negativním jevům, které jsou s hazardem spojeny. Vyhláška vstoupila v účinnost 1. května 2013 a provozovatelé jí musí přizpůsobit vnější vzhled svých podniků do tří měsíců. Po uplynutí tříměsíční lhůty bude městská policie kontrolovat, zda jsou schválená opatření dodržována. Porušení povinností stanovených vyhláškou může být postiženo jako přestupek se sankcí až do výše 30 tisíc korun a v případě právnických osob lze za správní delikt uložit pokutu až do výše 200 tisíc korun.

 

 

Svoz sběrných nádob na komunální odpad připadající na den 8. května proběhne ve čtvrtek 9. května.

 

 

Kopřivnice oslaví Den vítězství již 6. května. Za několik dní oslaví Česká republika významný státní svátek Den vítězství. Kopřivničané si ukončení druhé světové války připomenou již v pondělí 6. května, tedy v den výročí osvobození Kopřivnice. Tradiční vzpomínkové setkání se uskuteční v 17 hodin u pomníku padlých před bývalou ZŠ Náměstí. Kopřivnice patřila za druhé světové války k územím odstoupeným Německu. Hitlerova armáda ji obsadila 10. října 1938 a pak následovala velmi rychlá germanizace – české nápisy byly nahrazeny německými, byla zakázána činnost českých spolků, došlo k úpravě školních osnov atd. Časté bylo také zatýkání gestapem, a to především v automobilce, kde se rozmohlo udavačství a kde také čeští dělníci sabotovali vojenskou výrobu. Třiadvacet občanů padlo v boji za osvobození, další byli zatčeni, vězněni či mučeni v koncentračních táborech. Jednadvacet Kopřivničanů se zúčastnilo zahraničního odboje, mnoho dalších bylo zapojeno do domácího odboje a účastnilo se partyzánských akcí. K osvobození Kopřivnice došlo bez větších bojů dne 6. května 1945. Poslední noc před osvobozením vtrhlo do města ustupující německé vojsko a burcovalo spící obyvatelstvo, avšak kolem 5. hodiny ranní začalo Kopřivnici kvapně opouštět a po 7. hodině se již ve městě objevili první rudoarmějci. Rudá armáda svírala Němce ze dvou stran, a proto nebyl čas k většímu pustošení kraje. Dva dny na to, 8. května 1945, vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která se všeobecně považuje za konec druhé světové války v Evropě. Památku obětí druhé světové války u pomníku padlých uctí představitelé města, členové Vojenského sdružení rehabilitovaných a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu. Zvána je samozřejmě také široká veřejnost.

 

 

DDM Kopřivnice na květen: 7. 5. přednáška v DDM Kopřivnice: „Známý neznámý šungit“ – černý kámen plný překvapení, má prokázány léčivé účinky. Od 17 hod.

 

 

Odbor Klubu českých turistů při TJ Sokol Hukvaldy pořádá v sobotu dne 11. května 2013 32. ročník turistického pochodu po zarostlém chodníčku s bezplatným vstupem na hukvaldský hrad. Start  – Hostinec „Na koupališti“ na Hukvaldech  7:30 do 10:00 hodin. Ukončení pochodu v 16:00 hodin tamtéž.

 

 

KULTURNÍ DŮM: 10. května v 19 hodin May Day – koncerty kapel Hi Martin, Stop the Time, Unstable, Slepí křováci, Evolution Dejavu, Sunshine

 

15. května v 19 hodin Poselství Indie: Kripadévi – indický tanec; Jiří Dohnal – koncert sitár; u příležitosti výročí 30 let jógy v Kopřivnici

 

 

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

9. května ve 14.30 hodin Uletěly vám včely? – včelařské dopoledne a setkání s Oldřichem Němcem, členem Českého svazu včelařů

 

 

ŠTRAMBERK

7. května v 16 hodin Jarní koncert ke dni matek – koncert štramberské pobočky SZUŠ MIS  MUSIC

8. května v 18 hodin Rocker a dvě staré dámy – konverzační komedie od Jany Pacnerové v podání divadelního spolku Kotouč Štramberk (Kulturní dům)

 

 

Florbal: sobota 11. 5. od 9 do 19 hod. Vikings Female Cup (turnaj žen) – hala SOU   Kopřivnice

 

 

Pěvecké sdružení Kopřivnice, člen Unie Českých pěveckých sborů zve na Jarní koncert. Vystoupí Pěvecké sdružení Kopřivnice a Dívčí sbor 1. sZUŠ Mis Music, ve středu 15. května 2013 v 19:00, v Katolickém domě v Kopřivnici.

 

 

Pozvánka na Valašský hrb 2013, první ročník vytrvalostního „horského“ běhu s mottem „Stačí myšlenka…?“. Datum závodu je stanovený na 1. 6. 2013. Závod je určen všem, kteří mají chuť proběhnout se po nádherném horském hřebenu, který všem umožní vychutnat radost z pohybu, v plynulém vlnitém terénu plném nádherných výhledů. Věříme, že trať a její prostředí je natolik inspirující (a vhodná k běhu), že motivuje jak otrlé sportovní běžce, tak i nás, hobby sportovce (k tomu jsou nastaveny dostatečně dlouhé časové limity). Délka tratí je stanovena na 15, 30 a 50 km. Příjemným zpestřením pro běžce/běžkyně na trati 30 a 50 km může být i fakt, že změříme i čas půlmaratonu (pro běžce 30 km) a maratonu (pro běžce 50 km). Limit závodníků pro tento závod je prozatím stanoven na 333 běžkyň/běžců. Start,cíl, schromaždiště – horský hotel Vsácký Cáb, GPS 49.22 N 18.5 E. Nachází se v nitru Vsetínských Beskyd, 8km severovýchodně od Vsetíma. Datum konání je sobota 1. června 2013. Více o propozici závodu na ofic. stránkách závodu www.valasskyhrb.cz

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice