6. 6. 2018

 

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici“. Ocenění obcím předali 31. května 2018 na ceremoniálu v Hradci nad Moravicí zástupci Moravskoslezského kraje a společností EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN. Kopřivnice letos nezískala žádnou cenu.

První místo a keramickou popelnici v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel obsadil Třinec, následovaný Bohumínem a Českým Těšínem. V kategorii obcí od 2 500 do 15 000 obyvatel patří první příčka obci Trojanovice, druhé místo obsadilo město Hradec nad Moravicí a třetí skončil Jablunkov. Nejlepší mezi malými obcemi do 2 500 obyvatel jsou obce Nová Pláň, druhý skončil Býkov-Láryšov, třetí obec Karlova Studánka. Vyhlášena byla také kategorie Skokan roku, tedy ocenění pro obec, které se díky intenzivní práci na odpadovém systému podařilo dosáhnout největšího zlepšení – to patří v letošním roce obci Kunín.

Vítězství v soutěži v třídění elektroodpadu „O keramické sluchátko“, v kategorii do 1500 obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 1 500, dominovala mezi nejlepšími obec Těrlicko a občané Frýdlantu nad Ostravicí, v kategorii obcí s rozšířenou působností, obhájili své vítězství již popáté. Skokanem roku 2017 se stala obec Kunčice pod Ondřejníkem s nárůstem sběru mezi lety 2016 a 2017 o 3,4 kg na obyvatele.
V soutěži o sošku „Elektrooskara“ se hodnotí sběr domácích objemných elektrospotřebičů (lednice, pračky, sporáky), včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů. Kolektivní systém ELEKTROWIN v roce 2017 vysbíral v Moravskoslezském kraji 3618 tun na 1279 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje.

V rámci obcí do 5 tisíc obyvatel zvítězila obec Těrlicko a do 20 tisíc obyvatel město Příbor. Zvláštní cenu získalo město Nový Jičín, které vytřídilo krásných 4,5 kg na jednoho obyvatele.

 

Třinecké železárny miliardáře Chrenka daly nabídku za ArcelorMittal. Třinecké železárny jsou mezi firmami, které podaly nabídku na koupi ArcelorMittalu Ostrava. ArcelorMittal chce ostravskou huť prodat do konce roku. Jména ani počty dalších zájemců nejsou známa. Skupina ArcelorMittal chce koupit italskou ocelárnu Ilva a prodej ostravské huti je součástí kompenzačního balíčku. Koupi ArcelorMittalu Ostrava doporučoval Třineckým železárnám také prezident Miloš Zeman, podle kterého by podniky měly pokud možno zůstat ve vlastnictví domácího kapitálu. Skupina ArcelorMittal jedná se zájemci o koupi ostravské hutě, k počtu zájemců nebo jejich jménům se nebude vyjadřovat. Prodej by měl být uzavřen do konce roku 2018, sdělila mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

 

Vyrazte s rodinou na Pustevny a navštivte nově vzniklou 1,5 km dlouhou zábavně-naučnou stezku Pustevenská ZOO, která je plná dřevěných ručně vyřezávaných soch nejrůznějších zvířat v životní velikosti, jako zajíců, rysa, jezevce, prasat či medvěda. Na každé zastávce najdete ceduli se zajímavostmi o daném zvířeti a úkoly pro děti, při jejichž plnění si porovnají své síly či schopnosti se zvířaty. Stezka je z bezpečnostních důvodů otevřená pouze mimo zimní sezónu.

 

Ve čtvrtek 24. května se sešly dvě desítky mladých lidé v 10. patře radnice na fóru mladých. Jejich úkolem bylo diskutovat o tom, co by se z jejich pohledu mohlo ve městě změnit a na co by se mělo město v dalším období zaměřit ve vztahu právě k mladým lidem. Z tohoto důvodu sestavovali tzv. 10 P, tedy řebříček deseti příležitostí a problémů. Poté na pocitové mapě označovali místa, kde se cítí dobře nebo která vnímají nebezpečně. Jednoznačně zvítězilo okolí Včelínu. Nejvíce mladí podpořili návrh na zajištění častějších preventivních programů zaměřených zejména na drogy. Na dalším místě je obnova posledního zvonění pro všechny školy a zřízení útulku pro opuštěné kočky. Sestavené návrhy by měla následně ověřit celoměstská anketa ve školách a na facebooku.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice