7. 1. 2015

 

Oznámení o přerušení dodávky pitné vody dle zákona 274/2001sb., §9, odst. 5 z důvodu havárie na vodovodní síti: Kopřivnice, ul. Štramberská, Erbenova (v místě vyvěšení), 9. 1. 2015 od 8:00 do 14:00.

 

 

Celkem 819 dětí se loni narodilo v Nemocnici Nový Jičín. Mezi novorozenci bylo 426 chlapců a 393 děvčátek. Loňský rok byl bohatý také na dvojčátka, kterých přišlo na svět hned 9 párů. Nemocnice tak zaznamenala meziroční nárůst porodnosti oproti roku 2013, kdy zde pomáhali na svět u 780 porodů.

Rodiče na Novojičínsku volí pro své ratolesti i v dnešní moderní době spíše tradiční česká jména, a tak mezi dětmi, které se loni v Nemocnici Nový Jičín narodily, převládaly Adélky, Emy, Natálie ale i Sofie.

Pro chlapce pak rodiče vybírali nejčastěji jméno Jan, Vojtěch, Tomáš a Filip. Objevila se i méně obvyklá jména, u dívek například Bonita nebo Mailin, u chlapečků Wiliem, Wayne nebo Matteo.

Na první miminko letošního roku  nemuseli porodníci v Novém Jičíně dlouho čekat. První miminko se narodilo 1. ledna v ranních hodinách, přesně v 8.28 hodin. Malá Vendula vážila 2750 gramů a měřila 45 centimetrů. Doma v Kopřivnici na ni netrpělivě čekal bratříček.

 

 

Pozitivní Aura kolem Nás, odpoledne s Anděly: V dnešním jednom velkém shonu je velice těžké umět čerpat a využít pozitivní energii kolem nás, dojděte tedy na velice zajímavou, životními zkušenostmi prokládanou PŘEDNÁŠKU na které se naučíte jak navazovat kontakt s dobrými anděli, využít správně energii, porozumět numerologii v partnerství a umět tak relaxovat. Bude Vás očekávat lektorka Ludmila, přednostně si můžete rezervovat místa nebo lektorku kontaktovat na telefonním čísle 702360474 nebo na e-mailové adrese lidka40@seznam.cz.

 

 

Vernisáž výstavy ke 100. výročí narození kopřivnického malíře Josefa MARTINI se uskuteční ve čtvrtek 15. ledna 2015 v 17h v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Narodil se 5. ledna 1915 v Kopřivnici. O oba rodiče velmi záhy přišel. Výtvarný talent u něj objevil už ve školních lavicích jeho učitel Josef Bár. Kromě malířství se celých třicet let věnoval chrámové hudbě ve Štramberku i Kopřivnici. Jeho největší vášní byly krajinky, ale věnoval se také zátiší nebo portrétu. Za svůj plodný život vytvořil zhruba 1500 obrazů. Výstava potrvá do 15. března 2015.

 

 

6. 1. 2015 – INFO LOPRAIS TEAM: Druhá etapa VILLA CARLOS PAZ – SAN JUAN. RZ měřící 331 km startovala v horách se stržemi, s poměrně velkým převýšením, během 50 km to bylo až o 1000 m. Závodníky sužovalo vedro 37 až 42°C. „Kamiony, jedoucí v první desítce, mají hodně vyrovnané časy a soutěž je tedy pořád, jako na začátku. Zatím si se SuperMANem na sebe pořád zvykáme a proto nás těší, že ztráta na vedoucího Nikolajeva, je pouze dvě minuty, takže výchozí pozice do dalších dakarských bojů není zlá.“ okomentoval Aleš Loprais. Třetí etapa nás zavede ze San Juanu do Chilecita. Po krátkém spojovacím úseku se dostaneme na start RZ měřící 284 km pro kamiony. Následuje delší spojovací úsek končící v bivaku v Chilecitu. První kamion se na start do třetí etapy postaví v 10:09 místního času.

 

 

V poslední pátek letošního roku vyrazil z Příbora Tomáš Tomeček se svým týmem PROMET/EXCALIBUR na Africa Eco Race, jeden z nejtěžších motoristických závodů na světě. Na afrických dunách a kamenitých cestách nebudou chybět popáté v řadě. Tentokrát míří na africký kontinent s jasným cílem, obhájit loňské vítězství. Začátek maratonské soutěže naplánovali organizátoři na předposlední prosincový den. První etapy se odehrají v náročných horských terénech Maroka, následovat bude kamenitá poušť západní Sahary a písčité duny Mauretánie.  Cíl je 11. ledna v legendárním motoristickém městě, senegalském Dakaru. Tomáš Tomeček usedne za volant stoprocentní Tatry se vzduchem chlazeným motorem.

 

 

Na silnicích České republiky v loňském roce zemřelo 630 osob, což je o sedmačtyřicet více než o rok dříve. Přesto jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1961. Zatímco v rámci celé České republiky se počet obětí zvýšil, v Moravskoslezském kraji je situace zcela odlišná. Podle neoficiálních předběžných statistik na silnicích našeho regionu vloni vyhaslo jedenapadesát životů, což je o sedmnáct méně než v roce 2013. Za dobu existence Moravskoslezského kraje, který společně s ostatními třinácti kraji vznikl 1. ledna 2001, jde o nejlepší výsledek. Za uplynulých deset let bylo nejvíce obětí hlášeno v roce 2004 (127) a v roce 2001 (127). Jde o předběžné výsledky vycházející z průběžné statistiky dopravní nehodovosti zveřejňované na webových stránkách Policie České republiky. Oficiální údaje by měly být známy v první polovině ledna 2015.

 

 

Až třetina včelstev mohla podle odhadu včelařů uhynout v posledních měsících právě skončeného roku v některých oblastech naší republiky. Úhyn včelstev způsobuje hlavně nebezpečný roztoč varroa. Už mírná zima 2013/2014 byla pro zkušené včelaře varováním. Roztoč se totiž množí v plodu a kvůli mírné zimě došlo k jeho přemnožení. Zatímco zhruba před rokem se kilogram medu od včelaře dal pořídit za zhruba 100 korun, v současnosti se ceny běžně pohybují už kolem 130 až 150 korun.

 

 

Výstava NA OSTŘÍ NOŽE v Lašském muzeu je k vidění až do 1. 2. 2015. Během výstavy máte možnost seznámit s výrobky mistrů kovářů, nožířů a platnéřů. Zlatým hřebem výstavy je kolekce nožů z damascénské oceli, zapůjčená Technickým muzeem v Brně, které výstavu spolupořádá. Zbraně však nejsou jediným lákadlem. K vidění  jsou i další kovářské výrobky, během prohlídky nahlédnete do tajů práce se železem. A protože v Kopřivnici je možné nalézt opravdu vše, expozice představuje i tvorbu kopřivnického mistra platnéře, pana Jiřího Vaňka.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice